هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   203   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاغذ دیواری

کاغذديواري از ديوار پوشهاي محبوبي است که هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد  و علي رغم  ورود محصولات جديد به بازار،کاغذديواري همچنان از رونق نيفتاده و بهاصطلاح روي بورس است.

در ادامه سلسله مطالب پيام ساختمان تحت عنوان« کالاي برتر» در اين شماره به بررسي بازار کاغذديواري ميپردازيم. با اين توضيح که مطالب ارائهشده صرفاً اظهارات توليدکنندگان و فروشندگان بوده و پيام ساختمان ضمن اينکه مسئوليتي در قبال اين اظهارات ندارد، از چاپ نظرات مخالف و موافق نيز استقبال ميکند.

بورس کاغذديواري

اگر به دنبال محل مناسبي براي خريد کاغذديواري هستيد بهتر است  به ميدان پاليزي سري بزنيد و  انواع و اقسام کاغذديواريها را در آنجا مشاهده کنيد. ضمن اينکه ميتوانيد قيمتهاي مختلف را  مقايسه  کرده و برندهاي بهتر را انتخاب کنيد.

کاغذديواري متفاوت

مهندس سينا، مديرعامل شرکت چرم نما درباره محصولات خود به پيام ساختمان گفت: ديوار پوشهايي که در حال حاضر در بازار وجود دارند، خشک و شکننده هستند اما محصولات چرم نما قابليت کششي دارند.

وي  با اشاره به اينکه ساير پوششهايي که در بازار وجود دارند در مقابل هوا مقاوم نيستند و رزين آنها ضعيف ميشود اما محصولات ما چنين نيست و پوستهپوسته نميشود،افزود: در حال حاضر گفته ميشود بسياري از محصولات و ديوارپوش ها 100 درصد قابل شستشو هستند درحاليکه خود من بسياري از محصولات را ديدهام که قابل شستشو نيستند .ديوارپوش هاي ما بهترين کيفيت را دارد و ضد آب  بوده و تنوع رنگ محصول بسيار زياد است. سينا درباره قيمت محصولات گفت:قيمت هر رول اين محصول بين 60 تا 150 هزار تومان متغير است . البته خريد اين محصول توجيه اقتصادي دارد چون داراي کيفيت بالا و قيمت نسبتاً مناسبي است.

ايتاليا حرف  اول را ميزند

کامبيز ثقفي،  مديرعامل گنزو  درباره کاغذديواريها وارداتي خود از ايتاليا به پيام ساختمان گفت:کاغذديواري ايتاليايي حرف اول را در دنيا ميزند زيرا کيفيت آن از ساير کشورها بالاتر است و در رده بعدي دو کشور آلمان و چين قرار دارند .

وي درباره چالشهايي که در زمينه واردات کاغذديواري با آن مواجه است، گفت:در حال حاضر مشکلي که در گمرکات ايران براي واردات کاغذديواري داشتيم برطرف شده و با آزاد شدن واردات اين محصول در بنادر خرمشهر و بندرعباس مشکلاتي که درگذشته وجود داشت در حال حاضر وجود ندارد.

انواع کاغذديواري

عزتالله نوراني، مدير روابط عمومي تيراژه هارموني  به پيام ساختمان گفت:  ما واردکننده کاغذديواري از  کشورهاي انگلستان، ايتاليا ،فرانسه، کانادا، بلژيک، آمريکا، چين، آلمان و... هستيم.

وي با اشاره به اينکه کاغذديواريها به دو گروه تقسيم مي شوند:آنهايي که داراي طرح چاپي يا مواد پوششي هستند که بهنوبه خود يک دکوراسيون به شمار مي روند و آنهايي که داراي سطح پارچهاي يا طرح برجسته هستند و طوري طراحيشدهاند که بعد از نصب روي ديوار بايد رنگآميزي شوند.

نوراني ادامه داد:کاغذديواريهاي چاپي همانگونه که از اسمش پيداست،نوعي کاغذي ديواري است که يک طرح رنگي روي آن چاپشده و ممکن است بهصورت بافت پارچه يا طرح برجسته نيز باشد. انواع ارزان آن ممکن است مشکل نصب شوند يا بهراحتي پاره شوند و يا کش بيايند و باعث شوند نتوان راحت طرحهاي آن را با هم جفت کرد. قويترين کاغذديواريهاي چاپي کاغذ دولا نام دارند که در هنگام توليد 2 لايه از کاغذ را به هم مي چسبانند. اکثر کاغذديواريهاي چاپي اگر لکه روي آن بيفتد مي توان با دستمال مرطوب آن را تميز کرد. تمامشان بهراحتي کنده مي شوند و براي افرادي مناسب است که مدام تغيير دکوراسيون مي دهند .

نوراني درباره کاغذديواري  قابل شستشو گفت: اين نوع کاغذديواري، همان کاغذديواريهاي چاپي هستند که در هنگام توليد يکلايه پلاستيک بسيار نازک و شفاف روي آن مي کشند و آن را ضد آب و ضد لک ميکند.

وي ادامه داد:کاغذديواري  قابل شستشو بهصورت خودچسب (چسبدار) نيز موجود است. کاغذديواري قابل شستشو را براي اتاقهايي انتخاب کنيد که داراي هواي معتدل يا گرم و بخاردار مثل آشپزخانه يا حمام هستند.

نوراني درباره معايب اين نوع کاغذديواري گفت: نقطهضعف اصلي اين نوع کاغذديواري،کنده شدن بسيار سخت آن است. کاغذديواريهاي وينيل شامل يکلايه پلاستيک هستند که طرح روي آن چاپشده و به يک کاغذ زيري مي چسبند. اين نوع نيز مي تواند سطح پارچهاي يا برجسته داشته باشد يا ممکن است ظاهر فلزي داشته باشد که (فويل وينيل) ناميده مي شود و درنتيجه پوشش ديوار کمي سختتر از نوع قابل شستشوست و مي توان براي پاک کردن لکهها و نقطهها آن را ساييد ولي بااينحال بايد مراقب بود تا زياد خيس نشود که باعث ورآمدن درزها شود.

وي درباره اين نوع کاغذديواري گفت:اين نوع کاغذديواري در برابر بخار و لکه ها مقاوم بوده و تميز کردن آن بهوسيله مالش آسان است.البته انواع فوم آن يک بدل عالي از موادي مانند کاشي هاي سراميک ساختهشدهاند. نوراني درباره بهترين برند موجود در بازار گفت:زامبياتي ايتاليا بهترين برند موجود در دنياست .

برخي کاغذديواريهاي چيني مضرند

مددي،مديرعامل پرشين بلور درباره محصولات خود به خبرنگار ما گفت: ما واردکننده محصولات آلماني  هستيم که کيفيت  بسيار خوبي دارد .البته محصولات چيني هم در بازار وجود دارند اما  برخي مضر بوده و مواد داخل آن سمي است و بسيار خطرناک ميباشند .

مددي با اشاره به اينکه قيمت کاغذديواري از هر رول 50 هزار تا 70 هزار تومان متغير است، درباره مصرف کاغذديواري گفت:اگر نصب کاغذديواري خوب اجرا شود و چسب آن خوب باشد هزينهاش کمتر از ساير ديوار پوش هاست.

طرحهاي جديد مزيت محصولات ما

پاکسرشت، مديرعامل شرکت پلاستر نيز با اشاره به اينکه محصولات ما داراي طرحهاي جديدي است و  همواره سعي کردهايم محصولان نوين و جديدتر را وارد بازار کنيم تا موردتوجه مشتريان قرارگيرد به خبرنگار ما گفت::کيفيت بالاي مواد خام و تکنولوژي جديد توليد و توليد صد در صد ايراني باعث شده محصولاتي مطابق با سليقه مصرفکنندگان ايراني توليد کنيم .

وي درباره قيمت محصولات خود  گفت:کاغذديواري از هر رول 12 تا 30 هزار تومان  در بازار موجود است.

چند نکته درباره کاغذ ديواري

در اتاق نشيمن بهتر است از کاغذهاي ديواري با الياف طبيعي و پارچهاي استفاده کنيد تا يک حس دوستانه و صميمي به اطراف و اطرافيانتان منتقل شود.

در اتاق پذيرايي ترجيحا از کاغذ ديواري استفاده کنيد که در آن از برادههاي چوب، خردههاي فلز و موادي مثل پيويسي به کار رفته باشد. چنين پوششي در ضمن رسمي بودن، مقاومتش نسبت به ساير پوششها بيشتر است.

در تعيين کاغذ ديواري اتاق بچهها ميتوانيد از طرحهاي متنوع عروسکي و رنگهاي شاد و درخشان کمک بگيريد.

با استفاده از طرحهاي عمودي و با فاصله، ميتوانيد ديوارها را بلندتر جلوه داده و اين حس را القا کنيد که انگار سقف در فاصلهاي مرتفعتر از ارتفاع واقعياش قرار گرفته است.