هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مجموعه ورزشــی نـور مبین

سالن ورزشی« نور مبین» برای مجموعه آموزشی نور مبین که یک خیریه غیردولتی در استان سمنان است در مساحت 1400 مترمربع ، با حداکثر بودجه 400 هزار دلار توسط استودیو معماری اف ای آی ، آرش نصیری و انسیه خمسه ، در سال 2010 تأسیس شد.این مجموعه آموزشی دارای فضایی شاد و صمیمی است ، به همین علت کارفرمایان به دنبال طرحی برای سالن ورزشی بودند که با مجموعه آموزشی در تطابق باشد و درعین‌حال در نوع خود منحصربه‌فرد. بااین‌وجود محدودیت بودجه نیز در نظر گرفته شود.
بستر طرح زمینی است در اطراف شهر بسطام ، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران‌زمین ، به مساحت 28 هکتار . از جاذبه‌های سایت دید 360 درجه‌ای است از کوه ، بازی ابرها در آسمان و منظر دشت ، که این چشم‌انداز ایده اصلی طراحی را شکل داده است . معماران اقدام به ارائه طرحی نمودند که خود جزوی از دید منظر طبیعی باشد و بازگشت به طبیعت ، نامی است که به این پروژه داده‌اند .اندازه این زمین ورزشی معادل مساحت یک زمین بسکتبال به همراه رختکن ، حمام و سرویس بهداشتی است. برای ورزش‌هایی که نیاز به زمین بازی نداشتند مانند تنیس روی میز یک نیم‌طبقه طراحی و در نظر گرفته شد ، که درمجموع مساحت 1400 مترمربع را از 28 هکتار زمین به خود اختصاص داد .
طراحی سالن‌های ورزشی معمولاً به‌گونه‌ای است که ارتباط بصری میان فضای درون با بیرون قطع می‌شود ، اما در این پروژه هدف اتصال بصری این فضاها با هم بود ، که برای این منظور از شیشه‌های دوجداره ایمن به ضخامت 18 میلی‌متر استفاده شد . این شیشه‌ها در برابر ضربه از مقاومت بالایی برخوردارند .
بار سازه‌ای طرح را قاب‌های مخروطی معمولی تحمل می‌کنند که اقتصادی هستند و برای پوشش نما از پانل‌های ساندویچی« آی ال» استفاده‌شده که هم در زمان و هم در هزینه صرفه‌جویی کرده و عایق خوبی به‌حساب می‌آید.