هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مقاوم سازي با الياف پلی مش


در ضمیمه پیام ساختمان شماره 158 اردیبهشت امسال مطلبی با عنوان "جلوگیری از ریزش ساختمان با کاغذ دیواری" به چاپ رسید که اشاره ای داشت به ابداع دانشگاه آلمانی در استفاده از دیوارپوش فایبرگلاس جهت جلوگیری از ریزش آوار در هنگام زلزله. با توجه به اهمیت موضوع ایمن سازی ساختمان های کشور در برابر زلزله و تجربه چندین ساله شرکت پلی مش در زمینه تامین و اجرای دیوارپوش های فایبرگلاس. وظیفه دانستیم تا مطالبی خلاصه در همین راستای ارائه گردد.

امروزه الیاف شیشه (فایبرگلاس) در سیستم های مرکب یا کامپوزیتی به عنوان مسلح کننده کاربرد فراوان دارند و در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از مشخصات سیستم های کامپوزیتی مسلح با الیاف شیشه می‌توان مقاومت کششی بالا، سبکی و وزن کم، سهولت در اجرا و مقاومت در برابر خوردگی را اشاره نمود که می توان به عنوان یک انتخاب مناسب جهت استحکام بخشیدن به مصالح غیر مسلح در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

در واقع یکی از مهم ترین مسائل در هنگام زلزله، دشواری و موانعی است که مردم در زمان خروج از اتاق و یا ساختمان با آن مواجهند که بر اثر تخریب سازه های باربر و غیر باربر به‌وجود آمده است. دیوارپوش های فایبرگلاس با مقاومت کششی و استحکام بالای خود مانع از ریزش آوار در هنگام زلزله شده و فرصت بیشتری برای خروج از ساختمان به ساکنین خواهد داد؛ همچنین در مقایسه با دیوارپوش های کاغذی استحکام کششی بالا، ابعاد ثابت در هنگام خیس شدن، ضد حریق، آنتی باکتریال، مقاوم بالا در برابر ضربه، رطوبت و مواد شیمیایی، قدرت پوشانندگی بالا و جلوگیری از پیشروی ترک های دیوار و قابلیت رنگ شوندگی به دفعات را می توان از امتیازات دیگر این نوع دیوارپوش دانست.

در مقایسه با روش های سنتی مقاوم سازی ساختمان های بنایی با دیوارپوش های فایبر گلاس نصب ساده تر و هزینه اجرایی پایین تری داشته، وزن کمی دارد و بار اضافه به سازه تحمیل نمی‌گردد، حداقل فضا را اشغال کرده و شکل ظاهری زیبایی دارد.

شرکت پلی مش مفتخر است تا به عنوان تنها تامین کننده دیوارپوش های فایبرگلاس در ایران و با تجربه فروش و اجرای بیش از 100 هزار متر مربع از این محصول آمادگی کامل خود را جهت ارائه خدمات مشاوره اعلام دارد.