هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پايه هاي استوار بازار پانل ها


گروه بازار ساختمان:بعضی شرکت‌ها بر ماده معدني گچ كه خیلی ها به سادگي از كنار آن می‌گذرند، چنان سرمایه‌گذاری سنگيني انجام می‌دهند كه گاه تعداد کارخانه‌های آنها در سراسر جهان به150 شركت نيز می‌رسد، تا بتوانند از بازار جهاني گچ ساختماني سهم بالاتر و متعاقب آن سود بيشتري را به خود اختصاص دهند. در روندي وارونه تعداد اندكي از تولیدکنندگان در ايران به توليد گچ‌های فرآوري شده يا همان پليمري ، پانل و تایل‌ها مبادرت ورزيده و تعداد توليدكنندگان تجهيزات لازم براي تولید اين محصول از اين هم كمتر است. این میزان جذب سرمایه‌گذاری را نمی‌توان برای کشوری که پتانسیل‌های زیادی برای فعالیت اقتصادی در اين عرصه و از جمله بازار داخلی با تقاضاي بسيار دارد، شايسته دانست. جالب‌تر آنكه در مجاورت ايران بازارهای بزرگي با تقاضاي بيشتر وجود دارد. اين در حالی است كه ايران برخلاف كشورهاي اروپايي كه خود از مصرف‌کنندگان بزرگ گچ می‌باشند داراي معادن فراوان سنگ گچ است؛ منابعي كه می‌تواند پشتوانه‌ای خوب براي سرمایه‌گذاری باشد.

اين روزها بازار گچ پايه با دگرگونی‌های بسياري روبه رو شده تا جايي كه اين محصول معدني به شرط فرآوري شدن مناسب ، طيف تازه‌ای از مصالح ساختماني را شامل می‌شود که دیواره‌ها و تایل‌های گچي از اين نوع هستند ؛ بازاري كه به رغم گردش بر محور واردات همچنان از رونق خوبي برخوردار است.

دليل رويكرد به گچ پليمري نيز همين علاقه مصرف‌کنندگان به گچ‌هایی است كه داراي خاصيت « ديرگيري» می‌باشند؛ پدیده‌ای كه به تازگي در ايران در حال رشد است اما سال‌هاست در كشورهاي پيشرفته در حال اجرا می باشد. اما گچ ساده همچنان در مصالح فروشی‌ها وجود دارد و نه تنها در شهرستان‌ها بلكه در تهران نيز براي مواردي مانند سفیدکاری و گچ و خاك مورد استفاده قرارمي گيرد. در حال حاضر قيمت هر پانل با قطر 8 سانتي متر تحويل درب كارخانه 6680 تومان و هر پانل به قطر 7 سانتي متر 6630 تومان است. هر كيسه 30 کیلوگرمی گچ فرآوری شده درب كارخانه 6 هزار تومان و هر كيسه گچ عادي تقریباً با همان وزن بهايي معادل 3 هزار تومان دارد.

اقباليون؛ عضو هیئت‌رئیسه انجمن تولیدکنندگان صنايع و معادن گچ ايران به خبرنگار پيام ساختمان گفت: «يكي از دلايل دور بودن صنعت گچ كشور از فناوری های روز دنیا اين است كه نه تنها سرمایه‌گذاری محدودي براي ارتقاي توليدات صورت گرفته، بلكه صنعت گچ كشور از معدن تا صنعت با عدم فرآوري مناسب و نيز نبود فناوری‌های روز مواجه است و تعداد اندکی شركت را می‌توان از اين دايره منفي استثنا كرد كه از فناوری‌های اروپايي بهره‌مندند.» با اين حال اندك اندك زمینه‌های رشد توليد داخلي فراهم شده و اگر چه همين توليدات نيز به ارتقاء نياز دارند، اما نبايد از نظر دور داشت كه برخي تولیدکنندگان اقدام به صادرات اين كالا از مرزهاي شرق و غرب كشورمي كنند.