هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حذف كامل قبوض كاغذي

مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات وزارت نیرو از تحت پوشش قرار گرفتن تمام مراکز استان‌ها و بسیاری از شهرهای مهم به سامانه صدور و پرداخت الکترونیکی قبوض آب و برق تا پایان سال 92 خبر داد.

رضا فاطمی، با بیان این‌که سامانه الکترونیکی صدور و پرداخت قبوض آب و برق در راستای حذف قبوض کاغذی ایجاد شده است، گفت: جنبه‌های مختلفی در این سامانه از جمله خودپرداز، پایانه فروش، تلفنی معمولی، اینترنت و پیام کوتاه پیش بینی شده است اما به دلیل این‌که تلفن یک درگاه عام و فراگیر است، در فاز اول بخش تلفن راه اندازی شده است.

وی افزود: مشترکین می‌توانند در مورد قبوض برق با شماره 1521 و در مورد قبوض آب با شماره 1522 تماس بگیرند، از میزان بدهی اطلاع یافته و در صورت تمایل از همان راه نسبت به پرداخت اقدام کنند.

مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات وزارت نیرو تصریح کرد: دو شماره مذکور شماره تلفن کشوری است و در تمام کشور ضمن حفظ استقلال استان‌ها، یکسان است.

فاطمی با اشاره به این‌که در فاز اول شش کلانشهر تهران، البرز، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان که 35 درصد مشترکین را پوشش می‌دهند تحت پوشش سامانه قرار گرفته‌اند گفت: 17 میلیون و 800 هزار مشترک از 40 میلیون مشترک آب و برق (غیر از مشترکین فاضلاب) در شش کلانشهر مذکور هستند.

وی با تاکید بر این‌که سامانه به طور کامل طراحی شده و آماده است، افزود:‌ در شهرهای دیگر تجهیزات مورد نیاز در حال آماده سازی است و انتظار می‌رود تا آخر سال 100درصد شهرهای بزرگ سرویس سامانه الکترونیکی صدور و پرداخت قبوض آب و برق را ارائه دهند. در مرحله بعدی نيز شهرهای کوچک‌تر و روستاها به ترتیب تحت پوشش سامانه قرار خواهند گرفت.

گفتني است؛ در تابستان سال گذشته سامانه پرداخت الکترونیکی برق راه اندازی شد اما این سامانه قابلیت ارائه قبض را نداشت ولي با راه اندازی سامانه جدید مشترکین می توانند قبض آب و برق را از سامانه دریافت و پرداخت کنند. به اين ترتيب در آينده‌اي نزديك شاهد حذف كامل قبوض كاغذي براي پرداخت هزينه‌هاي مصرف انرژي خواهيم بود.