نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تبعات وام 50 میلیون تومانی ساخت

گروه گزارش: هفته گذشته مصوبه وام 50 میلیون تومانی ساخت مسکن به بانک‌های عامل دولتی ابلاغ شد. این وام به نام مالک است و مالکان می‌توانند پس از دریافت این وام، به سازنده وکالت دهند و خانه خود را به صورت مشارکتی بسازند. به گفته رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن، این وام بر اساس پیشنهاد کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن به وزارت راه و شهرسازی بود که در نهایت به مصوبه شورای عالی مسکن مبنی بر افزایش مبلغ وام ساخت به 50 میلیون تومان منجر شد.

ایرج رهبر ضمن اعلام خبر ابلاغ این مصوبه گفت: این پیشنهاد را مدتی پیش به وزارت راه و شهرسازی اعلام کردیم تا دهک‌های نسبتاً توانمند نیز بتوانند از تسهیلات مسکن بهره‌ ببرند. رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: 40 میلیون تومان از این وام با سود دوران مشارکت به خریداران منتقل می‌شود.

ایرج رهبر با اشاره به اینکه مصوبه اختصاص وام 50 میلیون تومانی ساخت مسکن از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده است، گفت: همیشه مصوبه‌های شورای عالی مسکن و هیئت‌وزیران از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود و متن این مصوبه هم در اختیار کانون سراسری انبوه‌سازان قرار دارد. وی با بیان اینکه تسهیلات 50 میلیون تومانی ساخت به تولید مسکن و افزایش ساخت‌وساز کمک می‌کند، بیان کرد: این وام برای اقشار توانمند طراحی شده و پیشنهاد انبوه‌سازان بوده که مانند مسکن مهر که کمک به اقشار ضعیف جامعه است، شرایطی برای اقشار توانمند هم به وجود بیاید.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان تصریح کرد: از آنجا که سازنده می‌تواند این وام را به خریدار منتقل کند، متقاضیانی که توان پرداخت 150 تا 200 میلیون تومان را برای خرید خانه دارند، می‌توانند با کمک این تسهیلات، مسکن مناسبی تهیه کنند.

رهبر با بیان اینکه 40 میلیون تومان از این وام با سود دوران مشارکت به خریداران منتقل می‌شود که سود آن بستگی به طول ساخت پروژه دارد، افزود: ارائه این تسهیلات با ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور اجرایی است و تمامی بانک‌ها باید این تسهیلات را به سازندگان مسکن بپردازند.

تصویب‌شده یا نشده؟

درحالی‌که مصوبه اختصاص وام 50 میلیون تومانی ساخت مسکن از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به تمامی بانک‌ها ابلاغ‌شده و شروع به تأثیرگذاری در بازار مسکن نموده است( به نحوی که این تأثیرات از الآن قابل مشاهده است) یکی از اعضای شورای پول و اعتبار گفت: افزایش مبلغ وام ساخت مسکن به 50 میلیون تومان در شورای پول و اعتبار تصویب نشده است! کوروش پرویزیان با اشاره به اینکه افزایش مبلغ وام باید در شورای پول و اعتبار مطرح و تصویب شود، افزود: افزایش مبلغ وام ساخت مسکن به 50 میلیون تومان هنوز تصویب نشده است.

راهی برای تعادل در بازار مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به موضوع افزایش وام ساخت‌وساز مسکن، گفت: در شرایط کنونی و با توجه به تورم موجود در کشور باید سعی شود تا قیمت مسکن با درآمدهای فعلی افراد متناسب باشد، بنابراین افزایش وام ساخت‌وساز مسکن یکی از راه‌های متعادل کردن قیمت مسکن است.

علی‌اکبر آقایی با حمایت از افزایش وام ساخت‌وساز مسکن و با اشاره به اینکه قیمت‌های فعلی مسکن با درآمدهای افراد تناسبی ندارد، گفت: افزایش وام ساخت‌وساز مسکن امری مطلوب و پسندیده بوده و کمیسیون عمران مجلس نیز از این طرح حمایت خواهد کرد، چرا که به یقین این امر کمکی جهت افزایش تولید در بازار مسکن خواهد بود.

نماینده مردم سلماس در مجلس با بیان اینکه افزایش وام ساخت‌و‌ساز مسکن به هیچ عنوان موجب رونق واسطه‌گری و دلالی نخواهد شد، تصریح کرد: وام ساخت‌وساز برای تولید مسکن در نظر گرفته‌شده و این وام در اختیار خریداران مسکن قرار نخواهد گرفت، بنابراین به نظر نمی‌رسد این موضوع بتواند به دلالی و واسطه‌گری در بازار مسکن دامن بزند.

تأثیر دارد یا ندارد؟

درحالی‌که برخی کارشناسان بر تأثیر مثبت این افزایش مبلغ وام تاکید دارند، برخی دیگر آن را در کلانشهرها بی تأثیر می‌دانند.

در این خصوص یک کارشناس مسکن بیشترین تأثیر افزایش مبلغ وام ساخت مسکن به 50 میلیون تومان را بر خانه‌های دهک‌های پایین‌تر دانست و گفت: ممکن است کمی شاهد افزایش قیمت در اینگونه واحدها باشیم.

بیت‌الله ستاریان اظهار کرد: عوامل دیگری در افزایش قیمت مسکن در کشور موثر است و این افزایش مبلغ وام ساخت هم می‌تواند بخشی از این افزایش قیمت باشد. به گفته وی ، افزایش مبلغ این وام می‌تواند در رونق بازار مسکن تأثیرگذار باشد و ممکن است تحت تأثیر این افزایش ، شاهد افزایش قیمت در بازار مسکن شویم.

ستاریان معتقداست: بهتر است موضوع افزایش مبلغ این وام‌ها و اینگونه مسائل در همان بانک و یا در بنگاه‌های املاک بماند و به صورت عمومی اعلام نشود تا باعث افزایش قیمت و جو گرانی به بازار مسکن نگردد.

این کارشناس در پاسخ به اینکه با افزایش مبلغ ساخت، بیشتر متقاضیان به سمت ساخت‌وساز می‌روند و تأثیر افزایش ساخت و سازها به بهبود وضعیت بازار مسکن منجر می شود، اظهار کرد: از جمله مزایای این افزایش مبلغ وام ، تولید بیشتر مسکن است که منجر به تنظیم بازار مسکن می‌شود. با این حال، رئیس کمیسیون حقوقی کانون سراسری انبوه‌سازان این افزایش مبلغ وام ساخت را در کلانشهرها به ویژه تهران بی تأثیر می‌داند.

مهندس سید مجید نیک نژاد با اعلام اینکه در شرایط فعلی هزینه ساخت کمتر از متری یک میلیون تومان نیست، وام 50 میلیونی ساخت را برای شهرهای کوچک و شهرستان‌ها مناسب دانسته و می‌گوید: میزان تأثیر این افزایش وام در افزایش ساخت‌وساز در کلانشهر تهران کم خواهد بود.

سرنوشت وام‌ها در بازار و فرابورس

در حال حاضر انبوه‌سازان و سازند‌ه‌هاي آپارتمان‌هاي تازه ساز مشتري اصلي اوراق 20 ميليوني خريد مسكن هستند و در نظر دارند با تجهيز واحدها به وام بانكي ( هرچند ناچيز) گروه تقاضا در بازار مسكن را نسبت به خريد تحريك كنند. اين در حالي است كه دلالان بازار غيررسمي وام مسكن از كاهش شديد تقاضا براي وام‌هاي بالاي 50 ميليون تومان خبر مي‌دهند و بازار وام‌هاي درشت را تقریباً تعطيل‌شده تلقي مي‌كنند. همچنین ناتواني در پرداخت اقساط ماهانه اين وام‌‌ها علت بي‌مشتري شدن اين بازار عنوان مي‌شود.

در شرایط فعلی سهم زیادی از متقاضیان خرید اوراق مسکن را انبوه‌سازان تشکیل می‌دهند و علت تمایل تعداد زیادی از انبوه‌سازان برای خرید اوراق از فرابورس( محل خريد و فروش رسمي اوراق 20 ميليوني بانک مسکن) این است که این انبوه‌سازان برای آنکه امتیازات ملک خود را در زمان فروش افزایش دهند و بتوانند قیمت پیشنهادی خود را برای فروش بالا ببرند، اقدام به خرید اوراق مسکن 20 میلیون تومانی می‌کنند.

در بازار غیررسمی خرید و فروش وام مسکن، همزمان با افزایش تقاضا برای خرید اوراق 20 میلیون تومانی مسکن برخی از بنگاه‌داران به دلیل کاهش تقاضا برای وام‌های بیش از 50 میلیون تومان، فعالیت در زمینه فروش وام‌های با رقم بالا را از دستور کار خود خارج کرده‌اند. بسیاری از متقاضیان دریافت وام مسکن که در گذشته با وجود اقساط بالای این وام‌ها باز هم به خرید آن تمایل نشان می‌دادند در ماه‌های ابتدایی سال جاری به دلیل کاهش قدرت خرید به وام‌های درشت (50 و 100 میلیون تومانی) رغبت کمتری نشان می‌دهند، به همین دلیل، عاملان خرید و فروش وام در بازار غیررسمی عمده فعالیت خود را بر روی اوراق 20 میلیون تومانی و همچنين وام 20 میلیون تومانی مسکن قرار داده‌اند. بنابراین، تسهیلات 20 میلیون تومانی مسکن که به صورت رسمی هم در بازار عرضه می‌شود با وجود آنکه درصد پایینی از قیمت کل خانه را پوشش می‌دهد، اما در رتبه اول تقاضای خریداران مسکن قرار دارد. با این وجود، برخی از مشاوران وام مسکن از کاهش حجم معاملات خرید و فروش وام مسکن هم‌راستا با روند معاملاتی بازار مسکن خبر می‌دهند. به گفته این فعالان بازار از ابتدای سال جاری تاکنون حجم معاملات مسکن با رونق مناسبی همراه نبوده است به همین دلیل بازار خرید و فروش وام مسکن نیز به نوعی با کاهش تقاضا رو‌به‌رو شده است.

اگرچه در شرایط فعلی میزان تقاضا برای وام‌های درشت کاهش پیدا کرده است اما در مقابل افرادی هم که به دنبال وام‌های کم ارزش‌تر هستند بیشتر انبوه‌سازان هستند تا با خرید وام امتیاز ملک خود را افزایش دهند.