هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   206   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیش‌فروش غیر قانونی مسکن ادامه دارد!

برخلاف قانون مجلس شوراي اسلامي مبني بر غيرقانوني بودن پيش فروش مسکن در بنگاههاي املاک، ظاهرا برخي بنگاهها اين مصوبه را ناديده گرفته و با دارا بودن کد رهگيري مبادرت به انجام اين قبيل معاملات ميکنند.

البته حسام عقبايي؛ رئيس اتحاديه املاک تهران اين موضوع را تکذيب ميکند و به پيام ساختمان چنين ميگويد: نه تنها دفاتر املاک بلکه دفاتر اسناد رسمي نيز قادر به انعقاد قرارداد پيش فروش نيستند و در صورت پيش فروش با آنها برخورد ميشود.

اما نکته قابل توجه در بازار خريد و فروش املاک پيش فروش، تناقض بين صحبتهاي اين مسئول و مشاوران املاک است؛ چرا که بيشتر مشاوران املاک ميگويند تمامي اين ملکهاي پيش فروش شده داراي کد رهگيري هستند و مراحل آن به صورت قانوني ثبت گرديده و اين کار هيچگونه تخلفي محسوب نميشود و تابه حال با آنها برخورد نشدهاست.

بر اساس آمار ارائه شده توسط سايتهاي آنلاين و بسياري از مشاوران املاک، تعداد زيادي ساختمان پيش فروش در نقاط مختلف تهران وجود دارد که با توجه به تاريخ تحويل واحد موردنظر، شرايط پرداخت را مشخص ميکنند. اين شرايط پرداخت در تمام واحدهاي پيش فروش يکسان نيست و قانون خاصي ندارد و با توافق ميان طرفين صورت ميگيرد. به عنوان مثال واحدي 190متري با دو پارکينگ در منطقه ازگل، با قيمت يک ميليارد و 235 ميليون تومان که قيمت هر مترمربع شش ميليون و 500 هزار تومان است، پيش فروش شده. شرايط پرداخت قيمت اين ساختمان که در مراحل پاياني ساخت است و تاريخ تحويل آن ارديبهشت سال 94 اعلام شده، به اين صورت است که 50درصد قيمت ابتدا، 40درصد نيز تا پايان ارديبهشت و 10درصد باقي مانده در زمان تنظيم سند بايد پرداخت شود.