هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   205   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتاق بازرگانی باید با دولت تعامل کند

هشتمین دوره انتخابات هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران صبح دوشنبه هجدهم اسفندماه در سالن میثاق مصلای امام خمینی (ره) تهران انجام شد . براساس آخرین نتایج شمارش آرا ،  در شهر تهران، یحی آل‌اسحاق با کسب ۱۳۰۸ رای رتبه اول بخش بازرگانی، محسن خلیلی عراقی با کسب ۱۰۸۵ رای در بخش صنعت، پدرام سلطانی با کسب ۱۱۱۹ رای در بخش معدن و احمد صادقیان با کسب ۹۴۳ رای در بخش کشاورزی بیشترین آرا را به خود اختصاص دادند.در حاشیه این انتخابات با چند تن از اعضای اتاق بازرگانی سابق  به  گفتگو پرداختیم:
رسالت آینده  اتاق بازرگانی
نایب‌رئیس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران اظهار داشت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که در سال‌های اخیر از آن به‌درستی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد می‎شود، نقش ویژه‌ای در بسیاری از تصمیمات اقتصادی و به‌تبع آن اجتماعی کشور ایفا می‌کند.
شیبانی به پیام ساختمان گفت: اعضای هیئت نمایندگان اتاق که منتخبین بخش صنعت و معدن، بازرگانی و کشاورزی سراسر کشور هستند با کوله‌باری از دانش و تجربه آنچه در توان دارند را به‌عنوان مشاورانی دلسوز و آگاه در اختیار قوای سه‌گانه کشور (در جهت بهبود شرایط اقتصادی بخش خصوصی و نحوه تعامل با بخش حکومتی) می‌گذارند که طبعاً اثرات استفاده از چنین هم‌افزایی ارزشمندی جایگاه ویژه خود را خواهد داشت.
وی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما چه افرادی باید چنین وظیفه و رسالت سنگینی در اتاق آینده را به‌عنوان هیئت نمایندگان عهده‌دار باشند، گفت: افرادی باتجربه و دانش لازم، معتقد به توانایی بخش خصوصی و تجارت آزاد، معتقد به اخلاق کسب‌وکار، معتقد به تعامل سازنده با همه نهادها و سازمان‌ها اعم از خصوصی و دولتی که می‌توانند در بهبود شرایط کسب‌وکار اثرگذار باشند،همچنین افرادی معتقد به تعامل و داشتن روابط حسنه با همه کشورهایی که می‌توانند شرکای صنعتی، تجاری، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خوبی با حفظ عزت و اقتدار کشور باشند و در نهایت افرادی که وقت و انرژی لازم را برای این مسئولیت خطیر داشته باشند و این جایگاه را با هدف خدمت به کشور و روان‌سازی قوانین به‌کار گیرند، باید این وظیفه را عهده‌دار شوند.
علیمردان شیبانی تصریح کرد : مسلماً چنین اتاقی می‌تواند یاوری قوی برای ارکان نظام، مشاور و مشوقی ارزشمند و محرکی منطقی و فعال برای رونق بخش خصوصی و اقتصادی کشور باشد. یقین دارم در کشوری با این‌همه امکانات و منابع بزرگ و لایزال خدادادی به‌خصوص منابع ارزشمند انسانی و شرایط سوق‌الجیشی، هم‌جواری و همسایگی با کشورهایی با فرهنگ‌ها، زبان‌ها و امکانات متفاوت، با توجه و دست در دست هم نهادن بخش خصوصی و حمایت‌های منطقی دولتمردان می‌توان جایگاه ویژه خود را در جهان پیدا کرد که اگر غیرازاین باشد، غفلتی است که آیندگان کشور حق دارند ما را به این خاطر نبخشند.
لزوم تعامل اتاق بازرگانی و دولت
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین  نیز در گفتگو با پیام ساختمان با بیان اینکه استقبال خوب از انتخابات  نشان از بهبود اوضاع اتاق بازرگانی دارد، گفت: علی رغم حضور پر رنگ اعضای اتاق بازرگانی، متأسفانه این اتاق تاکنون نتوانسته است قدم‌های بزرگی در راستای بهبود اوضاع اقتصادی بردارد .
اسدالله عسگراولادی با بیان اینکه اقتصاد ما دولتی است و ما اصرار داریم سهم دولت در اقتصاد کاهش یابد، اظهار داشت: متأسفانه نه‌تنها دولت بلکه اتاق بازرگانی نیز به دلایل مختلف نتوانسته است از صنایع کوچک و متوسط حمایت کند.وی دلایل این عدم تعامل را در عدم‌حمایت دولت ،عدم اعطای تسهیلات مناسب ،ارائه مواد اولیه باکیفیت و مشکلات شهرداری، مالیات و 8 درصد افزوده عنوان کرد و افزود: اتاق بازرگانی باید با دولت تعامل محکمی برقرار کند و در مقابل هم نایستند  زیرا این لجبازی‌ها به سود کشور و اقتصاد نیست.
اتاق بازرگانی تغییر مسیر داد
عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی دوره هفتم با بیان این مطلب که متأسفانه قبل از دهه 60 اتاق بازرگانی جایگاه مناسبی نداشت، به پیام ساختمان گفت: این دیدگاه‌ها با دستور امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه اتاق باید احیا شود، تغییر مسیر داد .
محسن صفایی اظهار داشت: در حال حاضر سرمایه‌داران دوران گذشته به کارآفرینان واقعی تبدیل‌شده‌اند و این جای بسی خوشحالی دارد . وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار ما که آیا  معتقد هستید دولت یازدهم دیدگاه مثبتی در مورد اتاق دارد ،گفت: اگر این دیدگاه مثبت شده است به علت زحمات خود  اتاق تعاون و ارتقای سطح عملکرد آن است و امیدواریم در دولت یازدهم اتاق تعاون تنها به‌عنوان مشاور عمل نکند زیرا این اتاق توانایی تصویب قوانین دارد.
وی در مورد صلاحیت کاندیداهای این دوره از انتخابات گفت: متأسفانه حضور برخی اشخاص هلدینگی و بانکی برای  اتاق تعاون ضرر محسوب می‌شود و  این تنها نگرانی ما در این دوره است.
حضور پررنگ ساختمانی‌ها
مشاور کمیسیون تشکل‌ها در اتاق بازرگانی در حاشیه  هشتمین انتخابات اتاق بازرگانی به پیام ساختمان گفت: در این دوره شرکت‌های ساختمانی حضور پررنگی دارند و پیمانکاران خوش‌نام در انتخابات شرکت کرده‌اند .
عباس وطن پرور، در مورد عدم حضور پررنگ ساختمانی‌ها در انتخابات اتاق بازرگانی ادوار گذشته گفت: به علت گرفتاری‌های بیش‌ازاندازه و مشکلات آنها با دولت و بلوکه شدن مطالباتشان، حضور اجتماعی ساختمانی‌ها کم‌رنگ است که امیدوارم امسال وضعیت بهتر از  گذشته باشد .وی با بیان این مطلب که  از دولت می‌خواهیم به بخش خصوصی یاری برساند، گفت: باید نمایندگان دولت نگاهشان به بخش خصوصی تغییر یابد و اجازه دهند این بخش در سرنوشت خود و کشور سهیم باشند و امیدواریم از طرف نمایندگان مردم چیزی بر علیه بخش خصوصی نشنویم.
وطن پرور خاطرنشان کرد: مشکل اتاق حضور اشخاصی است که نه‌تنها از قانون اتاق خطی نخوانده‌اند بلکه در مصاحبه‌ها و مقالات خود از آرزو  و آمالی صحبت می‌کنند که هیچ جایگاهی در اتاق ندارند .
رشد اتاق بازرگانی   
نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با بیان این مطلب که فضای اتاق تعاون در دولت تدبیر و امید  فضایی کاملاً باز است، به پیام ساختمان گفت:  بخش ساختمان به‌عنوان یک صنعت مادر می‌تواند بسیاری از  صنوف را هدایت و وضعیت آنها را ارتقا بخشد . بر همین اساس اگر از سوی اعضای ساختمانی اتاق کم‌کاری‌هایی دیده می‌شود، مقصر اتاق بازرگانی یا دولت نیست .
ابوالفضل روغنی گلپایگانی  خاطرنشان کرد: اتاق به بلوغ و رشد خود رسیده و امیدواریم امسال با ارتقای روابط با کشورهای همسایه رشد چشمگیری را در این عرصه شاهد باشیم .