هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاردان‌ها یاوران مشاوران املاک

گروه گزارش: هرساله نمایشگاه‌های متعدد بین‌المللی و تخصصی در جزیره کیش برگزار می‌شود . یکی از آنها «نمایشگاه بین المللی عمران و ساختمان کیش» است که با هدف معرفی فناوری‌های نوین ساختمان شرکت‌های ایرانی، آسیایی و اروپایی در این جزیره زیبا برگزار شد.

در این نمایشگاه 140 شرکت داخلی از 22 گروه کالایی و 27 شرکت خارجی جدیدترین دستاوردها و تولیدات خود را در زمینه صنعت ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات، رنگ و رزین، دکوراسیون و معماری داخلی عرضه کردند.پیش از افتتاح نمایشگاه بین‌المللی عمران و ساختمان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کیش، همایشی دو ساعته به منظور بررسی مسائل و مشکلات صنعت ساختمان، صنعتی سازی و تکنولوژی های نوین، با حضور مدیران ارشد وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی، فعالان بخش صنعت و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش در سالن خلیج‌فارس این جزیره برگزار شد.این همایش حاوی دو خبر خوش برای کاردان‌های فنی ساختمان بود؛ یکی اینکه در حاشیه آن بین مهدی موذن، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور و مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که به موجب آن کاردان‌های ساختمان، خریداران مسکن را در دفاتر مشاوران املاک یاری می‌دهند و دوم اینکه مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از بهره‌گیری از کاردان‌های فنی ساختمان مانند مهندسان دارای پروانه در سراسر کشور خبر داد.

تفاهم کاردان‌ها با مشاوران املاک!

سازمان نظام کاردانی ساختمان و اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور در کیش توافق کردند به طور مشترک خریداران مسکن را از وضعیت ساختمان‌ها با خبر کنند. این تفاهم‌نامه در حاشیه همایش صنعتی سازی و تکنولوژی نوین ساختمان بین مهدی مؤذن، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور و مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش امضا شد.بر اساس این تفاهم‌نامه، کاردان‌های ساختمان هنگام خرید و فروش املاک ، خریداران را از نوع مصالح به‌کاررفته، مقاومت سازه‌ها و دیگر ویژگی‌های ساختمان مطلع خواهند کرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور دراین‌باره گفت: امضای این تفاهم‌نامه، به خریداران کمک خواهد کرد از مدت ساخت بنا و زمان سپری‌شده پایان ساخت، بهتر آگاه شوند. خسروی افزود: این تفاهم‌نامه پس از هماهنگی‌های لازم با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور امضا شد. به گفته وی، کاردان‌های فنی از این پس در تابلوی اعلانات دفاتر مشاور املاک معرفی می‌شوند تا هر یک از خریداران مسکن بتوانند از مشاوره آنها درباره سازه، مصالح به‌کاررفته و موضوعات دیگر ساختمان مطلع شوند؛ البته خریداران در خصوص بهره‌گیری از این نظرات کارشناسی آزاد هستند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور نیز گفت: بیشتر ساختمان‌هایی که واگذار می‌شود بدون ارائه اطلاعات فنی است و این اطلاعات به خریداران در زمینه ساختمان‌های در حال ساخت با قراردادهای پیش‌خرید کمک می‌کند که به طور دقیق از مشخصات سازه‌ای ساختمان نیمه‌کاره مطلع شوند. مؤذن افزود: مشاوران املاک، آموزش‌های لازم را خواهند دید، سپس در کنار مشاور املاک، یک نفر کاردان یا معمار تجربی دارای پروانه اشتغال حضور خواهد یافت. رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور افزود: جزییات اجرایی این تفاهم‌نامه در یک یا 2 ماه آینده نهایی می‌شود.

بهره‌گیری از کاردان‌ها مثل مهندسان

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: دستورالعمل بهره‌گیری از کاردان‌های فنی ساختمان مانند مهندسان دارای پروانه در سراسر کشور ابلاغ شد.

غلامرضا هوایی در حاشیه همایش صنعتی سازی و تکنولوژی نوین ساختمان در کیش گفت: ظرفیت‌های این نیروهای متخصص به مثابه حلقه مفقوده‌ای در سال‌های گذشته احساس می‌شد و با وجود اینکه این افراد ظرفیت بالایی برای خدمت داشتند، از توان و ظرفیت آنها بهره‌ای گرفته نمی‌شد. وی ادامه داد: هفته گذشته در وزارت راه و شهرسازی دستورالعملی ابلاغ شد که بر اساس آن، کاردان‌های فنی ساختمان هم بتوانند مانند مهندسان ساختمان در همه نقاط کشور و البته در یک محدوده و با ظرفیت خاص فعالیت کنند.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: در نخستین گام مقرر شده که همه کاردان‌ها در عرصه ساخت‌وساز کشور فعالیت منطقی و تعریف‌شده‌ای داشته باشند تا در یک مرحله گذار به اصلاح نظام ساخت‌وساز فعلی دست یابیم. وی تصریح کرد: اعتقاد ما این است که مهندس، کاردان و معمار باید در کنار یکدیگر یک ساختمان را بسازند که متأسفانه در مقطع کنونی توجه بیشتر حول نقش‌آفرینی مهندسان است . این در حالی است که کاردان و معمار بخش اصلی ساختمان را می‌سازند ولی به رسمیت شناخته نمی‌شوند که البته با این دستورالعمل به رسمیت شناخته شدند. هوایی ابراز امیدواری کرد که جامعه حدود ۵۰ هزار نفری کاردان‌های ساختمان کشور بتواند در قالب این دستورالعمل، مسئولیت‌های جدیدی در حوزه ساخت‌وساز را بر عهده بگیرد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی لزوم صدور شناسنامه فنی و ملکی برای همه ساختمان‌ها از سوی شهرداری‌های سراسر کشور را یادآوری کرد و گفت: حدود ۹۰ درصد شهرداری‌ها این سند را به عنوان مدرکی الزامی از مالک مطالبه می‌کنند که در این سند همه مسئولیت‌های مرتبط با ساختمان اعم از کارگر و مهندس ذکر شده است.

وی تصریح کرد: در شهر تهران که بیشترین تعداد ساخت و سازهای کشور انجام می‌شود، موفقیت چندانی در این زمینه نداشتیم اما چند ماه پیش شهرداری تهران توافقی را با سازمان نظام مهندسی انجام داد و در نهایت تصمیم گرفتند که در مرحله اول برای ساختمان‌های با مساحت سه هزار مترمربع به بالا شناسنامه فنی و ملکی صادر کنند که از اول خردادماه در شهر تهران اجرا شده است.

هوایی تاکید کرد: الزام داشتن شناسنامه فنی و ملکی باید برای همه ساختمان‌ها در تهران مد نظر قرار گیرد. وی تصریح کرد: مالکان به منظور دریافت شناسنامه فنی و ملکی مجبور می‌شوند از مجری ذیصلاح استفاده کنند و در شهرداری تهران این نگرانی وجود داشت که مجری ذیصلاح به تعداد کافی نباشد و این موضوع به افزایش قیمت‌ها منجر شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: ما چنین تصوری نداریم چرا که مهندسان فعال در عرصه ساخت‌وساز را می‌توان به عنوان مجری صاحب صلاحیت شناخت و زمینه اشتغال شمار بیشتری از کارشناسان این حوزه را فراهم کرد. وی خاطر نشان کرد: بر مبنای تفاهم صورت گرفته، در شش ماه آینده ساختمان‌های با مساحت کمتر از سه هزار مترمربع نیز به تدریج ملزم به داشتن شناسنامه فنی و ملکی می‌شوند.

ابهامات و سوالات

اگرچه اخبار امکان اشتغال به کار گروه وسیعی نظیر کاردان های فنی موجب خوشحالی است اما امضای تفاهم نامه اخیر ابهاماتی دارد که موجب طرح سوالات متعددی می شود. مثلا در حالی که رئیس اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور از انجام هماهنگی‌های لازم با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برای امضای تفاهم‌نامه با سازمان نظام کاردانی خبر داده، رئیس سازمان نظام کاردانی اعلام کرده «جزییات اجرایی این تفاهم‌نامه در یک یا 2 ماه آینده نهایی می‌شود!» سوالاتی که در اینجا مطرح می شود این است که وقتی معلوم نیست این تفاهم نامه چگونه قرار است اجرا و عمل شود و نتایج آن چه خواهد بود چگونه و به چه شکل با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هماهنگ شده است؟ این هماهنگی دقیقا به چه معناست و آیا وزارت مربوطه مجوز برای انجام کاری را داده که هنوز خودش و هیچ کس دیگر نمی داند اصلا عملیاتی هست یا خیر؟ درآمد کاردان های فنی که از این پس در تابلوی اعلانات دفاتر مشاور املاک معرفی می‌شوند تا خریداران مسکن بتوانند از مشاوره آنها مطلع شوند؛ از کجاست؟ آیا مشاوران املاک درصدی از حق کمیسیون خود را به آنها خواهند داد (که بسیار بعید است) یا این که قرار است مبلغ جداگانه ای از خریداران مسکن بابت حق المشاوره کاردان فنی اخذ شود؟ چنانچه مورد اخیر صحت داشته باشد آیا گامی در جهت افزایش قیمت مسکن نخواهد بود؟

این سوالات را در شماره بعد از طریق سازمان نظام کاردانی و اتحادیه مشاوران املاک پی خواهیم گرفت.