نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش 14 درصدی مصرف برق

معاون‌سیستم‌های‌اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سابا از قابلیت پیاده‌سازی سامانه پیش‌پرداخت برق در طرح "فهام" خبر داد.
به گزارش پيام ساختمان و به نقل از «پاون» ، هادی مدقق با بیان اینکه روش پیش‌پرداخت یکی از روش‌های دریافت هزینه برق از مشترکین است که سابقه آن به بیش از 100 سال پیش در دنیا برمی‌گردد، اظهار داشت: در سال‌های اخیر توسعه تکنولوژی و پیاده‌سازی سامانه اندازه‌گیری هوشمند به‌عنوان یک ابزار نوین در بحث شارش نقدینگی در صنعت توزیع انرژی باعث ایجاد تحول در این روش پرداخت‌شده و در این راستا در بسیاری از کشورها نصب کنتورهای هوشمند پیش‌پرداختی به‌صورت وسیع آغازشده است.
وی افزود: در طراحی سامانه اندازه‌گیری هوشمند برق ایران (فهام) از ابتدا قابلیت پیاده‌سازی سامانه پیش‌پرداخت‌پیش‌بینی‌شده‌ بود.
معاون سيستم‌هاي اندازه‌گيري و شبكه هوشمند سابا با بیان اینکه پیاده‌سازی سامانه پیش‌پرداخت علاوه بر بهبود وصول درآمد و تنوع‌بخشی به گزینه‌های پرداخت هزینه برق، یکی از راهکارهای مهم برای مدیریت هزینه مشترکان و به‌تبع مدیریت مصرف برق محسوب می‌شود، گفت: بر اساس مطالعات انجام‌شده بر روی شرکت‌های تأمین انرژی که این سامانه را پیاده‌سازی کرده‌اند، با اجرای این طرح بین 5.5 تا 14 درصد کاهش مصرف حاصل‌شده است.
مدقق یادآور شد: با توجه به مزایای اشاره شده کمیته پاسخگویی بار سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) در ادامه کار تدوین آیین‌نامه برنامه‌های پاسخگویی بار و تنوع بخشی به تعرفه‌های برق، پس از انجام مطالعه‌ و بررسی اقدام‌های انجام‌شده در راستای پیاده‌سازی سامانه پیش‌پرداخت در ایران و سایر کشورها، آیین‌نامه مربوطه را در قالب اصلاحیه آیین‌نامه تکمیلی تعرفه‌های برق تهیه‌کرده است.
لازم به ذكر است مديريت مصرف در بخش خانگي يكي از اهداف مهم سابا است و پیش‌تر سمينارهاي متعددي براي كاهش سهم تلفات و صرفه‌جويي برق در بخش خانگي برگزارشده بود.
سهم مصرف بخش خانگی نسبت به مصرف در بخش صنعت قابل‌توجه است و باعث می‌شود که مصرف انرژی افزایش تولید و ارزش‌افزوده در کشور را به‌دنبال داشته باشد درحالی‌که مصرف انرژی در این بخش صرف تلفات می‌شود. همچنين طرح‌هايي از جمله برچسب‌ انرژي ساختمان و برچسب انرژي لوازم‌خانگی  در همين راستا مطرح و در برخي موارد اجرا شده است. معرفي استانداردهاي روشنايي داخلي، محاسبه میزان مصرف لامپ در یک اتاق و به‌کارگیری لامپ‌های مختلف ازجمله کم‌مصرف و LED، معرفی انواع لامپ‌ها در زمینه روشنایی داخلی، معرفی معایب و مزایای لامپ‌های کم‌مصرف، T8، T5  و LED و همچنین برآورد اقتصادی طرح جایگزینی لامپ‌های LED با سایر لامپ‌ها در بخش روشنایی ازجمله ديگر كارهايي است كه براي بهينه‌سازي و صرفه‌جويي برق خانگي استفاده‌شده است.