هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حجره‌های میلیاردی

بازار تهران را عموم مردم می‌شناسند؛ از مردمی که برای خرید جزئی به آنجا می‌روند، گرفته تا مغازه‌دارانی از سراسر کشور که برای خرید کلی خود مراجعه می‌کنند. در این مرکز خرید که متشکل از مغازه‌های کوچک و بزرگ است انواع مایحتاج از البسه گرفته تا لوازم‌خانگی و ... عرضه می‌شود. هرچند قیمت اجناس بازار نسبت به دیگر مناطق تجاری شهر ارزان‌تر است اما قیمت مغازه‌های بازار یا به‌اصطلاح بازاری‌ها «حجره» بسیار بالاست.
به گزارش پیام ساختمان، در حال حاضر بیشترين  قیمت مغازه‌ تجاری در پایتخت مربوط به مغازه‌های موجود در بازار تهران است، در بازار بزرگ تهران مغازه‌هایی وجود دارد که هر سانتی‌مترشان از طلا با ارزش‌تر است. به‌عنوان‌مثال مغازه‌ای یک‌متری در اين بازار با قیمت 650 میلیون تومان معامله می‌شود، همچنین مغازه‌ 11 ‌متری دیگری در پاساژ طلافروش‌های سبزه‌میدان با قیمت 5.5 میلیارد تومان به فروش می‌رسد که هر مترمربع آن نیم میلیارد تومان قیمت دارد.
البته مغازه‌های ارزان‌قیمت تر هم می‌توان در این بازار پیدا کرد؛ ارزان‌ترین قیمت مغازه موجود در بازار تهران، مربوط به مغازه‌ای 12متری در میدان 15خرداد است که قیمت هر مترمربع آن 5.5 میلیون تومان است که مجموعاً با قیمت 66 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
آن‌طور که برخی از صاحبان مغازه‌های بازار تهران می‌گویند قيمت مغازه‌ها در داخل بازار بزرگ تهران به‌هیچ‌عنوان بر مبنای يک قيمت مشخص و منطقه‌ای تعيين نمی‌شود. یکی از فروشندگان می‌گوید: اينجا هر كس هر قيمتی که بخواهد روی مغازه خود می‌گذارد.
در جدول زیر قیمت برخی از مغازه‌های موجود در بازار تهران که برای فروش گذاشته‌شده‌ ،آمده است: