هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

4 هزار کیلومترخطوط جديد انتقال آب تهران


گروه تاسيسات: در اولين روز خرداد با حضور معاون اول رئیس جمهور در مرکز هماهنگي و كنترل آب تهران، بهره‌برداري از طرح‌هاي نوين آب و فاضلاب استان تهران با اعتباری افزون بر 22 هزار و 200 میلیارد آغاز شد. اين طرح‌ها 4 هزار کیلومتر خطوط انتقال آب و جمع‌آوری فاضلاب در استان تهران با اعتباری افزون بر 20 هزار میلیارد ریال، تامین، ذخیره، انتقال و توزیع آب شرب مسکن مهر پرند با اعتباری بیش از 1100 میلیارد ریال، احداث مخازن ذخیره آب در سطح استان تهران به ظرفیت 200 هزار متر مکعب و با بیش از 400 میلیارد ریال اعتبار، یکسان‌سازی کیفیت آب شمال و جنوب تهران با اجرای خطوط انتقال از تصفیه‌خانه‌های 2 و 5 تهران و نوسازی ایستگا‌ه‌های پمپاژ آب تهران با اعتباری بیش از 150 میلیارد ریال را شامل می‌شود.اين در حالي است كه هم‌‌اكنون وظيفه مركز هماهنگي و كنترل آب تهران، كنترل ميزان آورد آب از سامانه شرق و غرب و سپس تنظيم ميزان آب ورودي به تصفيه خانه‌ها و كنترل ميزان خروجي آب تصفيه شده جهت ورود به 74 مخزن ذخيره و در نهايت كنترل ميزان ارتفاع و پمپاژ آب به مخازن مرتبط جهت توزيع در كلانشهر تهران است.

 

 

مديريت منابع آب حياتي است

به گزارش پيام ساختمان، معاون اول رئيس جمهور در مراسم افتتاح و بهره‌برداري از طرح‌هاي آب و فاضلاب استان تهران ضمن تشكر از دست‌اندركاران، متخصصان و مهندسان وزارت نيرو در طراحي و اجراي اين پروژه‌ها گفت: وزارت نيرو، وزارتخانه‌اي بزرگ و افتخار آفرين براي كشور است و آمار و ارقام كاركردهاي اين دستگاه اجرايي نشان مي‌دهد كه تلاشگران در حوزه نيرو با امكانات كم، كارهاي بسيار بزرگي انجام داده‌اند. تامین و تصفیه آب برای نزدیک به 14 میلیون جمعیت استان تهران برگ زرینی است که در کارنامه وزارت نیرو می‌درخشد.

محمدرضا رحيمي با اشاره به ارزش ذاتی آب و دشواری‌های تامین آن در استان تهران اظهار داشت: مديريت منابع آبي كاري گسترده و حياتي است و رسانه‌ها بايد خدمات متخصصين و دست اندرکاران وزارت نيرو را منعكس كنند تا مردم بيشتر قدردان آب و زحمات اين عزيزان باشند.

رحيمي به موانع موجود براي همكاري وزارت نيرو با بخش خصوصي اشاره كرد و با انتقاد از تنگناهاي بودجه سال 92 گفت: بودجه برنامه يكساله براي اداره كشور است اما متاسفانه مواردي در بودجه قيد شده كه در حقيقت ماهيت بودجه‌اي ندارند و اين موجب ايجاد مشكل براي انجام فعاليت‌ها خواهد بود.

انعقاد قرارداد یک‌هزار میلیارد ریالی با بخش خصوصی

در اين مراسم همچنين مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با ارائه گزارشی در خصوص اقدامات انجام ‌شده در دولت‌های نهم و دهم در حوزه آب و فاضلاب گفت: بخش آب‌رسانی شهری در سال 84 از 98 درصد به 99/2 درصد پیشرفت داشته است و در بخش آب‌رسانی روستایی از 25 درصد به 39 درصد رسیده‌ایم.

سید مهدی ثمره هاشمی به طرح‌های مهم انجام‌شده در حوزه آب و فاضلاب کشور اشاره کرد و افزود: تکمیل عملیات اجرایی طرح آب‌رسانی به شهرهای حاشیه خلیج فارس با طول 827 کیلومتر مربع، طرح آب‌رسانی غدیر با 750 میلیون متر مکعب ظرفیت در سال، 400 هزار انشعاب آب و 217هزار انشعاب فاضلاب در مسکن مهر، ایجاد و بهره‌برداری از 44 واحد تصفیه‌خانه جدید آب و 92 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب و رشد 200 درصدی آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب از جمله طرح‌های مهم این حوزه بوده است.

مشاور وزیر نیرو استفاده از منابع مالی غیردولتی را از اتفاقات مطلوب دولت دانست و تصریح کرد: دریافت 650 میلیارد دلار وام از بانک جهانی برای اجرای فاضلاب، باعث شد ايران در خاورمیانه و شمال آفریقا رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.‌ علاوه بر آن برای نخستین بار توانستیم 200 میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی برای اجرای طرح فاضلاب روستاهای اولویت‌دار وام دریافت کنیم.

ثمره هاشمی با اشاره به انعقاد قرارداد یک‌هزار میلیارد ریالی با بخش خصوصی گفت: با اجراي اين قرارداد برای اولین بار در دنیا بخش خصوصی به صورت غیرمتقابل در طرح‌های فاضلاب سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی همچنین درخصوص پیشرفت میزان جمعیت زیرپوشش فاضلاب تهران گفت: در سال1387، این میزان 18 درصد بوده که در ظرف پنج سال به 51 درصد رسیده است.

مسيرها و مسافت‌هاي انتقال آب پايتخت

معاون فنی و مهندسی آبفای استان تهران نيز با اشاره به آغاز بهره‌برداری از 4هزار کیلومتر خطوط انتقال آب و جمع‌آوری فاضلاب و نیز 200هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب در استان تهران گفت: به منظور انتقال و توزیع آب از منابع تامین سطحی و زیرزمینی آب، طی سه سال اخیر 1800 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه آب از جنس پلی‌اتیلن، چدن‌داکتیل و فولادی در اندازه‌های 90 تا 2200 میلی‌متری در نقاط مختلف استان تهران اجرا شده است.

احمد سلامت با اعلام این خبر افزود: در بخش خطوط انتقال و شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب نیز حدود 2200 کیلومتر خطوط انتقال در قطرهاي 250 تا 2400 میلی‌متر به شبکه‌های خطوط قبلی افزوده شده است که نحوه عملیات اجرایی خطوط یادشده به صورت ترکیبی از حفر ترانشه، نقبی، لوله‌گذاری و حفر تونل بوده است.

به گفته سلامت، در بخش مخازن با اعتباری معادل 400 میلیارد ریال، 200هزار متر مکعب مخزن به ظرفیت قبلی مخازن استان تهران افزوده شده است که این طرح در قالب پروژه‌ها و در حجم‌های مختلف در نقاط مختلف شهر تهران، پاکدشت، فیروزکوه، لواسانات، اسلام‌شهر، ملارد، شهریار و شهر قدس اجرا شده است.