انتظار حمایت داریم

شمار نشریه : 205

گروه تأسيسات‌: سارا عليزاده کارشناس يک شرکت فعال در زمينه نصب و راه اندازي توربين بادي‌، نيروگاه بادي و توليد قطعات توربين بادي است‌. وي در نمايشگاه انرژي‌هاي تجديدپذيرکه اسفندماه در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزارشد‌، در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان از مشکلات فعالان حوزه انرژي‌هاي تجديد پذير سخن گفت‌.
عليزاده در مورد فعاليت‌هاي شرکت متبوعش‌گفت‌: شرکت ما اولين توليدکننده توربين‌هاي بادي در ايران است که توانسته 90 درصد قطعات توربين‌هاي بادي را در داخل کشور توليد کند‌. بيشتر اين قطعات‌، قطعات اساسي توربين‌هاي بادي هستند و ما با هدف اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي به اين سمت رفتيم‌. در خيلي از موارد تحريم‌ها باعث شدند که به اين سو حرکت کنيم‌.
وي افزود‌: يکي از قطعات توليدي ما قطعه ريشه فرعي توربين بادي بود که توليد آن در انحصارکشور  دانمارک قرار داشت‌. ما همچنين چهار دستگاه توربين بادي به ارمنستان صادر کرديم‌. با وجود ارائه اين خدمات انتظار حمايت بيشتري از سوي مسئولان داريم‌. به عنوان مثال براي شرکت در نمايشگاه‌ها با اينکه هزينه‌ها بالاست‌، هيچ سوبسيد و حمايتي دريافت نکرديم‌، در حالي که ما در حوزه انرژي‌هايي فعال هستيم که علاوه بر پاک بودن‌، اگر به کار گرفته شوند‌، مي‌توانند جايگزين نفت و گاز شوند‌. در عوض در آمد ناشي از فروش نفت و گاز براي توسعه کشور هزينه مي‌شود‌.
عليزاده در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان درباره کاربرد انرژي‌هاي بادي در ساختمان‌ها اظهار داشت‌: نيروگاه‌هاي بادي کوچک حتي براي ساختمان‌هاي مسکوني هم قابل استفاده هستند‌. به عنوان مثال در خيلي از مناطق مسکوني که خارج از شبکه‌برق سراسري هـستـنـد‌و هزينه‌هاي انتقال و احداث شبکه توزيع بالاست و اتفاقا مناطق بـادخـيـزي هم‌هسـتنـد‌، مي‌توانند‌از اين توربين‌هاي خانگي براي توليد برق استفاده کنند يا حتي براي مناطقي که در شبکه برق سراسري قرار دارند‌، اما استفاده از توربين بادي براي آنها ارزان‌تر تمام مي‌شود‌. به عنوان نمونه‌اي از کاربرد انرژي بادي در ساختمان‌ها مي‌توانم به برج‌هاي دوقلوي مرکز تجارت جهاني بحرين اشاره کنم که سه توربين بادي 200 کيلوواتي برق مورد نياز آن را توليد مي‌کند‌.
طراحي و نصب اين سه توربين ۵/۳ درصد هزينه ساخت برج‌ها را افزايش داد‌، اما مي‌تواند ۱5 درصد از انرژي الکتريکي مورد نياز اين ساختمان را تأمين نمايد‌. اين ساختمان علاوه بر تأمين انرژي مورد نيازش به پاک بودن محيط زيست هم کمک مي‌کند‌.
اين کارشناس انرژي خاطرنشان کرد‌: اگر بانک‌ها حمايت کنند و براي فاينانس پروژه‌ها تضامين لازم بدهند و يا خود نيروگاه را به عنوان وثيقه قبول کنند‌، همه اينها به افزايش اعتبار ما کمک مي‌کنند‌، ولي متأسفانه بانک‌ها به اين پروژه‌ها هم مثل ساير پروژه‌ها نگاه مي‌کنند‌. مسئله ديگر اينکه اگر بخش خصوصي وارد سرمايه‌گذاري در اين بخش شود و وابستگي به بخش دولتي کاهش پيدا کند‌، مشکل شرکت‌هاي توليدي که گرفتن سفارش کار است، حل می‌شود.