انبـــوه‌ســـازان دنــــبال وام نـــباشنـد

شمار نشریه : 205

گروه ساخت‌وساز: در دومین روز همایش فرصت‌ها و چالش‌های انبوه‌سازی موضوعات مختلفی همچون ضرورت حضور انبوه‌سازان در نوسازی بافت فرسوده، وضعیت مسکن در سال 94، تعامل شهرداری با انبوه‌سازان ، صدور خدمات فنی ، مهندسی،  سیاست‌های دولت یازدهم در بازار مسکن و ... از طرف سخنرانان مطرح شد.
بافت فرسوده با شعار نوسازی نمی‌شود
به گزارش خبرنگار اعزامی پیام ساختمان به اهواز در ابتدای روز دوم این همایش فرشید پور حاجت، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان خوزستان با بیان اینکه حدود 25 درصد مردم اهواز در سکونتگاه‌های ناامن زندگی می‌کنند، اظهار داشت: بافت فرسوده با شعار نوسازی نمی‌شود بلکه به‌طورقطع نوسازی بافت فرسوده کمک همه‌جانبه  دست‌اندرکاران را می‌طلبد.
وی با بیان اینکه ساکنان بافت فرسوده بر گردن همه ما حق دارند و نباید به حال خود رها شوند، خاطرنشان کرد: طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه، باید سالانه 10 درصد این بافت‌ها نوسازی و بهسازی می‌شد اما متأسفانه حتی میزان این بافت‌ها افزایش هم یافته و هم‌اکنون ۱۳ درصد بافت فرسوده کشور در استان خوزستان واقع‌شده است.بنابراین بخش خصوصی، شهرداری و دولت مسئول احیای این بافت‌ها هستند.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان خوزستان اظهار داشت: ما در زمینه صدور خدمات فنی ، مهندسی هم عقب هستیم و نتوانسته‌ایم انتظارات را برآورده کنیم. البته در این موضوع تنها مقصر دولت نیست بلکه بخش خصوصی هم نتوانست خوب عمل کند.
پور حاجت در پایان گفت: امام خمینی (ره) فرمودند «خوزستان دینش را به اسلام و انقلاب ادا کرده است» بنابراین امروز نوبت ماست که به آبادانی و توسعه مناطق ناامن و نابسامان این استان کمک کنیم.
انبوه‌ساز نباید پشت در بماند
سیدخلف موسوی، شهردار اهواز از دیگر سخنرانان این همایش بود. وی با بیان اینکه اولین حق مردم بر گردن حکومت، داشتن پناهگاه امن و یک نظام آموزشی کارآمد است، به انتقاد از انجمن انبوه‌سازان استان خوزستان پرداخت و گفت: خواسته من از انبوه‌سازان این است که صرفاً سراغ ساخت‌وسازهای لوکس نروند و برنامه‌های خود را برای مناطق کم‌توان با ساخت مسکن ارزان اجرایی کنند. ضمن اینکه امیدوارم استانداردهای شهرسازی و کیفی سازی بیش‌ازپیش رعایت شود.
وی افزود: ما به انبوه‌سازان به‌عنوان یک سرمایه‌گذار و خدمتگزار نگاه می‌کنیم و آماده‌ایم تا با انبوه‌سازان برای نوسازی بافت فرسوده همکاری کنیم. چنانچه انبوه‌سازان استان خوزستان برای نوسازی بافت فرسوده  عزمشان را جزم کنند بنده به تمام شهرداری‌های مناطق نامه خواهم زد تا انبوه‌ساز پشت درهای مدیران شهرداری منتظر نماند، چون اعتقاد دارم انبوه‌ساز علاوه بر اینکه برای خودش کسب سود می‌کند به دنبال آباد کردن شهر است.
موسوی گفت: املاک شهرداری اهواز بیش از ۶ هزار میلیارد تومان است و شهرداری این آمادگی را دارد که از طریق غیر نقدی یعنی در اختیار قرار دادن زمین به انبوه‌سازان اهوازی، در عمران این شهر مشارکت کند. اما اعتقاد دارم جز با خلق راهکارهای جدیدی اهواز ساخته و آباد نمی‌شود و این مستلزم متراکم کردن سرمایه‌گذاری‌هاست.
وی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به شکل‌گیری این مشارکت سازنده گفت: اگر این مشارکت صورت گیرد هم در بخش مسکن و هم احداث بازارهای بزرگ مورد نیاز مردم در اطراف شهر گام‌های بلندی برداشته می‌شود.ضمن اینکه کنترل ترافیک محدوده مرکزی شهر و انتقال آن به سمت مناطق حاشیه‌ای اهواز از جمله مهم‌ترین دستاوردهای احداث این بازارها خواهد بود.
وام نگیرید
پیش‌بینی ساخت‌وساز و قیمت مسکن در سال آینده یکی از محورهای همایش بود. سخنران کلیدی این بخش دکتر محمدحسین ادیب بود. وی با بیان اینکه دولت یازدهم برنامه‌ریزی خوبی در بخش مسکن داشته است، گفت: سیاست‌های ضد تورمی نتایج خوبی در بازار مسکن بر جا گذاشته  و قطعاً این اقدام درست ادامه خواهد یافت.
وی در ادامه به انتقاد از خلق پول در دولت‌های گذشته پرداخت و اظهار داشت: در اقتصاد نفتی تولید جایگاه چندانی ندارد. در سال‌های قبل در کشور پول به سمت تولید نرفت بلکه به سمت دلالی حرکت کرد و این باعث افزایش قیمت مسکن شد.
ادیب افزود: بخش اعظم گرانی مسکن به  قیمت زمین ‌برمی‌گردد چراکه قیمت زمین نسبت به دهه 70 رشد 200 برابری را تجربه کرده است.
این اقتصاددان همچنین به تورم 680 درصدی مسکن نسبت به اسفندماه سال 81 اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارهای خوب که در دولت فعلی اجرا شد این بود که  بانک مرکزی چاپ اسکناس را متوقف کرد تا فرصت خرید را برای متقاضیان فراهم کند.
ادیب، همچنین نوسان قیمت نفت، میزان واردات به کشور و درآمدهای نفتی را در قیمت مسکن مؤثر دانست و افزود: کسانی که فکر می‌کنند با وام بانکی می‌خواهند از تورم نوسان گیری کنند و بدین‌وسیله تولید مسکن کنند که سود دیگری عایدشان شود در اشتباه هستند. واقعیت این است که سود بانکی بیشتر از ساخت مسکن می‌صرفد. بنابراین انبوه‌سازان و سازندگان نباید به دنبال گرفتن وام باشند.
وی ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری‌ها هم گفت: شهرداری‌ها در حال حاضر به‌جای ایجاد راه‌های جدید برای کسب درآمد، باید هزینه‌های خود را مدیریت کنند. به نظر من راه‌حل خروج از بحران، فروش دارایی‌ها و زمین شهرداری‌ها به انبوه‌سازان نیست بلکه اصلاح ساختار هزینه باید در دستور کار قرار گیرد .
ادیب با بیان اینکه 50 درصد وام‌های بانکی کشور در اختیار بخش مسکن است، خاطرنشان کرد: این بخش نمی‌تواند با سود سپرده‌های بانکی رقابت کند.
منابع مالی تجمیع شود
بهمن آرمان، کارشناس مسائل اقتصادی نیز گفت: مشکل عمده سرمایه‌گذاری در  کشور عدم تجمیع منابع مالی است ضمن اینکه راهکارهای موجود بسیار پیچیده است.وی با بیان اینکه سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی باید حداقل 25درصد باشد، افزود: این رقم در ترکیه 27 درصد و در کشورهای صنعتی حدود 30 تا 33درصد تخمین زده می‌شود. این در حالی است که این رقم در اواخر دولت خاتمی در بالاترین حد خود به 16 درصد رسید و در حال حاضر نیز به 12 درصد کاهش‌یافته است.
آرمان در ادامه به بیان آمارهایی از میزان سرمایه‌گذاری‌ها پرداخت و اظهار داشت: بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در سال 55 با 34درصد مربوط به بخش صنعتی بوده که در سال‌های دوران سازندگی به 30.8 درصد رسید و این رقم در سال 91 کاهش قابل‌توجهی داشت و به 16.9درصد رسید و عوارض آن را به‌صورت بیکاری، کاهش طرف تقاضا و تغییر ترکیب واردات شاهد بودیم.
لازم به توضیح است عوامل و همکاران نشریه پیام ساختمان با حضور در اهواز و شرکت مؤثر در « همایش چالش‌ها و فرصت‌های انبوه سازی در ایران» اقدام به پوشش خبری این همایش و توزیع رایگان نشریه در بین حاضرین نمودند