بازار پرده و پارکت

شمار نشریه : 205

با توجه به نزديک شدن به بهار 94 بسياري از پايتخت نشينان شروع به تعويض پارکت و پرده‌هاي ساختمان مي‌کنند گزارش ميداني زير دو بازار پرده و کف پوش را هدف قرار داده‌است و در پايان هر گزارش تحليلي از قيمت تقريبي براي هر دو محصول در نظر گرفته‌است‌. با اين گزارش همراه ما باشيد‌.
بخش اول‌: بازار پرده
پرده‌ها در اشکال و طرح‌هاي مختلف و قيمت‌هاي گوناگون در همه منازل يافت مي‌شوند‌. مردم معمولا به صورت ساليانه يا چند سال يک بار اقدام به تعويض پرده‌هاي خانه خود مي‌کنند‌. گزارشي که در ادامه مي‌آيد به همين منظور تهيه شده‌است‌.
گزارش اول قيمت پرده
طبق آمار گمرک ايران در 10 ماه گذشته 2/1 ميليون دلار واردات پرده داشته‌ايم که بيشترين واردات از سه کشور چين‌، ترکيه و امارات است‌. در ميان اين کشور‌هاي واردکننده‌، نام کشور‌هايي همچون هند و انگليس نيز به چشم مي‌خورد‌.
در بازار اين محصول‌، پرده با قيمت‌هاي مختلف وجود دارد؛ از متري هشت هزار تومان گرفته تا متري 350 هزار تومان که تفاوت‌هاي زيادي ازنظر ظاهري با يکديگر دارند‌، پرده هشت هزار توماني از جنس شيشه‌اي است و پرده 350 هزارتوماني‌، پرده‌اي است گلدوزي شده که روي آن سنگ کاري شده‌است‌. به گفته فروشندگان هر دو نوع پرده که نام برده شد از جنس ترک هستند‌، البته گلدوزي و سنگ کاري پرده 350 هزار توماني با دستگاه‌هاي ايتاليايي انجام شده‌است‌. پرده‌هاي زياد ديگري در اين بازار با قيمت‌هاي مختلف وجود دارند که بيشتر آنها متري 120 هزار تومان قيمت دارند که به گفته فروشنده‌ها از جديدترين پرده‌هاي بازار هستند و جنس همگي آنها نيز ترک است‌.
قيمت انواع والان پرده‌ها
قيمت والان‌هاي پرده نيز همانند خود پرده‌ها متفاوت است‌، در بازار اين محصول‌، والان از متري 30 هزار تا متري 980 هزار تومان وجود دارد که به گفته فروشنده‌ها‌، والان 30 هزارتوماني از جنس ترک و والان 980 هزار توماني از جنس ابريشم اپليکه هندوستان است و به صورت تکه دوزي در طرح‌هاي مختلف وجود دارد که نقش‌هاي خلوت‌تر آن با قيمت متري400‌، 600, 700, 800 و 900 هزار تومان در اين مغازه‌ها يافت مي‌شود‌. البته به گفته يکي از فروشنده‌ها‌، پرده 980 هزارتوماني گران‌ترين پرده موجود در بازار نيست و پرده‌هاي گران‌تر نيز وجود دارد‌.
همچنين در يکي از مغازه‌ها والان‌هايي که از کشور انگليس وارد شده‌، وجود دارد که قيمت هر متر آن 180 هزار تومان است‌.
هزينه نصب پرده‌ها
قيمت نصب پرده‌، بستگي به اندازه و مدل پرده دارد که هزينه نصب ساده‌ترين نوع آن 40 هزار تومان است و با توجه به مدل پرده و اندازه آن‌، قيمت افزايش مي‌يابد‌. بيشتر پرده‌هاي سه متري که والان هم دارند با قيمت‌هاي حدود 100 هزار تومان نصب مي‌شوند‌.
هزينه دوخت پرده‌ها
به گفته يک فروشنده‌، دوخت پرده‌هاي ساده متري 2500 تومان و دوخت پرده‌هاي پليسه متري 4500 تومان هزينه دارد‌. اگر شخصي بخواهد پرده 350 هزار توماني و والان 980 هزار توماني براي پنجره دو متري بخرد به چهارمتر پارچه پرده‌اي و حدود چهار متر والان نياز دارد که مجموع قيمت آن حدود پنج ميليون و 320 هزار تومان است و با هزينه‌هاي جانبي شامل هزينه دوخت‌، نصب‌، چوب پرده‌، سرب و گل پرده بيش از شش ميليون تومان هزينه دارد‌.
بخش دوم‌: بازار پارکت
همچنين در ايام عيد بازار پارکت و کف پوش نيز گرم و پررونق مي‌شود‌. براي خريد پارکت و لمينت بايد سري به پل سيدخندان بزنيد‌. خيابان‌هاي اين منطقه بورس فروش برخي از مصالح ساختماني مانند کاغذديواري‌، موکت و لمينت است و تقريبا 70 درصد از مغازه‌ها‌، پارکت لمينت مي‌فروشند‌. موزاييک‌، موکت‌، سراميک‌، سنگ‌، پارکت چوبي‌، پارکت لمينت و پي وي سي انواع کفپوش‌ها هستند که اين روز‌ها پارکت لمينت بيشتر از همه مورد استقبال قرار گرفته‌است‌.
لمينت‌هاي موجود در ايران
به گفته بيشتر فروشندگان اکثر لمينت‌ها از نوع کرونوتکس آلمان هستند که محصولي اورجينال و بسيار با کيفيت در بازار ايران است‌. البته محصولات چيني درجه يک نيز عرضه مي‌شوند که قيمت آن بسيار مناسب‌تر و کيفيت آن تقريبا همانند محصولات آلماني است‌. همچنين برخي ديگر از پارکت‌ها ساخت ايران و تحت ليسانس بلژيک هستند که قيمت آنها بسيار مناسب است‌. ضمنا برخي از لمينت‌ها ترکيه‌اي و قيمت آنها نيز از نوع آلماني ارزان‌تر است‌.
تفاوت لمينت‌ها
به گفته يکي از فروشندگان بازار سيدخندان‌، لمينت‌ها بر اساس کشور سازنده با يکديگر تفاوت دارند و قيمت‌هاي آنها نيز تغيير مي‌کند‌، اما علاوه بر کشور سازنده عامل ديگري که اين تفاوت را در لمينت‌ها ايجاد مي‌کند ضخامت‌شان است‌. لمينت با ضخامت 6‌، 8, 10‌، 12 و 15 وجود دارد و هر چه ضخامت لمينت‌ها کمتر باشد قيمت آنها ارزان‌تر و مسلما مقاومت آنها نيز کمتر است‌.
اين فروشنده مي‌گويد‌: لمينت‌هايي که ضخامت‌شان کمتر است براي مکان‌هايي که رفت وآمد کم است مناسب هستند و براي مکان‌هايي که رفت وآمد زياد است (‌مانند نمايشگاه‌ها‌) از لمينت‌هاي با ضخامت بالا استفاده مي‌شود‌. به گفته يکي ديگر از فروشندگان‌، هيچ يک از لمينت‌ها براي مکان‌هايي همچون نمايشگاه‌هاي ماشين مناسب نيست زيرا هيچ لمينتي نمي‌تواند وزن ماشين را تحمل کند‌.
قيمت انواع لمينت‌ها
در بازار لمينت‌، قيمت‌ها متفاوت است که ارزان‌ترين آن ساخت ايران و تحت ليسانس بلژيک است که با هزينه نصب‌، هر مترمربع 35 هزار تومان قيمت دارد‌. ضخامت اين لمينت هشت ميلي متر است‌. گران‌ترين نوع لمينت مربوط به باراباس آلمان است که قيمت آن بدون هزينه نصب‌، متري 150 هزار تومان است و ضخامت 10ميليمتري دارد‌. لمينت کرونوتکس آلمان نيز چند مدل دارد که با قيمت‌هاي متفاوتي از هر مترمربع 48‌، 60‌، 80 و 93 هزار تومان و بستگي به ضخامت و مقاومت‌شان به فروش مي‌رسند‌. همچنين قيمت هر مترمربع لمينت چيني با هزينه نصب آن 43 هزار تومان است‌.
هزينه نصب لمينت‌ها
به گفته نصابان‌، هزينه نصب لمينت‌ها بدون مواد اوليه متري دو هزار تومان است‌، حال اگر متراژ بالاي 35 متر باشد‌، قيمت بر اساس هر متر محاسبه مي‌شود اما اگر متراژ بين 20 تا 35 متر باشد هزينه 35 متر محاسبه مي‌شود‌، اين در حالي است که اگر متراژ زير 20 متر باشد هزينه 20 متر محاسبه مي‌شود‌، همچنين براي نصب لمينت‌ها به فوم نياز است که فوم‌ها خود دو نوع است‌. نوع معمولي آنها‌، هر متر هزار تومان و نوع سايلنت هر متر سه هزار تومان قيمت دارد‌.
برآورد هزينه
بر اساس آنچه گفته شد براي لمينت کردن يک واحد 50 متري به 50 متر لمينت و 50 متر فوم نياز است‌. حال اگر مثلا بخواهند از لمينت 35 هزارتوماني و فوم هزار توماني استفاده کنند قيمت حاصل يک ميليون و 800 هزار تومان مي‌شود و بايد هزينه 50 متر نصب را نيز که معادل 100 هزار تومان است با آن جمع کرد که معادل يک ميليون و 900 هزار تومان مي‌شود‌.
همچنين اگر شخصي لمينت 150 هزار توماني و فوم سه هزار توماني را انتخاب کرده باشد‌، هزينه مواد اوليه هفت ميليون و 650 هزار تومان است که با 100 هزار تومان هزينه نصب ،  جمع هزينه‌هاي آن هفت ميليون و 750 هزار تومان می شود.