رنگ نما

شمار نشریه : 206

رنگ نما يکي از پرکاربردترين مصالح پوششي ساختماني در کشور است که تقريبا در تمام ساختمانها کاربرد دارد و در کشورهاي توسعه يافته نيز جايگاه خودش را حفظ کردهاست. با اين تفاوت که در کشور ما بدون در نظر گرفتن اينکه نما در آرامش رواني علاوه بر چهره شهر تأثير بسزايي دارد، رنگهاي تيره باکيفيت نازل براي رنگ آميزي نما مورداستفاده قرار ميگيرد.

پيام ساختمان در ادامه سلسله مطالب خود تحت عنوان کالاي برتر، در اين شماره به سراغ توليدکنندگان و فعالان بازار رنگ نما رفته تا اطلاعاتي در خصوص اين محصول ساختماني براي مخاطبان تهيه کند. لازم به ذکر است اظهارات مصاحبه شوندگان الزاما نظر نشريه نيست و ما صرفا انعکاس دهنده نظرات هستيم.

مزاياي رنگ نما

پوشش نماي ساختمان اگرچه نمايانگر زيبايي و رخساره سازه محسوب ميشود ليکن تعيين نوع و ميزان کيفيت مطلوب آن ميتواند در پايداري و عمر سازه تأثيرگذار و از تخريبهاي درازمدت براثر نزولات جوي، انرژي خورشيد و ديگر عوامل مخرب جلوگيري نمايد.

آقاي شمس، يکي از کارمندان گروه صنعتي و شيميايي نماي ساختمان، در مورد مزيتهاي رنگ نماي استاندارد ساختمان، به خبرنگار ما گفت: اجراي بسيار سهل و آسان، مقاومت زياد در برابر عوامل محيطي و آلايندههاي معلق در هوا، مقاومت زياد در برابر نفوذ باران، تراوايي بسيار زياد بخارآب، ممانعت از نفوذ گاز، CO2 انعطاف پذيري زياد و قابليت پوشانيدن ترکها، شستشوي سريع و آسان، قدرت پوشش دهي بسيار زياد، مقاوم در برابر ميکروبها، قارچها، باکتريها و ميکروارگانيسمها، واترپروفکننده نما و امکان شستشو، پايداري در برابر نور خورشيد (‌UV‌)، مقاومت در برابر سايش و فرسايش، قابليت تنفس سازهاي، امکان اجرا در سطوح داخلي و خارجي، چسبندگي مناسب بر روي انواع زيرسازيهاي بتني، سيماني و.. از مزاياي اين محصول است.

نکات مهم در رنگ آميزي نماي ساختمان

مهدي جعفري، مدير شرکت «سيب خاص»، در مورد معيارهاي انتخاب رنگ مناسب نما به پيام ساختمان گفت: بيشتر افراد رنگهاي لاتکس را براي رنگ آميزي نماي ساختمان انتخاب ميکنند چون کاربرد آن راحتتر است، با آب تميز ميشود و به سرعت خشک ميشود. اما از طرف ديگر رنگ آميزي آن مدت زيادي طول ميکشد. وي خاطرنشان کرد: براي نتيجه گيري بهتر ابتدا مصالح ساختمان موردنظر را مشخص کنيد و طبق آن رنگ مناسب را خريداري کنيد.

روش استفاده از رنگ نما

*سطح موردنظر را تميز کنيد. اگر سطح خارجي ساختمان خيلي کثيف است، تجهيزات قوي شستشو به کار بريد. جريان آب با فشار بالا پوستههاي رنگ قديمي و کثيفي را از بين ميبرد. زدودن پوستههاي رنگ بخش مهمي از مرحله آمادهسازي است اما در اين کار افراط نکنيد. لازم نيست همه رنگهاي قديمي را از بين ببريد.

*مصالح ساختمان را مشخص کنيد. اگر نوع مصالح را نميدانيد، رنگ روغني آلکيدي انتخاب کنيد. رنگهاي آلکيدي به بيشتر سطوح ازجمله سطوح گچي ميچسبند، درصورتي که رنگهاي لاتکس بر روي سطوحي که قبلا رنگ شدهاند به خوبي نميچسبند.

*ميزان رطوبت مصالح ساختماني را در نظر بگيريد. آيا اطراف ساختمان هميشه مرطوب است؟ در اين صورت رنگهاي لاتکس يا ترکيبي انتخاب کنيد. لاتکس داراي خلل و فرج است و از اين طريق رطوبت را خارج ميکند. به علاوه عاري از روغنهاي نباتي است و کپک ايجاد نميکند. همچنين براي بنايي بسيار مناسب است و ميتواند بدون بتونه به کار رود. ضمنا اگر سطح مرطوب باشد، رنگ لاتکس بهتر به آن ميچسبد.

*رنگ آميزي بلوکهاي سيماني: براي بلوکهاي سيماني رنگهاي رقيق شده با حلال به کار بريد. اگر از رنگهاي لاتکس استفاده کنيد، آب موجود در اين رنگها در بلوک نفوذ کرده و باعث زنگ زدگي آهن موجود در بلوکها ميشود و کار نقاشي را خراب ميکند.

* براي رنگ آميزي چوب از رنگهاي ترکيبي استفاده کنيد. قبل از استفاده از رنگ آن را در يک نقطه از سطح کار امتحان کنيد. چون ظاهر رنگ ممکن است گمراهکننده باشد.

*رنگ آميزي فلزات: شما ميتوانيد سطوح فلزي آلومينيومي را با هر پوشش استانداردي رنگ آميزي کنيد. البته ابتدا سطح کار را خوب سنباده بکشيد و بشوييد. سپس فلز عاري از رنگ و کثيفي را با رنگهاي بر پايه زينک بپوشانيد.

*رنگ آميزي در و پنجره: براي رنگ کردن در و پنجره و جاهايي که دوام آنها مهم است، رنگهاي براق استفاده کنيد. اين رنگها رزين بيشتري دارند و به سطح موردنظر سختي و استحکام بيشتري ميبخشند.

رنگ نماي كشساني

مديرعامل شرکت سيب خاص توليدکننده رنگ نماي کشساني گفت: اين رنگ بر پايه رزينهاي اکريليک اصلاح شده پايه آبي و با قدرت پوشش دهي زياد، براي استفاده در نماي خارجي ساختمانها ميباشد. اين رنگ فراتر از استانداردهاي مربوطه، داراي قابليت تنفس زيرآيند، مقاومت در برابر نفوذ آب، چسبندگي بسيار زياد به سطح و ازدياد طول است که وجود اين عوامل موجب افزايش دوام اين رنگ در مقايسه با محصولات مشابه، در شرايط مختلف آب و هوايي ميگردد.

رنگ اكريليك، رنگ نماي ساختمان

رنگهاي آکريليک واتربيس (براق- نيمه براق نيمه مات مات) که محصولي منحصربه فرد است و با استفاده از تکنولوژي روز اروپا، مطابق با استانداردهاي بينالمللي زيست محيطي توليد ميگردد و قيمت آن در بازار بين 4 الي 5 هزار تومان براي مترمربع ميباشد.

رنگهاي آکريليکي سيليکوني مخصوص نما

رنگهاي آکريليکي سيليکوني از مقاومترين و باثباتترين رنگهاي نماي خارجي ساختمان در شرايط جوي سخت و بحراني ميباشد و قيمت آن در بازار بين 7 الي 8هزار تومان است که رنگ جوتن در اين ميان به دليل کيفيت بيشتر توجه بيشتر را به خود اختصاص دادهاست. سطح چترگونه ومتخلل رنگهاي آکريليکي- سيليکوني علاوه بر جلوگيري از نفوذ آب، اين امکان را به وجود ميآورد که بخار آب وهوا به راحتي از لايه زيرين تبخير شده و تنفس بدون اشکال انجام پذيرد و با ايجاد فضاي خشک و مناسب در پشت رنگ پديده پوسته شدن و ورقه شدن رنگ را مهار نمايد.

ويژگيهاي رنگهاي آکريليکي سيليکوني

آب گريز و آب بند، غبار گريز، خود تميز شونده و هميشه پاک، مقاوم در برابر يو وي، دوام زياد و پوشش عالي، سهولت در اجرا، ضد قارچ و کپک خزه، جلبک.

رنگ نماي کنيتکس

عبدي، مديرعامل شرکت نقاشي ساختمان مدرن در مورد رنگ نماي کنيتکس به خبرنگار ما گفت: رنگ کنيتکس از آغاز ورود به بازار به عنوان يک رنگ مخصوص نما ارائه شدهاست. اين رنگ به چند دسته تقسيم ميشود که رنگ کنيتکس روغني در مقابل آب بالاترين مقاومت را نشان ميدهد و مناسبترين رنگ براي نماست و داراي عمر کاري بالايي است

وي افزود: کنيتکس را ميتوان بر روي هر سطحي استفاده کرد ولي در اکثر موارد بر روي سيمان سفيد اجرا ميشود. البته رنگ کنيتکس به دليل اينکه به صورت اسپري اجرا ميشود ميتواند هر سطحي را پوشش بدهد. رنگ کنيتکس آکريليک هم داراي همين ويژگيها است و ميتوان از آن به عنوان رنگ نما استفاده کرد ولي ما رنگ کنيتکس پلاستيکي را به شما پيشنهاد نميدهيم چون قابليت دفع آب را نداشته و عمر کمي دارد.

رنگ نما به عنوان پوشش ساختمان با پيشرفت و رفع مشکلات خود توانسته توجه معماران و افراد بسياري را به خود جلب نمايد.