هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   203   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

واردات پارکت با محدودیت رو به روست

در دوران رکود اقتصادي واردکنندگاني موفق هستند که سياست و راهبرد شرکتشان بر مبناي واردات محصولات باکيفيت باشد، اما اين شرکتها نيز همواره با چالشهاي مختلفي در زمينه واردات محصولات موردنياز خود روبه رو هستند. براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد اوضاع کسب وکار بازار پارکت و نيز مشکلات موجود بر سر راه توليد يا واردات اين محصول به سراغ محمد احمدي، يکي از مديران شرکت «بست وود» رفتيم و پاي صحبتهاي وي نشستيم::

در مورد محصولات خود توضيحاتي بفرماييد؟

شرکت ما نماينده انحصاري واردات و پخش محصولات بست وود و (کوئيک و رولکس) در ايران است که عمدتا از چين وارد ميشود. ما توانستهايم با عرضه بهترين لامينيت (پارکت) و با تنوع زياد رنگها رضايت کامل مشتريان مشکل پسند را جلب کنيم.

بيشتر مردم تصور ميکنند محصولات چيني کيفيت خوبي ندارند، آيا اين موضوع واقعيت دارد؟

در چين محصولات مختلفي با درجه کيفيتهاي گوناگون در 13 کلاس کيفي توليد و به بازارهاي دنيا عرضه ميشود اما متأسفانه محصولاتي که توسط تجار ما خريداري ميشوند در کلاس کيفي کشورهاي آفريقايي است. پس طبيعي است که مصرفکننده ايراني از جنس چيني ناراضي باشد. به عنوان مثال، تاجر ايراني براي خريد کالا به سراغ يک توليدکننده چيني ميرود و خواهان خريداري يک کالاي 5 دلاري به قيمت 2 دلار است. توليدکننده چيني که براي توليد کالاي مزبور 5/4 دلار هزينه کردهاست، حاضر نميشود آن را 2دلار بفروشد. تاجر ايراني همين کالا را با همين شکل و ظاهر، ولي کيفيت پايينتر سفارش ميدهد. کالاي سفارشي 2دلاري به ايران ميآيد و با قيمت 12دلار فروخته ميشود. مصرفکننده ايراني هم که 12دلار بابت اين کالا پرداخت کرده، انتظار کارکرد يک محصول 12دلاري دارد، اما با کالايي يک بارمصرف روبه رو ميشود. اگر تجار کشورهاي ديگر نيز چنين عملکردي داشته باشند مطمئنا مصرف کنندگان اين کشورها نيز از جنس چيني ناراضي خواهند بود.

وقتي ما به کيفيت پايين کالاهايي که به ايران صادر ميشود اعتراض ميکنيم، چينيها ميگويند اين کالاها با اين ميزان کيفيت از طرف تجار ايراني سفارش داده ميشود. دليل آن هم ارزان بودن کالاهاي موردنظر است.

چه برنامهها و اهدافي براي پيشرفت هر چه بيشتر مجموعه مدنظر داريد؟

هدف ما اين است که در درجه اول بتوانيم محصول خود را به خوبي معرفي کنيم تا جامعه سازندگان هر چه بيشتر با مزاياي اين محصولات آشنا شوند. در اين صورت ميتوانيم سطح فروش محصولات خود را افزايش دهيم. همچنين تصميم داريم که در آينده تنوع محصولات خود را افزايش دهيم.

با چه مشکلاتي در پروسه واردات اين پارکتها مواجه هستيد؟

واردات امري است که مشکلات و محدوديتهاي خاص خود را دارد. واردات اين کالا به عنوان يک محصول لوکس و جديد چه از طرف ايران و چه از طرف کشور صادرکننده با محدوديتهايي روبه رو است و آسان نيست. واردات ما تاکنون با دشواريهاي بسيار همراه بوده اما وعدههاي زيادي از سوي ترخيص کاران براي تسهيل اين وضعيت داده شده و اميدواريم به زودي شاهد تحقق اين وعدهها باشيم.

وضعيت بخش توليد و صنعت کشور را در مقطع کنوني چگونه ارزيابي ميکنيد؟ آيا توليد اين پارکتها را در آينده مدنظر داريد؟

متأسفانه در حال حاضر اصلا شرايط خوب و مناسبي براي فعالان عرصه صنعت کشور وجود ندارد. تمام صنعتگران و توليدکنندگان و واردکنندگان با مشکل کمبود نقدينگي مواجه هستند. بسياري از شرکتها نيز که با دولت همکاري ميکنند، به دليل عدم دريافت مطالبات خود از دولت دچار مشکل هستند. در جواب سؤال دوم شما بايد بگويم توليدات نيازمند دستگاههاي قوي و پيشرفتهاست و واردکردن دستگاههاي فرسوده چيني و توليد محصولات بيکيفيت در ايران به وسيله اين دستگاهها نه تنها هيچ حسني ندارد بلکه توليدات ايراني را نيز زير سؤال ميبرد. ما زماني شروع به توليد خواهيم کرد که هم دستگاههاي باکيفيت داشته باشيم و هم قيمت کالاي توليدشده ارزانتر از محصولات وارداتي باشد. به هرحال ما اميدوار به بهبود اين شرايط هستيم.

براي خريد يک پارکت مناسب چه فاکتورهايي بايد مدنظر قرار گيرند؟

به مردم توصيه ميکنم هميشه محصولات خود را از يک برند و فروشگاه معتبر تهيه کنند و شناخت کاملي از محصول موردنياز خود داشته باشند .