رتبه‌بندی انبوه‌سازان توسط اتاق بازرگاني

شمار نشریه : 160

گروه بازار ساختمان: مهندس محسن چمن آرا، نایب‌رئیس كميسيون عمران و صدور خدمات فني و مهندسي اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران در گفتگو با پيام ساختمان ضمن معرفي اين كميسيون به بررسي مسائل مربوط به ساخت‌وساز و نيز صدور خدمات فني و مهندسي پرداخته و پیشنهاد‌هایی براي حل مشكلات تأمین مالي بخش عمران در داخل و نيز صادرات خدمات فني بيان کرد. وي در گذشته به عنوان نایب‌رئیس اتاق مشترك ايران و عراق و مديريت چند شركت ساختماني انجام وظیفه کرده است.

پیام ساختمان: ظاهراً از پتانسيل كشور در مورد صدور خدمات فني و مهندسي به خوبي استفاده نشده است؟

كميسيون عمران و صدور خدمات فني و مهندسي معتقد است ؛ كارهايي انجام شده اما بيشتر شرکت‌ها براي حضور در بازارهاي جهاني با مشكل صدور ضمانت‌نامه‌ها مواجه‌ هستند كه بهترين گزينه برای رفع این مشکل، صندوق ضمانت صادرات است اما به اين دليل كه صندوق سرمايه چنداني ندارد، دولت بايد سرمايه این صندوق را افزایش دهد.

پیام ساختمان: مگر دولت بودجه اضافي دارد كه براي اين اقدام صرف كند؟

دولت براي حل اين مشكل می‌تواند از مطالباتي كه از كشورهاي ديگر دارد به عنوان سپرده استفاده كند . به عنوان مثال در جلسه‌ای كه در وزارت نيرو داشتيم و آقاي شريعتي نيز از ستاد عراق حضور داشتند، عنوان شد كه عراق بابت واردات انرژي برق به دولت ايران بدهكار است و از طرف ديگر نيز شرکت‌های ايراني از دولت ايران مطالباتي دارند. در اين شرايط ، حداقل كاري كه می‌شود انجام داد اين است كه همان مطالبات از عراق را به عنوان سپرده جهت صدور ضمانت‌نامه‌های شرکت‌های ايراني استفاده كنند و با اين كار مشكل صدور ضمانت‌نامه‌ها برطرف می‌شود.

پیام ساختمان: عراق از يك دهه پيش با تغيير دولت مواجه شده، آيا شما و دولت براي تسخير بازار عراق خيلي دير دست به كار نشديد؟

متأسفانه ما در بيشتر موارد اهل كار در دقيقه 90 هستيم، اما هنوز هم می‌توان روي بازار عراق حساب كرد زیرا با توجه به فروش نفتي كه دولت بغداد دارد، می‌تواند تا 30 سال آينده بازار خوبي براي ايران باشد.

پیام ساختمان: تصور نمی‌کنید الآن از دقيقه 90 هم گذشته و كشورهاي اروپايي چين و حتي تركيه بازار آن را به چنگ آورده‌اند؟

به راستي از دقيقه 90 هم گذشته است اما بايد بدانيد كه عراق در كليه زمینه‌ها بازار خوب و متنوعي دارد و فعاليت عمراني در اين كشور بسيار سودآور است. در ايران اتاق مشترك ايران و عراق را داريم كه متأسفانه فعاليت آن در خور نيازهاي بازار بزرگ عراق نيست و بايد توان آن را بالا برد. دوستان ما در اتاق بازرگاني مشترك زحمات زيادي متقبل می‌شوند اما اين كافي نيست . بايد در طرف مقابل نيز ، اتاق مشترك عراق و ايران را در بغداد داشته باشيم كه نداريم. حال آنكه بايد در كشور هدف صادرات نيز اتاق بازرگاني مشترك با ما وجود داشته باشد.

پیام ساختمان: به نظر شما رئیس‌جمهور آينده چه برنامه‌هایی بايد براي بهبود شرايط بازار مسكن و همچنین ساخت‌وساز داشته باشد؟

دولت بايد نه تنها در بخش عمران بلكه در همه بخش‌های اقتصادي برنامه‌ریزی مشخصي را پيگيري كند و اجراي قوانين ثبات لازم را داشته باشد . همچنین از روزمرگی‌ها پرهيز شود ، مطالبات پيمانكاران پرداخت گرددد و بخش توليد كشور از سهم یارانه‌ها بهره‌مند شود. كسي بايد رئیس‌جمهور شود كه بتواند عقلانيت را به اقتصاد كشور بازگرداند. نظر كميسيون عمران اين است كه دولت آينده بايد برنامه‌ریزی مدوني براي اقتصاد داشته باشد تا فضاي کسب‌وکار وضعيت بهتري بيابد و از روزمرگي پرهیز شود ، قوانين باثبات اجرا شوند ، پرداخت مطالبات شرکت‌ها نيز انجام شود. متأسفانه به دليل فعاليت بدون برنامه مشخص و مدون و نيز عدم مشورت با بخش خصوصي كشور در 8 سال گذشته، صنعت احداث در جايگاه خودش قرار ندارد در نتيجه بايد بخش ساخت‌وساز كشور تقويت شده و از صادرات خدمات فني و مهندسي نيز حمايت شود .

پیام ساختمان: اما انبوه‌سازان عرصه فعاليت خوبي در جريان ساخت و سازهاي مسكن مهر به دست آوردند؟

بايد ديد جهت‌گیری اين طرح دولتي در مسير منافع كلي و توسعه كشور بوده يا خير؟ اين سؤال مهمي است كه بايد شاكله بخش خصوصي در مورد آن اظهارنظر كنند. برخي از اوقات ممكن است يكي از انجمن‌ها از اقدامات دولت سود ببرد يا فضايي را براي رشد خود و اشتغال کارکنان اين شرکت‌ها مناسب ببيند، اما بايد اين سؤال را هم جواب داد كه اين طرح تا چه حدي در جهت منافع كلي اقتصاد كشور و بخش خصوصي بوده است؟ به دليل اينكه با بخش خصوصي درباره اين طرح مشورت نشد و در خصوص اجراي آن نيز برنامه‌ریزی خوبي انجام نگرفت از اين رو دولت آينده بايد به اين موارد توجه داشته باشد. اما اين به معني تصدی‌گری دولت در ساخت خانه براي مردم نيست چرا كه به تجربه اثبات گرديده در هر كاري كه دولت در آن واردشده آن طرح به نتيجه و سامان نرسيده است.

پیام ساختمان: چه ارتباطي ميان عمران و خدمات فني و مهندسي با اتاق بازرگاني و صنايع و معادن وجود دارد؟

طبق قانون همه انجمن‌ها بايد با اتاق بازرگاني، صنايع ، معادن و كشاورزي ايران به عنوان تشکل‌ها همكاري كنند. كميسيون عمران و صدور خدمات فني و مهندسي اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران هم با دست باز و چهره گشاده از همكاري با همه متخصصان و فعالان اين عرصه هم براي ثبت تشکل‌ها و هم براي حضور در کمیته‌ها استقبال می‌کند. از همان روز اول تشكيل كميسيون عمران و صدور خدمات فني و مهندسي در اتاق بازرگاني ايران ، از همه دست اندركاران صنعت احداث تقاضا كرديم كه در اين راستا با ما همكاري كنند كه انصافاً همه بخش‌ها در جلسات حضور يافتند. اتاق بازرگاني از همه گروه‌ها استقبال كرده و همه تشکل‌ها و انجمن‌ها می‌توانند در اتاق ثبت‌نام كنند. همچنين مجلس پیش‌نویس قوانين مرتبط را به كميسيون هاي اتاق می‌فرستد و بعد از بررسي در كميسيون هاي اتاق براي مجلس ارسال می‌شود.

پیام ساختمان: همكاري اين كميسيون با فعالان اين عرصه را چگونه ارزيابي می‌کنید؟

كميسيون عمران و صدور خدمات فني و مهندسي از هر صاحب‌نظری كه بتواند به اعتلاي بخش خصوصي در اين عرصه كمك نماید، استقبال می‌کند. کمیته‌های پيمانكاران ، مشاوران ، صدور خدمات فني و مهندسي نيز در اين كميسيون فعال‌هستند. برخي تشکل‌ها و سازمان‌ها نيز با ما ارتباط خوبي دارند و ساير دوستان هم می‌توانند هم براي مشورت و هم براي عضويت در شهرستان‌ها به اتاق‌های همان شهرستان و در حد كشوري نيز به اتاق بازرگاني ايران مراجعه كنند. همچنين از تشکل‌های مختلف عمراني مانند سنديكاي پیمانکاران شرکت‌های ساختماني جامعه مهندسان ، انبوه‌سازان و.... دعوت كرديم و انصافاً آنها نيز قبول زحمت كردند و در جلسات كميسيون شركت داشتند كه در مواردي هم منتج به نتيجه شده است.

پیام ساختمان: اين موارد منتج به نتيجه در صنعت ساختمان کدامند؟

در خصوص مطالبات بخش خصوصي از دولت برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد. در حال حاضر برخي شرکت‌هایی که از دولت طلبكارند به خاطر ماليات بر ارزش افزوده در فشار هستند و به همین دلیل در جلسات اين كميسيون قرار شد كه در اين زمينه اقداماتي انجام شود. طبق قانون مجلس شوراي اسلامي كليه شرکت‌ها از جمله انبوه‌سازان بايد توسط اتاق بازرگاني رتبه‌بندی شوند. ما هم با انجمن‌ها ، اتحادیه‌ها و جامعه مشاوران جلساتي داشتيم تا با همكاري آنها اين اقدام را انجام دهيم. اكنون اتاق بازرگاني ايران در حال تدوين نظام‌نامه آن است تا بخش خصوصي بتواند خودش را رتبه‌بندی كند. ما در اين زمينه از همه اشخاصي كه در خصوص ساخت‌وساز علاقه‌ای دارند، استقبال کرده و از نظرات آنها براي خدمات بهتر استفاده می‌کنیم.