هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   203   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

در خانه دختر خورشيد

اشاره: کافي است خودتان را به جندق وخور و بيابانک از آنجا به روستاي فرحزاد برسانيد و شبي را در هتل سنتي «تي دا» بيتوته کنيد. در و ديوار اين هتل شما را مي برد به گذشته هاي دور؛ به زماني که هنوز از ورود تکنولوژي و اين همه هياهوي شهرنشيني و دود و سرو صداي ماشين ها خبري نبود. آن وقت جذبه سُکرآور و گواراي سکوت کوير را با همه وجود احساس مي کنيد و ديگر هيچ وقت اين واقعه شگفت را فراموش نخواهيد کرد.

هتل سنتي تي دا پيشينه ذهني و محلي قابل توجهي دارد. مهندس فرزين جندقي مدير و مالک هتل درشهري  کويري به دنيا آمده است. او و خاندانش، ابتدا در سال 1385 اقدام به ساخت يک مجموعه رفاهي و خدماتي با نام ثامن الحجج در شهرستان خور و بيابانک  کردند و آن را به منظور رفاه حال گردشگران منطقه و زائرين امام رضا (ع) به شهرداري خور اهدا کردند. سپس در سال 1387 خانه پدر بزرگ خود را که 150 سال قدمت داشت پس از تعمير و مرمت و اخذ مجوز به عنوان اقامتگاه و تحت عنوان «قافله کوير» به پذيرايي از مهمانان و گردشگران اختصاص داد.

وي  ساکن کشور آفريقاي جنوبي بوده و تحصيلات خود را در آنجا به پايان رسانده است و در زمينه جذب گردشگر خارجي به ايران نيز فعال بوده و مجددا به وطن باز گشته است. به روستاي فرحزاد مي آيد، و هتل سنتي تي دا را راه اندازي مي کند و البته در همه اين مراحل همسر او که طراح است او را ياري مي کند و  سهم بسزايي در اين کار بر عهده مي گيرد. در ادامه مصاحبه ما را با مهندس فرزين جندقي مي خوانيد:

پيش از هر سؤالي بفرماييد که « تي دا» به چه معناست؟

« تي» در زبان پهلوي به معني خورشيد، فروغ و بخشنده است و « دا» يعني زاده، زاده شده و بر روي هم به معناي دختر خورشيد، زاده نور و دخترزيباروي است. ضمنا « تي دا» نام دختر آستياگ يا اژي دهاگ پادشاه ماد و همسر کورش هخامنشي هم هست. و چون نام « تي دا» مناسبتي با آفتاب درخشان کوير نيز داشت به همين دليل آن را براي هتل خود برگزيديم.          

چه شد که تصمصيم به ساختن هتل سنتي تي دا گرفتيد؟

مي خواستم به نوبه خود سهمي در توسعه گردشگري و ايجاد اشتغال براي جوانان در يکي از محروم ترين و دور افتاده ترين مناطق کشور داشته باشم. من مدت ها در آفريقاي جنوبي  علاوه بر فعاليت در زمينه تجارت فرش که شغل اجدادي ام ميباشد با موسسات جهانگردي آن ديار همکاري داشتم و از ايران به آنجا و بالعکس جهانگرد مي بردم. و دوست داشتم کشور زيبايم را به جهانيان بهتر بشناسانم.

در باره مراحل ساخت و نوع معماري هتل تي دا هم توضيح دهيد.

اين هتل در روستاي فرح زاد در حاشيه کوير مرکزي که در نزديکي روستاي معروف مصر  قرار دارد ساخته شده است. بناي اصلي آن مربوط به يک خانه قديمي بود که نيمه ويران شده بود. ما ايوان خانه را حفظ کرديم و بقيه بنا را از روي طرح اوليه آن بازسازي کرديم و محوطه هتل را گسترش داديم. و نهايتا در بهمن ماه سال 1392 و با حضور تعدادي از مقامات کشوري و محلي اين هتل را در روستاي فرحزاد مصرافتتاح و به بهره برداري رسانديم.

 

نقش معماري کوير در جذب مهمان و جهانگرد تا چه ميزان است؟

همينقدر بگويم که وقتي به اينجا مي آيند و در و ديوار و نقش هاي معماري کوير را مي بينند شگفت زده مي شوند و اذعان مي کنند که به اينجا که مي آيند به گذشته هاي دور سفر مي کنند. جهانگردان در اينجا فضايي متفاوت و نزديک به طبيعت را تجربه مي کنند. يک وقتي يک هتلدار اروپايي به اينجا آمد و هتل ما را يک هتل- بوتيک دانست. اشاره او به ترکيب معماري مدرن و سنتي در بناي هتل تي دا بود. به نظر من جاذبه معماري کوير در هتل تي دا فراتر از اقامت و پذيرايي است.

با توجه به استقبال گردشگران قصد توسعه فضاي هتل را نداريد؟

حتما همينطور است. ما مي خواهيم فاز دوم ساختمان را شروع کنيم براي اين منظور اتاق هاي ديگري به بافت قبلي، البته با همين معماري سنتي اضافه مي کنيم. ضمنا محوطه سر باز هتل را هم توسعه مي دهيم و برنامه هايي هم براي تفريحات و کوير نوردي و استفاده از ماشين هاي دوديفرانسيل و چهار چرخ  و تجهيزات خاص کويرنوردي داريم.

قدري هم در باره تاسيسات هتل توضيح بفرماييد.

در اينجا از دو باب موتورخانه استفاده مي شود که سيستم گرمايش و سرمايش مارا تامين مي کند. آب گواراي هتل هم از چشمه آب شيرين از مسافتي بالغ بر 120 کيلومتر دورتر به اين هتل حمل ميشود و تنها مجموعه در بستر کوير بوده که داراي آب شيرين بهداشتي ميباشد.

امنيت منطقه چگونه است؟

 خدا را شکر اينجا همه همديگر را مي شناسند و امنيت منطقه واقعا عالي است و حتي يک خانم مي تواند د ر امنيت کامل تا مسافت زيادي از هتل دور شود بدن اينکه با مشکل خاصي روبرو شود.

همکاري مقامات محلي با شما چطور است؟ آيا از اين بابت مشکلي نداريد؟

استاندار فهيم و محترم استان اصفهان همکاري خوب و مثبتي با ما داشته اند که از اين بابت از ايشان تشکر مي کنم.