دو نمونه تعاونی مسکن موفق

شمار نشریه : 203

شرکت تعاونی مسکن جعفریه:
عملكرد شركت تعاوني مسكن جعفريه در شهر جديد پرند در 30 كيلومتري شهر تهران مي‌تواند بيانگر نقش و توانمندي تعاوني‌ها در ساخت‌وساز شهري باشد.
شهر جديد پرند داراي 5 فاز مسكوني و فازهاي دانشگاهي، ورزشي، نمايشگاهي و . . . به مساحت تقريبي 1724 هكتار است. جمعيت‌پذيري اين شهر با توجه به سرانه 2/4 حدود 100 هزار نفر پیش‌بینی‌شده است. شركت تعاوني مسكن جعفريه در سال 1380 پس از انعقاد قرارداد فاز دو به مساحت 174 هكتار و طرح توسعه آن با شركت عمران شهر جديد پرند، نسبت به طراحي و اجراي اين فاز از ابتداي سال 1381 اقدام نموده است. در فاز دو 6500 واحد مسكوني طراحي و اجرا گرديده كه بيش از 3250 واحد آن (معادل 50 درصد ) تا پايان سال 84 تحويل و 1260 خانوار در آنها ساكن شده‌اند.
 به‌عبارت‌دیگر سالانه به‌طور متوسط بيش از 800 واحد مسكوني توسط تعاوني ساخته‌شده و 315 خانوار داراي مسكن شده‌اند. با توجه به اينكه تعاوني مسكن جعفريه در رابطه با احداث مدرسه، مسجد و ساير خدمات عمومي شهر اقدامات مؤثری انجام داده است، مي‌تواند به‌عنوان يك الگو در ساير شهرها موردتوجه قرار گيرد.
شرکت تعاونی مسکن کارکنان شهرک نفت
 نمونه کوچک‌تر تعاونی مسکن کارکنان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در شهرک نفت واقع در شهران است که از سال 73 به خرید ملک به مساحت 12000مترمربع اقدام و طی فراز و نشیب‌ها در سال 75 عملیات احداث واحد مسکونی را منطبق با استانداردهای شهرسازی به استعداد150واحد آغاز و در سال 77 تحویل اعضای خود نمود و ازجمله محدود تعاونی‌هایی است که توانست با نازل‌ترین قیمت  با توجه به افزایش روزافزون نرخ‌ها در دوران سازندگی و تورم بی‌سابقه حاکم بر کشور با بهره‌گیری از نیروهای بالقوه اعضای خود (استفاده از تخصص‌ها و نیروی کار آنان در پروژه )عملیات احداث را به پایان رسانده و اسناد مالکیت و تفکیکی را به نام اعضا تنظیم نماید و علاوه بر آن نیز چندین پروژه واگذاری قطعات زمین در اقصی نقاط شهر و شهرستان‌ها را در کارنامه خود دارد.