دکوراسیون داخلی به سبک آفریقا و شرق دور

شمار نشریه : 205

آسیا و آفریقا دو قاره بزرگ با اقوام و فرهنگ‌های مختلف چون ایرانی، هندی، چینی ، ژاپنی ، عربی ، آفریقایی،مراکشی،مصری و .. هستند. از مشخصات سبک‌های دکوراسیون آسیایی و آفریقایی می‌توان به استفاده از رنگ‌های گرم به‌خصوص قرمز که به نظر چینی‌ها و ژاپنی‌ها خوش‌یمن است، اشاره کرد.
شرق دور
ابتدا به شرق دور می رویم. به‌طورکلی جهان‌بینی شرق دور بر اساس تعادل میان یین(چپ، انرژی زنانگی) و یانگ(راست، انرژی مردانگی) است و ژاپنی ها نمایندگان شناخته شده این نوع جهان بینی هستند.
سبک ژاپنی
تمیز بودن، کم کردن جزئیات و توجه به سادگی از خصوصیات بارز این سبک بوده و فریم غالب در آن مربع است. وجود عناصر خاصی مانند: تاتامی مت(کف‌پوش حصیری بافته‌شده از ساقه برنج) واشیتسو(اتاقی پوشیده شده ازتاتامی مت) درهای کشویی، میز کوتاه و صندلی آن به نام زابوتن، توکونرما(اتاقک آلاچیق مانند) وهمینطورکاکمونو.سوئی سکی، ایکبانا، بن سای، توری از ویژگی‌های این سبک است. باغ آرایی ژاپنی که تحت تأثیر آئین‌های «شین تووذن» بوده جلوه خاصی به آن بخشیده است.
سبک چینی
نوبت به توضیح در باره سبک چینی می رسد. سه اصل مهم در این سبک وجود دارد: سادگی، انرژی و طبیعت، که مهم‌ترین اصل پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله است.کاربرد چوب به‌عنوان یک متریال طبیعی در این سبک زیاد دیده می‌شود. همچنین کاربرد اصول فنگ شویی (باد و آب) و برقراری اعتدال میان انرژی‌ها یکی دیگر از خصوصیات سبک چینی است. عناصر مهم در فنگ شویی: آب، آتش، خاک و چوب و فلز هستند. مهم‌ترین اصل فنگ شویی پرهیز از انباشتگی و بی‌نظمی واصل دیگر دقت در رنگ محیط اطراف است. گیاه بامبو به نحوی اعجاب‌انگیز هر 5 اصل فنگ شویی را وارد محیط می‌کند. رنگ‌هــــای اصلی کاربردی در این سبک مشکی، طلایی، زرد و قرمز هستند.
سبک هندی
و بالاخره باید به توضیح در باره سبک هندی پرداخت. بارزترین عنصر در این سبک رنگ است. وجود تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن‌دوزی ظریف، چهل‌تکه و مندیر( معبد کوچکی که هرجایی در خانه غیر از اتاق‌خواب می‌توان قرار داد) و استفاده از نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و همین‌طور نقش فیل (اعتقاد هندوها بر به ارمغان آوردن ثروت) از خصوصیات آن محسوب می‌شوند.
آفریقا
مقصد بعدی ما آفریقاست. مراکش و مصر گزینه های ما برای توصیف سبک آفریقایی دکوراسیون داخلی هستند:
سبک مراکشی
طراحی داخلی این سبک معروف است به سبک عجیب‌وغریب. عناصر اصلی در آن فرش، کاشی، ظروف رنگی، سفال فانوس، آثار فلزی، کف‌پوش سفالی قرمز،سکوهای بیرون زده از دیوار، مبلمانی با چوب‌های منبت و مشبک، سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی (ریاض)، چراغ‌های خفا، کاشی زلیج، تجین و رنگ‌های مورد مصرف (آبی فیروزه‌ای و کبود) در این سبک دکوراسیونی، سفید و سبز هستند.
سبک مصری
هنر مصری ،سبک هنر توصیفی است. استفاده زیاد از سنگ‌های طبیعی مثل آهک و حجم‌های مکعبی، حجیم و خطوط مستقیم ستون‌های قطور و منقوش و پنجره‌های مشبک چوبی با رنگ تیره در معماری مصری و نوع خاص پرسپکتیو آن و همچنین استفاده از عناصر بارزی مانند: مصطبه (مقابر اشرافی)، هیروگلیف (بارزترین نقوش دکوراتیو مصری )، ستون‌های کوتاه و چاق ،هیروگلیف،نقاشی ساکن و خشک، نقاشی پررنگ و لعاب، نقاشی روی پاپیروس، نقش کنده‌کاری‌شده روی دیوار، رابطه نزدیک با طبیعت ، لوتوس،آنخ(کلید زندگی یا کلید نیل )،خدای مات، آنوبوس، خپری(سوسک بالدار)، آمن وجت، ایارت، اوروبوروس، بست ،کانوپیک ،اوبلسیک. در دکوراسیون مصری وجود تاقچه هایی پر از اشیای تزئینی و مجسمه و… در دل دیوارها جلوه خاصی به این سبک بخشیده است.

این مطلب ادامه دارد...