بازارمصالح ساختمانی در نیمه دوم فروردین

شمار نشریه : 207

در سال هاي اخير  به دليل رکود حاکم بر بازار مسکن و کاهش ساخت وساز، مصالح ساختماني زيادي در انبارها بلوکه شده  و توليد کنندگان را متضرر نموده است اما با توجه به شروع فصل ساخت وساز و نيز اميدواري کارشناسان به بهبود ساخت و ساز پس از توافقات اوليه هسته اي، به نظر مي رسد فعاليت شرکت هاي توليدکننده مصالح ساختماني با رشد خوبي همراه باشد و پس از دوره انتظار نسبتا طولاني،  بار ديگر توليد کنندگان و وارد کنندگان مصالح ساختماني رونق بازار را تجربه کنند. در گزارش زير مطابق شمارههاي پيشين پيام ساختمان، نگاهي به قيمت مصالح ساختماني در نيمه دوم فروردين سال 94 خواهيم داشت. شايانذکر است اين قيمتها توسط فروشندگان و شرکتها ارائهشده است.

پودر سنگ ها جزو مصالح ساختماني بسيار ارزان قيمت محسوب مي شوند . در حال حاضر قيمت هر کيلو پودر سنگ 100تومان است که به نسبت مصالح ديگر قيمت معقول تري دارد . قيمت هر کيسه پودر سنگ نرم جهت نما حدود 3 هزار و 850تومان است . در بين انواع برند هاي اين محصول پودر سنگ جوشقان با قيمت 7 هزار تومان گران ترين و پودر سنگ ساوه بزرگ با قيمت 2 هزار و 400تومان ارزان ترين نوع  اين محصول مي باشند .

برخي ابزارهاي بنايي در ساخت و سازهاي امروزي بسيار کم کاربرد شده است اما همچنان در ساخت و ساز هاي سنتي طرفدار دارد. در حال حاضر هر عدد نردبام 6 متري حدود 75 هزار تومان قيمت دارد.البته اين کالا تنها در ساخت و ساز هاي سنتي  و براي کارهايي مانند تعميرات داخل ساختمان کاربرد دارد .  انواع بيل از 4 هزار تا 8 هزار تومان،انواع ماله از 4 هزار تا 8 هزار تومان ،انواع کلنگ از 14 هزار تا 20هزار تومان ،انواع فرغون از 43هزار تا 60هزار تومان  و نواع شمشه از 20هزار تا 30هزار تومان قيمت دارد.هر کيلو طناب پنبه اي 6 هزار و 500تومان ،هر جفت دستکش کارگري از 2هزار و 200تا 8هزار تومان و هر متر شيلنگ بنايي از 4هزار و 500تومان به بالا عرضه مي شود.

اين محصولات با آنکه حجم کوچکي نسبت به ساير مصالح ساختماني دارند اما وجود آنها براي لوله کشي ساختمان بسيار ضروري است. بيشتر اين محصولات به صورت فلزي و پلاستيک فشرده است . در حال حاضر شير فلكه 1/2×1 «كيتز» برنجي ژاپني حدود 32 هزار و 800تومان قيمت دارد. البته نمونه هاي ايراني و چيني آن کمتراز 20هزار تومان قيمت دارد. هر عدد شير گازي 2/1 استاندارد با بهترين کيفيت حدود 7هزار و 950تومان عرضه مي شود که نسبت به سال قبل اندکي کاهش داشته است . قيمت انواع کفشور در بازار از 4 هزار تا 17 هزار تومان  متغير مي باشد.قيمت مغزي2/1×1 گالوانيزه حدود 3هزار و 250تومان ،هر عدد واشر حدود 20تومان و هر عدد مهره حدود 450تومان است .

خريد و فروش پوکه بر اساس متر مکعب  انجام مي گيرد . اين محصول که به دو صورت معدني و صنعتي است قيمت نسبتا مناسبي دارد. در حال حاضر قيمت هر متر مکعب پوکه نرم ريز صنعتي حدود 60هزار و  400 تومان است که نسبت به سال 93 حدود 400 تومان  کاهش داشته است. در اين گروه ارزان ترين پوکه مربوط به پوکه معدني همدان با قيمت 13 هزار و 500تومان  و گران ترين پوکه مربوط  به پوکه مخلوط صنعتي با قيمت 97 هزار تومان مي باشد .البته اين محصول با درجه کيفي متفاوت در بازار موجود است و هر چه درجه کيفي نزديک به استاندارد جهاني باشد، قيمت آن بالاتر مي رود.

ساخت و ساز امروزي نيازمند مصالح نويني است که علاوه بر کيفيت بالا، زيبا و پرجلوه باشد. يکي از اين محصولات بلوک شيشه اي است. امروزه بلوک ها در داخل و خارج ساختمان علاوه بر زيبايي،نوعي  نوآوري نيز محسوب مي شوند . ايران يکي از کشورهاي توليدکننده بلوک هاي شيشه اي است که علاوه بر کيفيت بالا، قيمت  توليدات آن نسبت به نمونه هاي خارجي بسيار ارزان تر است. در حال حاضر قيمت هر قالب بلوک شيشه اي ايراني در ابعاد مختلف از 2هزار و 160تومان تا 4هزار و 650تومان و ابعاد مختلف بلوک شيشه اي چيني از 4 هزار تومان به بالا است .

در حال حاضر دريچه کنتور به دو صورت پلاستيکي و چدني توليد مي شود و هر دو اين محصول در بازار مشتري خاص خود را دارد. قيمت انواع دريچه کنتور چدني از 28 هزار تا 70 هزارتومان و قيمت انواع دريچه کنتور پلاستيکي از 18 هزار تومان تا 25 هزار تومان است. قيمت دريچه كنتور چدني 60×60 حدود 194 هزار تومان است که قيمت معقولي به نظر مي رسد. دريچه چاه چدني 50 گرد نيز 160هزار تومان است که نسبت به سال گذشته اندکي کاهش داشته است .

طبق گزارش هاي ميداني پيام ساختمان، قيمت گچ و سيمان از ابتداي سال 94 کاهش داشته است. بنا به گفته توليد کنندگان اين مصالح، تمام انبارهاي کارخانه ها آماده ارائه اين محصولات به صورت توافقي هستند. هم اکنون به جز سيمان ساوه قيمت بقيه برند هاي سيمان و گچ نسبت به نيمه اول فروردين با کاهش قيمت روبه رو شده اند.بيشترين کاهش قيمت مربوط به سيمان 50کيلويي پوزولاني  با کاهش 200توماني  و کمترين کاهش ها مربوط به  سيمان ساوه و آبيک با کاهش 100توماني بوده است. قيمت گچ 40کيلويي متين ،ساوه طلايي و زيوان نيز به ترتيب 3800 و 2450 تومان است که نسبت به قيمت هاي قبلي اندکي کاهش داشته اند.

درهاي انباري نسبت به درهاي داخل و بيرون ساختمان بي کيفيت و ارزان تر است . اين درها بيشتر از جنس آهن با پوشش رنگ هستند که با دو لولا و يک قفل ساده سرهم مي شوند . اين محصول بيشتر در کارگاه هاي معمولي و به اصلاح زير پله اي ساخته مي شوند و فاقد هر نوع ظرافت و زيبايي هستند . در حال حاضر هر عدد درِ انباري 90×200 سانتي متر حدود 120هزار تومان با پوشش رنگ معمولي و هر عدد درِ انباري 94×194 حدود 120هزار تومان قيمت دارد .البته اين درها اندازه مشخص و استانداردي ندارد و نسبت به تقاضاي مشتري ساخته مي شود .