هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كارگر ايراني صادر كنيد


گروه ساخت‌وساز: تا به حال گزارش‌هاي متعددي از پروژه‌هاي ساختماني تهران تهیه‌کرده‌ایم؛ گزارش‌هايي كه دربرگيرنده چالش‌هايي است كه شايد هيچگاه از زبان مسئولان نشنيده‌ايم و فقط در يك ارتباط و مشاهده عيني مي‌توان به آن رسيد. پيام ساختمان در ادامه این گزارش‌ها سراغ يكي از ساختمان‌هاي در حال ساخت رفته تا به اميد اينكه مسئولان درصدد رفع ضعف‌ها و نقايص برآيند، از مشکلات دست اندرکاران صنعت ساخت‌وساز کشور مطالبي به چاپ برساند.

بازار كساد مشاوران املاك

كارگران با شور و حرارت زائدالوصفي مشغول به كار بودند و مالك ساختمان كار آنها را زير نظر داشت. نزديك مالك رفتم و پس از معرفي خود و نشریه پیام ساختمان، از وی پرسيدم آيا انتخابات رياست جمهوري تأثیری بر كار آنها گذاشته است؟ مالك گفت: انتخابات بدون شك بر همه چيز تأثیر مي‌گذارد اما كسي كه كار ساخت‌وساز را شروع كرده، نمي‌تواند دست روي دست بگذارد چرا كه در هر صورت بايد كارش را به پایان برساند، اما تأثیر انتخابات رياست جمهوري را مي‌توان در خريد و فروش املاك به وضوح مشاهده كرد چرا كه هم خريدار و هم فروشنده همه چيز را به بعد از انتخابات، موكول كرده‌اند و اين روزها بازار مشاوران املاك بدجوري كساد شده است.وی افزود: يكي از كارگراني كه اينجا كار مي‌كند در يكي از دفاتر مشاور املاك مشغول به كار بود اما راكد بودن معاملات باعث شد كه مشاور املاك ، دست به تعديل نيروهايش بزند.

فقدان نظارت بر فروشندگان مصالح

مالک ساختمان اضافه كرد: يكي از اصلي‌ترين مشکلاتی كه در حال حاضر سازنده‌ها را دچار مشكل كرده است، فقدان كنترل مصالح فروشي‌هايي است كه کار توزيع مصالح ساختماني را بر عهده دارند. متأسفانه در حال حاضر با مطرح‌شدن بحث انتخابات، مسئولان از كنترل اين مصالح فروشي‌ها غافل شده‌اند و آنها نیز به خوبي از اين عدم نظارت و کنترل آگاه هستند. نتيجه اينكه برخي از مصالح را در اختيار سازندگان قرار نمي‌دهند و ترجيح مي‌دهند آن انبار کرده و به قيمت گران‌تر بفروشند.

رونق ساخت و ساز

مالك ناراحت افزود: فارغ از بحث انتخابات و تأثیراتی كه بر ساخت‌وساز دارد، به طور حتم شاهد رونق نسبي ساخت‌وساز نسبت به چند ماه گذشته خواهيم بود زیرا ريزش باران همواره خسارت‌هاي عمده‌اي به سازندگان وارد كرده و تجربه نشان داده كه با پایان ریزش باران های بهاری و گرم شدن هوا بازار ساختمان‌سازي هم گرم مي‌شود .

موزاييك هاي وارفته

وي در ادامه به برخي مصالح بي‌كيفيت اشاره كرد و گفت: موزاییک‌های سيماني در گذشته از كيفيت بسيار خوبي برخوردار بود ، به گونه‌اي كه با محكم‌ترين ضربه‌ها در حين بارگيري متحمل آسيبي نمي‌شدند اما در حال حاضر با كوچك‌ترين فشار، بافت شان از هم جدا مي‌شود. مشكل هم اين است كه برخي توليدكنندگان از سيمان كمتري در توليد موزاييك استفاده مي‌كنند و اگر نگاهي به موزاییک‌کاری صورت گرفته بيندازيد متوجه ترك‌هايي در سطح موزاييك مي‌شويد.

10 ساعت كار يدي

درحالی‌که كارگران، با انرژي زيادي مشغول به كار بودند، مالك با يك تماس تلفني محل پروژه را ترك كرد. رفتن مالك همان و دست از كار كشيدن كارگران همان. يكي از كارگران كه از نظر سني بالاتر از همه بود، به خبرنگار پيام ساختمان گفت: بر اساس قانون كار، كارگران بايد روزانه 8 ساعت كار كنند تا دستمزد تعیین‌شده را دريافت كنند اما متأسفانه بيشتر كارگران ساختماني بيش از 10 ساعت كار مي‌كنند. آن هم كاري كه فشار جسمي زيادي به كارگر تحميل مي‌كند. با كمال تأسف هر زمان هم كه نسبت به اين مسئله اعتراض كنيم، مالكان عنوان مي‌كنند دوست نداري، كار نكن . يا در بهترين حالت مبلغ اندكي بابت كار اضافه‌اي كه انجام داده‌ايم، پرداخت مي‌كنند. ما اصلاً نمی‌دانیم بايد به چه كسي شكايت كنيم و اصلاً چگونه بايد ثابت كنيم كه ما كارگر ساختماني كسي هستيم كه مي‌خواهيم از او شكايت كنيم.

امنيت موضوع درجه دوم نيست

وي ادامه داد: تأمین امنيت كارگران يك اصل اساسي است كه بايد مورد پذيرش همه باشد اما در كمال تعجب برخي مالكان به اين موضوع معترضند و هنوز هم احساس مي‌كنند که تأمین ايمني جاني كارگران يك مسئله دست دوم است يك هفته پيش كارگري (حين كار) در اثر سقوط بالابر از ارتفاع 10متري دچار شكستگي دست و پاشد. كارگر بدشانس بعد از گذشت يك هفته هنوز نمي‌داند كه چه كسي بايد اين خسارت را جبران كند چرا كه صدايش به هيچ جا نمي‌رسد . مالك ساختمان هم در كمال تعجب اعلام کرد كه سقوط بالابر به دليل بي‌احتياطي خود كارگر اتفاق افتاده است. البته خوشحالم كه امروز آخرين روز كار من در اين پروژه است و به همين خاطر مي‌توانم مشكلات كارگران را بيان كنم، در غير این صورت هيچ حرفي نمي‌زدم چرا كه ما حتي براي گرفتن حقمان هم هيچ سندی نداريم و اگر مالكان و سازندگان نخواهند پول ما را بدهند بايد با دعوا يا التماس حقمان را بگيريم.

واردات افغاني را متوقف كنيد

وي در پایان با انتقاد از كارگران افغاني گفت: هرچه جنس بي‌كيفيت وارد مي‌كنند نوش جانشان اما انصافاً ورود اين همه كارگر افغاني به كشورمان باعث شده تا كارگران ایرانی با فقدان كار مواجه شوند. اگر قرار است تا اين اندازه كارگران افغان بخش ساختمان‌سازي را در دست بگيرند و مسئولان قادر به اخراج آنها نيستند، كارگران ايراني را هم به كشورهاي ديگر صادر كنند، چون ظاهراً جايي براي كار كردن ما وجود ندارد و بايد دنبال کار در كشورهای ديگر باشیم.