استفـاده از ظـرفـیت انبـوه‌سـازان در ســاخت‌وســاز

شمار نشریه : 205

همایش فرصت‌ها و چالش‌های انبوه‌سازی در ایران با رویکرد رونق اقتصادی و توسعه مسکن استان خوزستان با حضور جمعی از مسئولان و با محور‌های احیای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری، افق مسکن در سال ۹۴، تأمین مالی پروژه‌های انبوه‌سازی و بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و صدور خدمات فنی و مهندسی برگزار شد.
ساخت‌وساز 15 میلیارد دلاری انبوه‌سازان
به گزارش خبرنگار اعزامی پیام ساختمان، در روز نخست این همایش عباس پور فاضل، به‌عنوان دبیر همایش به ذکر تاریخ شروع انبوه‌سازی و میزان فعالیت‌های انجام‌شده در شهر اهواز پرداخت و گفت: ساخت‌وساز به شیوه انبوه‌سازی از سال‌های ۷۸-۷۷ به‌صورت مجتمع‌های آپارتمانی در این شهر آغاز شد که در طول این مدت حدود  یک‌میلیون و ۸۰۰هزار مترمربع ساختمان اجراشده که بر اساس برآورد‌ها ارزش سالانه این ساخت‌وساز  حدود یک هزار میلیارد تومان در سال هست که بالغ‌بر ۳۰درصد آن صرف اشتغال 55 هزار نفر شده است.
وی افزود داد: بر اساس محاسبات انجام‌شده، ارزش واحدهای ساخته‌شده در ۱۲ سال اخیر در کلانشهر اهواز حدود ۵۰هزار میلیارد تومان معادل حدود ۱۵ میلیارد دلار است که این عدد نشان از توانایی بالای انبوه‌سازان دارد.
5 هزار هکتار بافت فرسوده داریم
در ادامه این همایش منوچهر رحمانی، مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان با بیان اینکه تاکنون نیازسنجی‌های لازم برای استفاده از نیروی مهندسان، کارشناسان و کارگران ساده و حرفه‌ای دیده نشده است، خاطرنشان کرد:  وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری به‌عنوان اضلاع اصلی ساخت‌وساز باید تجربیات تلخ گذشته را باور داشته و معایب خود را اصلاح کنند.
وی با بیان اینکه در استان خوزستان ۵ هزار هکتار بافت فرسوده مصوب وجود دارد که معادل ۱۷ درصد جمعیت استان است، اضافه کرد: شهرداری‌های استان خوزستان باید برخی از استان‌ها مانند خراسان رضوی را  الگو قرار دهند که چگونه توانسته با ایجاد تغییراتی در دهه اخیر رتبه مطلوبی ازنظر شهرسازی به دست آورد. این در حالی است که سالانه  در خوزستان 50 هزار میلیارد ریال صرف بخش عمران می‌شود اما بهره‌مندی درستی از آن صورت نمی‌گیرد.
رحمانی، با اشاره به اینکه باید از ظرفیت انبوه‌سازان در ساخت‌وساز استفاده کرد، اظهار داشت: انبوه‌سازان دارای اتاق فکر هستند و به نظر می‌رسد در این زمینه از ما به‌عنوان راه و شهرسازی استان خوزستان جلوتر باشند.
مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان اظهار داشت: با نگاهی به دستاوردهای مثبت و منفی مسکن مهر و به‌واسطه تجارب ارزشمند تیم وزیر راه و شهرسازی، بازنگری طرح مسکن به جمع‌بندی نهایی رسیده و به دبیرخانه شورای عالی رفاه ارسال‌شده که با تائید رئیس‌جمهوری اجرایی می‌شود. در این طرح همزمان سه بسته کاملاً هماهنگ بهسازی ساختمان روستایی، بافت‌های فرسوده و مهم‌تر از آن مسکن اجتماعی گنجانده‌شده که در ‌‌نهایت تدبیر تدوین‌شده است.
وی در پایان تأکید کرد: قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در سال ۷۵ به وزارت مسکن وقت ابلاغ شد و اهداف ده‌گانه‌ای را بـرای سازمان نظام‌مـهندسی تعــریف کرده که در همه بند‌ها صحبت از موضوعاتی همچون فرهنگ ایرانی-اسلامی، ارتقای مهندسی و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز است و هیچ جای این قانون صحبت از کاریابی نیست. بنابراین سازمان نظام‌مهندسی باید به وظیفه اصلی خود بازگردد.
بافت فرسوده زیاد شده است
عضو هیئت‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور و نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان کرمانشاه نیز با حضور در این همایش با بیان اینکه باید از بخش خصوصی در سند راهبردی بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری استفاده شود، اظهار داشت: خوشبختانه این سند برای 31 استان کشور تهیه‌شده و ستادهای استانی برای اجرایی کردن آن تشکیل‌شده است.
سید مجید نیک نژاد با بیان اینکه در این بسته‌ها موانع پیش روی انبوه‌سازان در تأمین زمین و حمایت‌های موردنیاز نیز لحاظ شده، افزود: متأسفانه سیاست‌های ناکارآمد باعث شده تا نه‌تنها در دو دهه گذشته از میزان بافت‌های فرسوده کاسته نشود، بلکه بر وسعت آن افزوده شود.
وی با اشاره به اینکه انبوه‌سازان بسته‌هایی برای خروج از رکود ساخت‌وساز به دولت ارائه داده‌اند، افزود: ما بحث تأمین نقدینگی و خروج سریع از تورم با ایجاد لیزینگ مسکن و ساختمان را مطرح کردیم. همچنین استفاده از بازار فرابورس، تعریف کردن پروژه‌های بزرگ و ایجاد صندوق توسعه که در بورس هم تعریف‌شده است ازجمله راهکارهایی است که در این صنعت مؤثر است.
نیک نژاد خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکلات موجود کانون انبوه‌سازان مسکن کشور بیمه کارگران ساختمان، لایحه مالیاتی در دولت قبل و جایگاه قانونی تشکل‌های صنفی حرفه‌ای است که امیدواریم برای تسریع در نوسازی بافت فرسوده این موانع رفع شوند.
13 درصد بافت فرسوده کشور در خوزستان
معاون فنی شرکت مادر تخصصی عمران بهسازی ایران یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود. وی با اشاره به سه شاخص مهم ریزدانگی، ناپایداری و نفوذناپذیری به‌عنوان شاخص‌های مهم بافت‌های فرسوده اظهار داشت: ۷۶ هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور وجود دارد که حدود ۱۳ درصد آن در استان خوزستان واقع‌شده است.
امیرعباس افتخاری افزود: تجربه دولت قبل نشان داد که مداخله مستقیم در نوسازی بافت‌های فرسوده آثار مطلوبی به همراه ندارد چراکه ظرفیت‌های بخش خصوصی مورد غفلت واقع شد؛ رویکرد دولت تدبیر و امید این است که به‌عنوان محرک وارد عرصه بافت‌های فرسوده شویم و از توان انبوه‌سازان استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه سالانه حدود ۱۳ هزار و ۲۳۱ واحد مسکونی فرسوده در خوزستان نیازمند تسهیلات نوسازی و ۲ هزار و ۶۱۶ واحد نیز نیازمند ودیعه مسکن هستند و مشکلاتی برای پرداخت تسهیلات در این عرصه وجود دارد، پیشنهاد داد:  مبنای ارائه تسهیلات باید تقاضامحوری باشد و انتظار شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی ایران این است که انبوه‌سازان مدیریت زمان و هزینه ساخت،  و ضوابط معماری ایرانی  اسلامی را رعایت کنند.