سبک مناسب برای طراحی یک اتاق

شمار نشریه : 204

در ابتداي هر پروژه طراحي داخلي، براي طراح اين پرسش ها ايجاد مي شود که چه سبکي را بايد انتخاب کنم؟ به چه سبکي علاقه مندم؟ چه سبکي براي طراحي اين فضا مناسب است؟ با چه سبکي احساس راحتي مي کنم؟

سبک مناسب، براي طراحي يک اتاق و يا کل خانه، يک خانه ييلاقي و يا يک عمارت بزرگ، بر اساس فضاي موجود و مقتضيات آن متغير است.

ليست سبک هاي طراحي داخلي که در ادامه آورديم يک ليست دقيق نيست، بلکه مجموعه اي از رايج ترين و محبوب ترين سبک هاي طراحي داخلي است. در اين حيطه، سبک هاي بيشتري وجود دارد و روز به روز بر تعداد آن افزوده مي شود. مي توانيد از اين ليست براي بدست آوردن درک بنيادين از سبک هاي رايج طراحي داخلي، ويژگي هايشان، تفاوت ميان آنها و چگونگي ايجاد آن استفاده کنيد.

طراحي داخلي به سبک روکوکو (Rococo Style Interior Design)

طراحي داخلي روکوکو، سبکي پر زرق و برق، پر پيچ و تاب و با آراستگي بيش از حد است. روکوکو در دهه 1700 و 1780 در غرب اروپا سبکي ممتاز به شمار مي رفت. نام روکوکو در زبان فرانسه (rocaille) به «سنگريزه» هاي غارها اتلاق مي شود. اين نامگذاري مبتني بر تزئينات نامتقارن ملهم از پيچ و تاب هاي طبيعي درختان، صدف ها، ابرها و گل ها است که در اين سبک بسيار به چشم مي خورد.

از ويژگي هاي اين سبک گچبري هاي طلايي رنگ، ديوار و سقف هاي پر تزئينات، به کارگيري آينه (با فرم هاي پر پيچ و تاب و فريم هاي طلاکاري شده) است. مبلمان روکوکو ساخته از چوب ماهون و مطلا شده، و نيز روکش هاي چرمي، ابريشميِ گل برجسته و يا مخمل است. انعکاس سايه هاي حکاکي چوب ها بر روي ديوار، تزئينات پيچ و تابدار ديوار و سقف را افزون مي کند.

رنگ هاي زرد، صورتي، شيري و طلايي، آبي لاجوردي، کرمي در اين سبک بسيار به چشم مي آيد. ترکيب رنگ هاي مات و طلايي از شاخصه هاي اصلي سبک روکوکو است. در اين سبک خطوط منحني و فرم هاي نامتقارن دايره وار، پرپيچ و تاب و حلزوني و فرم هاي ارگانيک بسيار به چشم مي خورد. حتي اتاق ها به فرم بيضي ساخته شده و يا ترجيحا از فرم هاي مربعي اجتناب مي شود.

در مجموع، ويژگي هاي اصلي سبک روکوکو عبارتند از:

 

سبک پر زرق و برق

 

فرم هاي منحني، تزئينات پرکار و پر پيچ و تاب

 

تضاد گچبري هاي طلايي رنگ با رنگ هاي مات و پاستلي

 

استفاده از آينه هاي مزين

 

به کارگيري چوب هاي گرانقيمت در مبلمان)مانند ساج و ماهون(

 

استفاده فراوان از فرم هاي منحني، پرپيچ و تاب و بيضي

سبک طراحي داخلي جورجين (Georgian Style Interior Design)

سبک جورجينِ آغازين، در واقع انتهاي سبک طراحي ملکه-آن (Queen Anne) بود و به تدريج در خطوط و جزئيات معماري شکل افراطي تري به خود گرفت. جورجين سبکي برگرفته از يونان و روم باستان است که سبک طراحي چيني نيز در فضاي داخلي آن ديده مي شود. موتيف هاي سبک چيني مانند گل صدتوماني و گل داوودي، در چيني آلات، پارچه ها و آباژورها بسيار به چشم مي خورد. رنگ هاي ملايم مانند کرم، صورتي چرک، سبز خاکستري، سبز لجني، آبي گچي رنگ هايي مختص اين سبک است. نقوش گلدار نيز از مواردي است که در اين سبک به کار گرفته مي شود. در خانه هاي بزرگتر رنگ طلايي و نقاشي هاي ديواري استفاده بيشتري دارد. در روکش مبلمان و پرده ها معمولا از پارچه هاي مشابه استفاده مي شود.

سبک طراحي داخلي جورجين معمولا با مبلمان ظريف با پايه هاي کار شده و شبيه پنجه حيوان، گچبري هاي پرکار و مزين شناسايي مي شود. پارچه ها بسيار لوکس و تجملي با رنگ ها و نقوش ماهرانه هستند.

ويژگي سبک طراحي داخلي جورجين

سبک طراحي داخلي جورجين برگرفته از يونان و روم باستان اما متاثر از ويژگي هاي سبک چيني است

ادامه دارد...