هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پروژه‌هاي عمراني چيني مي‌شوند


گروه ساخت‌وساز: يكي از مهم‌ترين پارامترها در اجراي پروژه‌هاي عمراني، بودجه‌اي است كه تخصيص مي‌يابد، چرا كه بدون پول، طرح‌ها و ايده‌هاي بعدي معنا ندارد.خبرنگار پيام ساختمان به منظور بررسي جزئيات بودجه عمراني سال 92 و چند چالش موجود در صنعت ساختمان، با عباس فلاحي باباجان، نماينده مردم اهر و هريس در مجلس شوراي اسلامي و عضو كميسيون عمران گفتگويي انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

پیام ساختمان: لطفاً در رابطه با بودجه عمراني سال 92 توضيحاتي براي مخاطبان ما ارائه كنيد.

سال گذشته بودجه عمرانی کشور حدود 39 هزار ميليارد بود كه 19 درصد آن محقق شد و امسال اين بودجه به حدود 37 هزار ميليارد رسيده و با 10 درصد کاهش پیشنهاد شده است؛ بر اين اساس بودجه عمراني استان‌ها، حمل‌ونقل جاده‌ای و بودجه عمراني وزارت نيرو كاهش یافته است.

پیام ساختمان: با اين وضعيت ، سال آينده دولت در پروژه‌هاي عمراني خود با مشكل مواجه مي‌شود. آيا كميسيون عمران نمی خواهد تغييراتي در آن ايجاد كند؟

ما پيشنهادي داشتيم كه در قالب يك طرح و در كميسيون تلفيق اين مشكل مرتفع شود. محورهاي مختلفي را هم براي حل اين مشكل پيشنهاد كرده‌ايم که يك محور بحث فاينانس بود. با توجه به اينكه كشور چين50 ميليارد دلار بابت خريد نفت به كشور ما بدهكار است و به دليل تحريم‌ها نمي‌تواند اين مقدار را بپردازد، مقرر شده ؛ چين در ايران سرمايه‌گذاري كند چرا كه امسال با توجه به بدهكاري 12 هزار ميلياردي دولت به پيمانكاران عملاً پول چنداني براي پروژه‌هاي عمراني باقي نمي‌ماند. محور دوم سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در توسعه عمراني است و اين امر به ویژه در مورد طرح‌هاي نيمه‌تمام دولت كه به دليل مشكلات مالي تعطیل‌شده، مطرح است.

پیام ساختمان: فكر مي‌كنيد بخش خصوصي ما از توان لازم برخوردار است؟

بله، ضمن اينكه در حال حاضر سرمايه‌گذاري در بخش‌هايي مانند سكه و طلا با ريسك مواجه است و پروژه‌ها هم 30 تا 40 درصد پیشرفت داشته است، سرمايه‌گذاري در بخش عمران سودآور بوده و براي بخش خصوصي می تواند جذاب باشد.

پیام ساختمان: با توجه به اينكه مجلس بر ورود بخش خصوصي به پروژه‌هاي عمراني تاكيد دارد، تصدي‌گري دولت به چه سمتي خواهد رفت؟

اكثر كارشناسان و نمايندگان مجلس دولت را مجري خوبي نمي‌دانند و اعتقاددارند؛ بايد دولت تصدي‌گري را رها كند يا کاهش دهد ، زیرا در صورتي مي‌توانيم به توسعه پايدار و متوازن دست پيدا كنيم كه بخش خصوصي نقش پررنگي در زمينه اجرا داشته باشد.

پیام ساختمان: با توجه به اينكه بخش عمده‌اي از بودجه عمراني صرف طرح‌هاي مهر ماندگار مي‌شود، مي‌خواهيم بدانيم كه چقدر از اين طرح‌ها به اتمام رسيده است؟

مهر ماندگار جزو طرح‌هایی بود كه بودجه مصوب آنها به طور كامل تخصیص یافت و اين نقطه قوتي براي طرح‌هاي مهر ماندگار است اما طرح‌هايي كه جزو مهر ماندگار نبودند با مشكل تخصيص بودجه مواجه شدند و دولت خود را در شرايط اقتصادي حاضر، ملزم به تأمین و تخصيص بودجه آنها نمي‌بيند.

پیام ساختمان: اين روزها خريداران و فروشندگان مسكن همه چيز را به بعد از انتخابات موكول كرده‌اند. نظر شما به عنوان عضو کمیسیون عمران در اين رابطه چيست؟

اعتقاد دارم ؛ چنانچه آقاي نيكزاد، وزير راه و شهرسازي وارد صحنه‌هاي سياسي مي‌شد، نظارت، كنترل و قوانيني كه براي بخش مسكن پيش‌بيني شده بود، تحت تاثیر مسائل سياسي قرار مي‌گرفت. افزايش قيمتي كه بايد در بخش مسكن به وجود مي‌آمد،در حال حاضر به وقوع پيوسته است. اگر وزارت راه و شهرسازي آينده، طرح‌هايي كه براي كنترل مردم مسكن وجود دارد (به ویژه ادامه مسكن مهر) مد نظر قرار دهد افزايش قیمت چنداني شاهد نخواهيم بود. بنابراين كنترل بازار مسكن تا حدود زيادي به وزارت راه و شهرسازي بستگي دارد.

پیام ساختمان: فكر مي‌كنيد طرحي مانند ماليات بر خانه‌هاي خالي ، مي‌تواند در آينده بازار مسكن موثر باشد؟

به نظر بنده اگر خانه‌هاي خالي در كشور مديريت شود و دولت مساعدت و تشويق‌هايي براي مالكان در نظر بگيرد تا خانه‌هاي خودشان را به بازار عرضه كنند، بسيار موثر خواهد بود چرا كه اين خانه‌ها دارای توانايي بالفعل هستند و نيازي به پرداخت تسهيلات و سرمايه‌گذاري ندارند.

پیام ساختمان: ظاهراً تلاش‌هايي در كميسيون عمران در رابطه با احياي معماري ايراني اسلامي صورت گرفته است. در این رابطه براي مخاطبان ما توضيح دهيد.

هر دوره‌اي از تاريخ معماري و ساخت‌وساز داراي هويتي ويژه است. به طور مثال برخي مصالح ، بیان کننده دوره‌اي از تاريخ كشورمان هستند و نوعي از فرهنگ را به ذهن منتقل مي‌كنند اما متأسفانه در حال حاضر شاهد اين عنصر مهم در ساخت‌وساز کشور نيستيم و اگر مسئولان اقدامي انجام ندهند، صدمات آن جبران‌ناپذیر خواهد بود. ما در كميسيون عمران اين موضوع را مطرح و حساسيت لازم را ايجاد كرديم تا در مرحله بعد در قالب طرح در مجلس مطرح شود و در مراحل بعد الگوي مورد نياز طراحي گردد.