هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سنگ تمام وزیر برای هشتگرد

گروه گزارش: طرح مطالعاتی و مکان‌یابی شهر جدید هشتگرد در سال 1366 انجام شد و اقدامات اجرایی ساخت آن در بزرگراه غرب کشور در سال 1368 در زمینی با مساحت تقریبی و حرایم 10 هزار هکتار در هفت فاز اجرایی آغاز شد. از این میزان 4320 هکتار جهت احداث فازهای هفتگانه مورد مطالعه قرار گرفت و طرح تفصیلی آن با سقف جمعیتی 670 هزار نفر در افق طرح توسط شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد. شهر جدید هشتگرد در غرب استان تهران و در میانه راه کرج – قزوین واقع‌شده و فاصله آن با تهران، کرج و قزوین به ترتیب 75، 25 و 65 کیلومتراست. این شهر جدید همانند سایر شهرهای جدید کشور، یک شرکت عمران و یک مدیرعامل دارد. احمد غلامی در حال حاضر رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت عمران این شهر است؛ فردی که در سال 90 جهت تسریع در اجرای طرح مسکن مهر توسط وزیر راه و شهرسازی منصوب شد. با مهندس احمد غلامی در خصوص آخرین وضعیت این شهر و متروی آن گفتگو کرده‌ایم.

پیام ساختمان:وضعیت ساخت و تحویل واحدهای مسکن مهر هشتگرد در چه مرحله‌ای است؟

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قریب به 50 هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید هشتگرد در حال ساخت است. از این تعداد سفت‌کاری بیش از 30 هزار واحد و نازک‌کاری نزدیک به 20 هزار واحد به پایان رسیده است. از این 20 هزار واحد 10 هزار واحد آماده افتتاح است که البته بخش عمده‌ای در حدود 7 هزار واحد واگذارشده و چهار تا پنج هزار واحد الآن ساکن دارد. 10 هزار واحد دیگر هم که الآن در مرحله آب و برق و گاز هستند، آماده است و برنامه داریم که حدود 45 روز آینده 10 هزار واحد دوم را افتتاح کنیم. پس از آن هم برنامه داریم که هر 45 روز 10 هزار واحد را افتتاح کنیم و تحویل دهیم، مشروط بر اینکه خدمات زیربنایی آنها همزمان انجام شود.

پیام ساختمان:این ارقام شامل مسکن مهر ویلایی هم می‌شود؟

بله، پروژه‌های ویلایی ما شامل 2580 واحد است که اجرای آنها شروع‌شده و از این تعداد بخشی در مرحله فنداسیون و بخشی در مراحل بعدی و در حال تکمیل هستند. تا پایان سال بخش عمده‌ای از این واحدهای ویلایی تحویل خواهد شد.

پیام ساختمان:سرنوشت واحدهای باقی‌مانده بعد از دولت دهم چه می‌شود؟

مسکن مهر را باید فراتر از یک دولت دید. ما با مردم و سازندگان قرارداد داریم و هر عزیزی که در رأس دولت و وزارت راه شهرسازی قرار گیرد باید کار را تکمیل و تحویل مردم دهد، تعهد ایجادشده فراتر از این است که با تغییر دولت بر زمین بماند. کلا طرح مسکن مهر شامل اعداد و ارقام بزرگی است که قبل از هر چیزی بر اشتغال تأثیر جدی دارد. یعنی تعهد ما به مردم و سازندگان یک سمت قضیه و ایجاد اشتغالی که کرده، سمت دیگر آن است. این موضوعات عزیزان مسئول در دولت‌های آینده را متعهد می‌کند تا این پروژه‌ها را با جدیت دنبال کنند؛ ضمن اینکه بخش عمده‌ای از کار انجام‌شده یا در حال انجام است و تا پایان دولت چیز زیادی از آن باقی نمی‌ماند. مثلاً خود ما از قریب به 50 هزار واحد مسکن مهر حداقل 35 تا 40 هزار واحد را تحویل می‌دهیم.

پیام ساختمان:به نظر شما دولت بعدی طرح مسکن مهر را ادامه خواهد داد؟

خوشبختانه کار ارزشمندی که طی سال های گذشته انجام شد، تصویب «قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن» بود. این قانون در اردیبهشت‌ماه سال 1387 توسط مجلس تصویب و پس از تأیید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شد. دولت هم آن را در خردادماه همان سال جهت اجرا به وزارت مسکن و شهرسازی وقت ابلاغ کرد. این قانون جامع، به نوعی حاصل تجربه تمام دولت‌های قبلی در زمینه ساخت و عرضه مسکن است وظرفیت‌های نهفته بسیار بالایی دارد که خیلی فراتر از صرف مسکن مهر است. تولید و تأمین مسکن برای گروه‌ها و دهک‌های مختلف با شیوه‌های متفاوت، مجوزهای قانونی به دولت برای تأمین زمین و تأمین سایر مسائل تأثیرگذار در تولید مسکن در این قانون آمده است، لذا هر دولتی به پشتوانه این قانون می‌تواند کماکان تولید و عرضه مسکن را تداوم ببخشد.

پیام ساختمان:اگر دولت بعدی بخواهد پروژه‌های دیگری را در هشتگرد تعریف کند. این شهر ظرفیت دارد؟

فکر می‌کنم در کل کشور، به غیر از کلانشهر تهران که در مورد آن حساسیت وجود دارد، سایر شهرهای ما این ظرفیت و امکان را دارند که هم توسعه پیدا کنند و هم در درون خودشان ظرفیت تولید مسکن را ایجاد کنند. پشتوانه‌های قانونی برای همه این کارها هم در دل همان قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن وجود دارد.

پیام ساختمان:موضوع متروی هشتگرد در چه مرحله‌ای است؟

ما در تلاش هستیم و بسیار امیدواریم تا اولین شهر جدیدی باشیم که با قطار شهری به کلانشهر وصل می‌شویم. حمل‌ونقل ریلی به عنوان یک عامل بسیار اثرگذار در توسعه شهرمان و ایجاد رغبت برای ساکنان کلانشهرها که به شهر جدید هشتگرد بیایند مورد توجه ماست. الآن کار به شدت در حال اجراست و در حال ریل‌گذاری هستیم و هر بخشی از زیرسازی کار آماده می‌شود سریعاً ریل‌گذاری می‌شود. 25 و سه دهم کیلومتر طول مسیر قطار شهری هشتگرد - کرج است که از این مقدار قریب به چهار و نیم کیلومتر زیرزمین کار می‌شود. در خود شهر یک ایستگاه پیش‌بینی‌شده که ساخت آن شروع‌شده و به شکل شبانه‌روزی و به سرعت در حال انجام است.

پیام ساختمان:در این مسیر مشکل یا معضلی نداشتید؟

چون بخش زیادی از مسیر متروی هشتگرد روی زمین است، جدی‌ترین مشکلی که از گذشته گریبانگیر متروی هشتگرد بوده، معارضین مسیر بوده‌اند. الحمدلله آخرین معارض آن که یکی از شرکت‌های بسیار بزرگ کشور بود از هفته گذشته رفع و تعیین تکلیف شد و کار به سرعت در حال انجام است.

پیام ساختمان:برای رفع معارضین چه مقدار و از چه منابعی هزینه شده است؟

تا امروز قریب به 100 میلیارد تومان در بخش تملیک اراضی معارض هزینه کرده‌ایم. بخشی از این مبلغ از محل درآمدهای شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، بخش‌هایی به شکل تهاتر از منابع زمین ما و بخش عمده آن هم با حمایت ویژه و مستقیم مهندس نیکزاد از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به این پروژه تزریق شده است. مهندس نیکزاد برای اتمام این پروژه سنگ تمام گذاشتند. بد نیست بدانید پروژه متروی هشتگرد تنها پروژه‌ای است که اجرای آن را به خود شرکت عمران تفویض کردند؛ در صورتی که اجرای قطارهای شهری در کشور به طور متمرکز از تهران هدایت و مدیریت می‌شوند ولی این پروژه را آقای وزیر با اعتمادی که وجود داشت از یک سال پیش به این مجموعه سپرده و طی همین مدت هم به اندازه تمام سال‌های گذشته کارشده و پروژه رو به اتمام است.

پیام ساختمان:ظاهراً اهتمام آقای نیکزاد شامل همه شهرهای جدید می‌شود!

بله، حمایت‌های همه‌جانبه مهندس نیکزاد از شهرهای جدید بسیار حائز اهمیت است به نحوی که شهرهای جدید با حمایت ایشان جان دوباره‌ای پیدا کردند. شهرهای جدید در گذشته خیلی خوب پیش‌بینی و جانمایی شده بودند و برنامه‌ریزی و تهیه طرح‌های بسیار خوبی داشتند؛ اما به دلیل اینکه هیچ‌گونه اعتباری از محل اعتبارات و کمک‌های دولت به این شهرها وجود نداشت این شهرها مجبور بودند از محل درآمدهای خودشان آن را بسازند. در نتیجه با گذشت دو دهه از عمر آنها متأسفانه هیچ‌کدام از پیش‌بینی‌هایی که برای تحقق برنامه‌های فیزیکی و عمرانی این شهرها و تحقق جمعیت ساکن در آن شهرها شده بود، تحقق پیدا نکرده بود. شاید یکی از حلقه‌های گمشده این کار، آمدو شد بین شهرهای جدید و کلانشهرها بود که فاصله زیاد مانع از رشد بود و مردم مجبور بودند مدت زمان و هزینه زیادی صرف کنند.

خوشبختانه برای همه این پروژه‌های قطار شهری تعریف شد و با حمایت جدی دولت و وزارت راه و شهرسازی اعتبارات بسیار خوبی به این بخش تزریق گردید. همچنین مهندس نیکزاد در بخش مسکن مهر به طور جد در بخش آماده سازی زیربنایی (شبکه‌های آب و برق و گاز و خدماتی از این دست) و روبنایی (مساجد، مدارس، درمانگاه‌ها و فضاهای فرهنگی و ورزشی و ...) کمک‌های بسیار خوبی به شهرهای جدید کردند و همین موضوع باعث شده تا شرایط بسیار خوب و متفاوتی را نسبت به گذشته در شهرهای جدید شاهد باشیم.