هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دیوار رایگان


دیوار رایگان, دیوار XPS یا همان آرتا وال می باشد که سیستم اجرای آن به صورت درای وال است و در حال حاضر در کشورهای خارجی جایگزین کناف و3D پانل و ... گردیده است. به دلایل زیر این دیوار را رایگان نامگذاری کرده اند:

1-سرعت اجرای بسیار بالای آن به گونه ای که با یک اکیپ 2 نفره 150 متر مربع در روز قابل اجراست ( یعنی سرعتی معادل 7 برابر اجرای سفال ).

2- وزن بسیار ناچیز این دیوار باعث می گردد؛ در پروژه ای که از ابتدای طراحی سیستم درای وال، آرتا وال را انتخاب کرده(چون بار مرده ساختمان کمتر شده است) مهندس طراح ، فندانسیون و مقاطع تیرو ستون اسکلت آن پروژه را کوچک تر انتخاب می کند که این خود باعث صرفه جویی مناسب در هزینه ها می شود.

3- ضخامت بسیار کم دیوار در افزایش متراژ مفید ساختمان بسیار موثر است به طوری که در پروژه سعادت آباد تهران قیمت دیوار ها از مبلغی که افزایش بنای مفید ساختمان باز گرداند، کمتر بود !

4-همانطور که می دانید فوم XPS تنها سوپر عایق ابداعی بشر می باشد که همزمان عایق حرارت وصوت و رطوبت بوده و با وزن بسیار پائین ، مقاوت های فشاری وخمشی بسیار بالایی دارد. این فوم‌ها ، دیوار آرتا وال را چنان عایق می کند که از هدررفت انرژی جلوگیری کرده و در زمستان یا تابستان با ضعیف ترین وسایل گرمایشی یا سرمایشی، داخل ساختمان بسیار گرم و یا بسیار خنک خواهد شد و این موضوع با توجه به قیمت حامل های انرژی، هزینه اجرای آن باز گشت فوری خواهد داشت. جدول زیر اطلاعات تکمیلی مناسبی را در اختیار شما می گذارد: