ایرانیت

شمار نشریه : 206

گروه بازار ساختمان: با صنعتي شدن جهان و پيشرفت صنعت ساختمان محصولات جديدي در اين زمينه توليد ميشوند که به فراخور نياز در بخشهاي مختلف ساختمان به کار ميروند. يکي از قديميترين محصولات براي پوشش سقف کارگاهها ،کارخانهها ،خانههاي شيرواني دار و... ايرانيت است . شرکتهاي متعددي در ايران هستند که اين محصولات را با بهترين کيفيت و کمترين قيمت توليد و عرضه ميکنند، بنابراين نمونه چيني و وارداتي اين محصول مشتري خوبي ندارد.

مطابق روال گذشته و در ادامه سلسله مطالب پيام ساختمان تحت عنوان کالاي برتر در اين شماره از نشريه به بررسي بازار ايرانيت پرداختهايم .لازم به ذکر است که مطالب عنوانشده در اين گزارش تنها نظرات فعالان توليد و عرضه اين محصولات است و پيام ساختمان صحت آنها را لزوماً تأييد يا رد نميکند. ضمن اينکه از چاپ اظهارات موافقان يا مخالفان استقبال ميکنيم.

انواع ورقهاي ايرانيت

احمدرضا عباس پور؛ کارشناس فروش ايرانيت در مورد اين محصول و انواع آن به پيام ساختمان گفت: اين محصولات ترکيبي از الياف و سيمان و يا فايبرگلاس است که در ايران بيشتر به دو صورت ورق صاف و موجدار توليد ميشود. وي افزود: ورق صاف که يکي از بهترين و زيباترين نوع ايرانيت است از مواد بدون آزبست تهيهشده و سازگار با محيطزيست است. از اين ورقها بهعنوان سقفهاي کاذب و پوشش داخلي يا خارجي ساختمانهاي صنعتي ، اداري و مسکوني و اخيراً هم در کانکسها استفاده ميشود و جلوه  خاصي به آنها ميدهد.

عباس پور ادامه داد: اين محصول در اکثر نقاط ايران قابلاستفاده  است. البته مشخصات مکانيکي اين ورقها مشابه ورقهاي موجدار است.زيرسازي ورقهاي صاف با استفاده از شبکههاي چوبي يا فلزي صورت ميگيرد، بدينصورت که متناسب با سايز ورق مورداستفاده انتخابشده و ورقها در داخل آن شبکهها قرارگرفته و بهوسيله پيچ به زيرساخت محکم ميشوند.از مزاياي استفاده از ورق صاف ايرانيت ميتوان به استفاده از مواد بدون آزبست و سازگاربامحيطزيست،اجراي سقف با کمترين هزينه،خاصيت آببندي،عايق حرارت و صوت اشاره کرد .

وي اظهار داشت: نوع دوم ايرانيت، ورق موجدار است که بهترين و مقرونبهصرفه ترين انتخاب براي پوشش سقفهاي شيبدار منازل،ويلا، انبار، کارخانهها و ... است.عايق بودن در برابر گرما و سرما ازجمله ويژگيهاي مثبت اين نوع ورقها هست.همچنين اين ورقها را ميتوان روي تيرهاي چوبي يا اسکلتهاي فلزي نصب کرد و آنها را براي پوشاندن خانه نيز به کار برد. اين ورق تمام مشخصات ايرانيت صاف را دارد اما زيباتر بوده و عايق حرارتي بالايي دارد .

تمامي محصولات بدون آزبست

احمد شکري؛ مدير بازرگاني ايرانيت فجر ري در مورد محصولات اين شرکت به خبرنگار ما گفت: اين محصول به دو صورت ورق ايرانيت موجدار با عرض 110 سانتيمتر و طول 150 و 175 و 200 و 225 و 250 سانتيمتر و ورق ايرانيت صاف با عرض 131 و طول 150و200 سانتيمتر و بدون آزبست با بهترين کيفيت توليد و عرضه ميشود .وي در مورد رنج قيمت اين محصولات به پيام ساختمان گفت: قيمت هر مترمربع از اين محصول از 10هزار تا 12هزار و 500 تومان به دليل کيفيت و تنوع ظاهر متغير است.

مقاوم در برابر رطوبت و حرارت

وحيد کوهي ، از مسئولان شرکت فايبر سيمنت اسرم گفت: در اين شرکت انواع ورق ايرانيت صاف جهت مصارف نماي داخلي ساختمان، نماي بيروني ، سقف کاذب ، کف کاذب عايقکاري ، قالببندي سازههاي بتني و مصارف گوناگون ساختماني و صنعتي موجود است .

وي در مورد رنج قيمت ايرانيت صاف و موج دار اظهار داشت: هر مترمربع ايرانيتهاي صاف 4 ميل 10هزار تومان ،6 ميل 12 هزار تومان 8ميل 16هزار تومان و 10ميل حدود 25 هزار تومان  و هر مترمربع ايرانيت موجدار از 9هزار و 500تومان به بالا قيمت دارد . کوهي با بيان اينکه ايرانيتهايي با برندهاي متفرقه کمتر از9 هزار تومان نيز عرضه ميشود، ادامه داد: تمامي اين محصولات در مقابل رطوبت و حرارت مقاومت بالايي دارند.

 ورقهاي موجدار سازگار با محيطزيست

 يکي از نمايندگان فروش ايرانيت به پيام ساختمان گفت: محصولات ما با 6 و نيم موج توليد ميشود . البته بنا به درخواست مشتري تعداد امواج  قابل کاهش است. وي افزود: رنگ طبيعي ورقها خاکستري روشن بوده که بنا به سفارش در رنگهاي مختلف توليد ميشود . مشخصات مکانيکي اين محصولات شامل  مقاومت خمشي: 3500 N/در  ½ 6  موج و ممان خمش 40 N.m/m ميباشد.

احمدي ادامه داد: ورقهاي موجدار توليدشده از مواد بدون آزبست و سازگار با محيطزيست،  با گام موج 177 ميليمتر و ارتفاع موج 51 ميليمتر بهترين و مقرونبهصرفه ترين انتخاب براي پوشش سقفهاي شيبدار منازل ، ويلا، انبار، کارخانهها و ... ميباشد.وي رنج قيمت اين محصولات را از 9 هزار تا 9هزار و 500تومان اعلام کرد. ضمنا جدول زير قيمت ايرانيت (بدون آزبست)  بهصورت عمدهفروشي در فروردين 94 ميباشد .