هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری مینی مال در ایران

مینی مالیسم یا کمینه‌گرایی، مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه‌فلسفی بنیان گذاشته است.مینی مالیسم در شکل‌های مختلفی از طراحی و هنر، به‌ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی و سبک معماری استفاده می‌شود. مینی مالیسم پس از جنگ جهانی دوم، در اعتراض به پیچیدگی‌های سبک‌های دیگر در غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. پیام ساختمان در مصاحبه با سمانه فهیم پور، کارشناس طراح داخلی به  بررسی این سبک  و بیان نمونه‌های ساخته‌شده با این سبک معماری در جهان و ایران می‌پردازد.
تعریف خود را از مینیمالیسم بفرمایید.
 بهترین توصیف در مورد مینی مالیسم جمله معروف هنرمندان مینی مال است  که اولین بار توسط رابرت براونینگ Robert Browning "شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی مطرح شد با این مضمون که «کمتر غنی‌تر است».  " Less is more "
ویژگی‌های  سبک معماری مینی مالیسم چیست؟
سادگی و ایجاز ،تکرار و سریال گونه بودن، خشک و با کناره‌های تیز ،  استفاده از فرم‌های واحد  ، استفاده از رنگ‌های عموماً سرد و صنعتی، نفی مفاهیم عمیق فلسفی، سیاسی و اجتماعی  و نقش یک گل روی یک دراور و یک  فضای خالی با یک رنگ سفید بی‌هیچ انحنا و پیچیدگی خاص از مشخصه‌های بارز این سبک است.
دامنه استفاده از هنر مینی مال را بیان کنید.  
 مینی مال به لوازم منزل محدود نمی‌شود، یک معمار یا طراح ممکن است به‌سادگی با استفاده از ایده‌های مینی مال به طراحی اتاق‌های یک‌منزل یا کل یک ساختمان بپردازد.به‌عبارت‌دیگر در این سبک طراحی، هنرمند یا مهندس و طراح کوچک‌ترین تلاشی برای استفاده از جزئیات به‌منظور زینت دادن و پیچیده کردن  سازه و یا دکور نمی‌کند و سعی در بهره بردن از  حداقل امکانات است.
معماران معروف این سبک را نام ببرید.
 میس وندروهه ،آلوارو سیزا و تادائو آندو  ازجمله معماران معروف این سبک هستند.
مینی مالیسم در ایران چه جایگاهی دارد؟
هنوز در ایران این سبک موردتوجه عام قرار نگرفته است اما با توجه به بازار کار و نگاه کارفرما، معماران طراحی داخلی به دنبال معرفی و کشاندن کارفرمایان به این سبک  هستند،چراکه علاوه بر زیبایی هزینه کمی نیز در بردارد. ایرانی‌ها تاکنون بیشتر طرفدار سبک کلاسیک بوده و معمولاً ساده بودن فضا برای آنان چندان قابل‌هضم نیست.
سبک مینی مالیسم بیشتر در ادارات، مغازه‌های لوکس‌فروشی، رستوران‌ها و بیشتر هم در تهران در یک برهه از زمان مرسوم شد. ترکیب رنگ سیاه‌وسفید در دکوراسیون‌ها برآمده از این سبک است . باور جمعی از مکانی که به سبک مینی مال ساخته‌شده و دکوراسیونی مینی مال با یک رنگ سفید و دکور سفید و اشکال هندسی مربع و مستطیل در یک مغازه کفش‌فروشی، یک  میز کوچک و استفاده از یک رنگ غالب این است که این مغازه دارای اجناس بسیار گران است .
کاربرد این سبک در کشورهای دیگر چگونه است؟
کشورهایی که دوران توسعه  را طی کرده و به‌اصطلاح از سبک‌های پیچیده و پر از اشکال مختلف گذشته‌اند معمولاً به‌طرف این سبک رفته‌اند، زیرا مینی مالیسم  مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه‌فلسفی بنیان گذاشته است. در کشورهای خاورمیانه این سبک را بیشتر در کشور امارات می‌بینیم.
تعامل شما با کارفرما برای  کاربرد این سبک چگونه است؟
ما طراحان دوست داریم ؛ تفاهم بین کارفرما و طراح در زمینه یک سبک اتفاق بیفتد و یک سازه زیبا با  طراحی کامل با توجه اقلیم ، خصوصیات و اولویت‌های  سفارش‌دهنده خلق شود. در واقع در بسیاری از موارد جامعه طراحی هنوز نتوانسته اهمیت آن را  هضم کند و کارفرما نیز نتوانسته  این سبک‌ها را بفهمد  .
بهترین سازه‌ای که به سبک مینی مالیستی  در تهران ساخته‌شده، کدام است؟
یک مرکز خرید 8 طبقه واقع در شمال تهران چند سبک معماری در آن دیده می‌شود . در رستوران آمریکایی این سازه، طراح سبک مینی مال  را به شکل کامل پیاده کرده و در رستوران ایرانی سبک پست مدرن کار شده  است، زیرا هنوز  این سبک خالی از پیچیدگی است و با سلیقه بسیاری از ایرانی‌ها تطابق ندارد.معماری قابل‌ذکر دیگر در ایران یک کلینیک زیبایی است که شاخصه‌های سبک مینی مالیسم را دارد.
در این میان می‌توان  از خانه شریفی‌ها به‌عنوان نمونه کامل سبک مینی مال با تمام شاخصه‌هایش نام برد . این خانه در منطقه 3 تهران  بین قلهک و دروس تهران توسط مهندس تغابنی  به مساحت 1630 مترمربع و در سال 1388 طراحی و سال 91 کامل شد .از عناصر مینی مالیسم در این نوع طراحی٬ اشکال بازشوها از پنجره‌های مربع و مستطیل شکل به احجام مکعبی قابل چرخش تغییریافته آن می‌توان نام برد. این احجام مکعبی با زاویه چرخش 180 درجه در فصل زمستان  و دارای حجمی بسته با پنجره‌های کوچک و باریک و بدون تراس و با زاویه چرخش 90 درجه در فصل تابستان، دارای حجمی باز با تراس‌هایی عمیق و وسیع و پنجره‌های فراخ می‌باشد.