مسكن ويژه و گراني مجدد

شمار نشریه : 159


محمد سیفی

حدود پنج الي شش سال پيش بود كه قيمت خانه و مسكن به صورت انفجاري درتهران و ساير نقاط كشور بالا رفت. پس از كشمكش‌ها و نظريه‌هاي گوناگون در نهايت مشخص شد كه تحريك تقاضا (تحريك مردم) يكي از اصلي‌ترين عوامل و مهم ترين عامل اين گراني افسارگسيخته بوده است. لذا تمهيداتي صورت گرفت كه اكثرا صحيح و نسبتا خوب بود. از جمله اينکه به غير از بانك مسكن ساير بانك‌ها يا موسسات مالي و اعتباري و ... اجازه اعطاي وام خريد مسكن را نداشته باشند.

همواره هنگامي كه از بانك مسكن سوال مي‌شود؛ چرا با توجه به اينكه شخصي به مدت معلومي مبلغ 6 يا 9 ميليون تومان سپرده خود را در بانك نگهداري كرد، پس از مدت معيني وام 18 يا 20 يا 25 ميليوني به او تعلق مي‌گيرد، عنوان مي‌كنند: هدف ما خانه‌دار كردن مردم است، حال خانه‌اي وجود خارجي داشته باشد يا خير؟ که معمولا خانه‌اي در كار نيست و همواره با اين مشكل روبه رو هستيم و با تکراراين مسئله باعث افزايش قيمت مسكن مي‌شويم و فكر مي‌كنيم با توجه به اينكه قيمت مسكن افزايش يافته، بايد وام خريد مسكن را افزايش دهيم و كار را بدتر از بد مي‌كنيم.

در حال حاضر مسئولين محترم پروژه‌اي تحت عنوان مسكن ويژه تهران را برنامه‌ريزي كرده‌اند كه باعث تعجب گرديد! شرايطي كه براي خريد و خانه‌دار شدن مسكن ويژه تهران عنوان شده ، دقيقا مطابق شرايطی است که افرادي قصد دارند با سپرده‌گذاري 6 يا 9 ميليون توماني وام 18 يا 20 يا 25 ميليون توماني دريافت دارند و اقدام به خريد خانه در تهران كنند. حال چنانچه شروطي كه براي مسكن ويژه تهران در نظر گرفته شده ، دقيقا قبل از سپرده‌گذاري براي هر شخصي كه قصد دارد وام 18 يا 20 ميليون توماني وام خريد مسكن ازبانک مسكن بگيرد ، در نظر گرفته شود ، آن وقت موارد زیر حاصل می شود:

1- از مهاجرت به تهران جلوگيري مي‌شود

2- دلالي و كاسبي افرادي که وام خريد مسكن گرفته‌اند، از بین می رود

3- از تحريك تقاضای بي‌مورد جلوگيري مي‌شود

4- کسی نمی تواند چندين خانه داشته باشد و بخواهد براي خودش با يكي از اعضاي خانواده‌اش با اين وام خانه‌اي خريداري كند و به عنوان سرمايه كاذب و راكد نگه دارد.

5- در اسرع وقت شاهد كاهش شديد قيمت مسكن تهران خواهيم بود و فوايد بسيار ديگر كه با آن روبرو خواهيم شد زیرا هدف از اعطاي وام خريد مسكن خانه‌دار كردن مردم است پس بايد اين مردم شرايط لازم را داشته و مستحق دريافت خانه باشند، سپس وام به آنها تعلق گيرد.

بهتر است در تهران هر شخصي که از بانك مسكن قصد دريافت وام خريد خانه را دارد ابتدا و قبل از اينكه مبلغ 6 يا 9 ميليون تومان سپرده‌گذاري كند، تمام شروط خريد مسكن ويژه تهران را داشته باشند يعني :

1- فاقد مسكن باشند ؛ افراد سرپرست خانواري كه خود و افراد تحت تكفل آنان از تاريخ 1/1/84 فاقد زمين مسكوني يا واحد مسكوني بوده و از تاريخ 22/1/57 از هيچ يك از امكانات دولتي يا امكانات نهادهاي عمومي غير دولتي مربوط به تامين مسكن شامل زمين، واحد مسكوني و يا تسهيلات يارانه‌اي خريد و يا ساخت واحد مسكوني استفاده نكرده باشند.

2- متاهل يا سرپرست خانواده

3- داراي حداقل 5 سال سابقه سكونت مستمر در شهر تهران (5 سال اخير)

4- فاقد سابقه استفاده از تسهيلات دولتي در سنوات قبل

5- متقاضياني كه قبلا از طريق وزارت تعاون سابق يا وزارت مسكن سابق و يا از هر طريق ديگري در مسكن مهر ثبت نام نموده‌اند و اطلاعات آنها در سامانه ثبت‌نام موجود باشد، نمي‌توانند از وام خريد مسكن بانك مسكن استفاده كنند.

حال اگر متقاضیان وام مسکن داراي شرايط فوق باشند آن وقت است كه نيازمندان واقعي مسكن از اين وام استفاده مي‌كنند . آن هم به شرطي كه اگر به عنوان مثال 100 منزل مسكوني داشته باشيم به اندازه 70 واحد مسكوني وام اعطاء گردد زيرا 30 منزل مسكوني را احتمالا مردم فاقد مسکن مي‌توانند بدون نياز به وام خريداري كنند و چنانچه اين مهم روي دهد مشاهده خواهيد نمود كه چگونه قيمت مسكن كاهش سريع و غير منتظره‌اي خواهد داشت و به كاهش تورم و كاهش قيمت ساير كالاها نيز كمك شاياني خواهد نمود.

هدف از اين کار جلوگيري از تحريك تقاضاي كاذب، خريد خانه‌هاي اضافي به عنوان سرمايه و بالا رفتن قيمت خانه و مسكن و اجاره‌بها و روند افزايشي نقدينگي كاذب در جامعه مي‌باشد. همواره مشاهده مي‌كنيم كه آپارتمان‌هاي فروشي همه داراي وام 20 تا 18 ميليون مي‌باشد و نشانگر اين است كه خريدار اوليه با استفاده از وام، مسكني خريداري كرده ولي در آن سكونت نداشته و فقط قصد سرمايه‌گذاري كاذب و معامله را داشته است كه جهت انضباط مالي بايد جلوي اينگونه هرج و مرج‌ها گرفته شود تا از سرمايه‌گذاري كاذب ، احتكار ، كمبود و گراني مسكن جلوگیری شود. هنگامي كه این مهم صورت گرفت و چنانچه طرح‌هايي همانند مسكن ويژه تهران اجرا گردد، متقاضي واقعي آن مشخص شده و قيمت مسكن نيز كاهش مي‌يابد. اما مهم تر از طرح مسكن ويژه تهران اين مسئله است كه دولت جهت شكستن قيمت كاذب مسكن شايد بهتر باشد مسكن‌هايي را در درون تهران با همكاري شركت‌هاي بزرگ سازنده مسكن به سرعت و با استفاده از سوبسيد بسازد و زير قيمت بازار به فرض متري 500 هزار تومان به افرادي كه داراي همان شرايط ويژه مسكن تهران هستند، واگذار نمايد. البته اين مسئله را بايد در نظر گرفت كه كل مبلغ مسكن به صورت نقد و اقساط از اشخاص گرفته شود و دقيقا يكسال بعد اين خانه‌ها تحويل افراد گردیده و به مرور اقساط آن را دريافت کنند .

از همه مهم تر اينكه اين خانه‌ها به هيچ عنوان نبايد داراي وام باشند زيرا بزرگترين علت گراني و تورم خانه و مسكن در تهران اعطاي وام خريد خانه و مسكن مي‌باشد که اگر اینگونه شود قيمت مسكن شكسته شده و تورم كاهش مي‌يابد. در تهران بیشتر افرادي كه مسكن دارند، از وام خريد مسكن استفاده کرده و آن را نگه می دارند تا با قیمت بالا به فروش برسانند و علت گراني و افزایش اجاره بهای مسكن و افزايش ساخت و ساز در تهران( برعكس شهرستان‌ها كه ساخت و ساز خيلي كم است) همين مسئله می باشد و بهتر است وام خريد مسكن فقط در شهرستان‌ها پرداخت گردد