هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انجمن دوستداران میراث فرهنگی شکل بگیرد

تهران آثار تاریخی و باستانی فراوانی و درخور توجهی دارد و به خصوص در ایام نوروز و با توجه به خلوت بودن شهر فرصت مناسبی برای بازدید از این آثار دست می دهد. بر این اساس با رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به گفتگو پرداختیم.
-برای حفظ میراث فرهنگی تهران چه اقداماتی به عمل آورده اید؟
توافقنامه‌ای با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران منعقد کردیم تا آثار ملی تهران را ثبت و حفظ کنیم. حدود 2500 اثر تاریخی در تهران وجود دارد که از بین آنها 290 اثر ثبت ملی شده‌اند .
-لطفا از  مصوباتی که در کمیته حفاظت از میراث فرهنگی داشته‌اید بگویید.
در حال حاضر در کمیته حفاظت از میراث فرهنگی با حضور شهردار تهران آقای قالیباف، تصویب شد که در هر محله‌ای خانه‌هایی که   معماری آن ها ایرانی اسلامی است خریداری و حفظ شوند.
-سؤال دیگر این که برای حفاظت از خانه باغ‌ها که در حال تعرض هستند چه اقداماتی صورت گرفته است؟
حفاظت از باغ ها نیز  با وزارت جهاد کشاورزی است. اما اگر در یک باغ ساختمانی وجود داشته باشد که  واجد ارزش تاریخی باشد وظیفه سازمان حفاظت از آن ساختمان است.
معاونت میراث فرهنگی 21 نفر کارمند دارد و  بضاعت من برای حفظ میراث، خبرنگارها و رسانه‌ها هستند .به همین دلیل پیشنهاد داده ام که انجمن دوستداران  میراث  فرهنگی شکل بگیرد .
-این انجمن در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟
در حال حاضر نامه‌ای به استانداری نوشته ایم مبنی بر اینکه انجمن میراث داران که قبلاً وجود داشته است در سطح استان با ریاست استاندار و در سطح شهرها با ریاست فرمانداری‌ها و در بخشداری‌ها با ریاست بخشدار و در روستاها با ریاست دهیاری‌ها احیا شود .