هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

الگوي خانه‌هاي آينده

گروه تاسيسات: زيبايي و استحكام، ملاك ارزش‌گذاري خانه محسوب نمي‌شود. كساني كه آينده‌نگر هستند بيش از هر چيز به درون‌مايه و سيستم‌هاي تاسيساتي منازل اهميت ‌مي‌دهند، تجهيزاتي كه در عين زيبايي و كيفيت، انرژي كمتري مصرف مي‌كنند. برعكس ايران كه در اغلب ساختمان‌ها، به سيستم‌هاي تاسيساتي اهميت چندانی داده نمی شود، در برخی ممالك خانه‌هاي صرفه‌جو به همراه خانه‌هاي ايمن تعريف مي‌شوند و تكنولوژي به طور كامل در خدمت ساكنان ساختمان است و با هوشمندسازي تجهيزات، موجبات راحتي خيال صاحبان خانه‌ها را فراهم مي‌كنند.

در نمایشگاه تازه‌ترین فناوری‌ها انگليس با عنوان «طراحی‌های بزرگ زندگی» كه در مرکز اکسل در شهر لندن برپا شد، خانه‌ای هوشمند و مجهز به فناوری‌های پیشرفته عرضه شده است که می‌تواند به صرفه‌جویی مصرف انرژی کمک کند. این خانه در ظاهر به نظر نمی‌رسد هماهنگ با ملاحظات زیست‌محیطی باشد زیرا تجهیزات الکترونیکی متعددی در آن مشاهده می‌شود اما سازندگان آن می‌گویند این ساختاری است که می‌تواند الگویی برای خانه‌های آینده باشد.

نورپردازي پيشرفته

در بین تجهیزاتی که در این خانه وجود دارد، یک سیستم خودکار تنظیم نور و گرما و سرما است که با کمک یک صفحه لمسی موجود در خانه کنترل می‌شود. «جیمز براون» که این خانه را معرفی می‌کند، می‌گوید:«این محصول می‌تواند تمام خانه را کنترل کرده و نور، گرما و همه تجهیزات صوتی و تصویری و امنیتی خانه شما را تنظیم نمايد. همچنین با این خانه مجهز به فناوری‌های پیشرفته می‌توانید برنامه‌های زمانبندی شده نظیر آب‌پاشی باغچه را تنظیم کنید.»

دوش‌هاي تصفيه‌گر

در این خانه پیشرفته دوش آبی وجود دارد که می‌تواند مصرف آب و انرژی را به شدت کاهش دهد زیرا با کمک یک سامانه تصفیه مجدد به شکل خودکار آب مصرف شده را مجدداً تمیز و قابل استفاده می‌سازد. «نایگل بوثروپ» مدیر دوش‌های مجهز به سیستم تصفیه مجدد آب می‌گوید:«این دوش هفتاد درصد به صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی کمک می‌کند و با تصفیه آب مصرف شده، بی آنکه فرد تغییری در آب مصرفی خود احساس کند، به صرفه‌جویی درآب کمک می کند.»

آشپزحانه فوق مدرن

در آشپزخانه این خانه پیشرفته یخچالی وجود دارد که بر اساس میزان موادی که در آن وجود دارد، درجه سرمای ضروری را تنظیم می‌کند. مسئول این برنامه می‌گوید:«در اینجا برق اضافه مصرف نمی‌شود و سرمای لازم برای چهار یا پنج ماده خوراکی موجود در آن تنظیم می‌شود. در این دستگاه مواد خوراکی تازه و در حال قابل رویت هستند به این ترتیب شما فراموش نمی‌کنید که در یخچال خود چه موادی دارید.»

قهوه‌ساز و رايانه صرفه‌جو

محصول دیگری که بازدیدکنندگان این نمایشگاه را شگفت‌زده کرده است، قهوه‌سازی است که با گرفتن شناسه‌های دست فرد، به شکل خودکار قهوه او را به شکل دلخواهش آماده می‌کند. یکی از بازدیدکنندگان می‌گوید:«با این قهوه‌ساز در میزان مصرف آب و انرژی صرفه‌جویی می‌شود زیرا دستگاه آن را به طور دقیق و به میزان درخواستی فرد تنظیم می‌کند.»

یکی از اقلامی که در اين نمايشگاه عرضه شد، یک رایانه به اندازه کف دست است که گفته می‌شود قدرت یک رایانه کامل را دارد اما 95 درصد انرژی کمتری را مصرف می‌کند. این رایانه پانصد گرم وزن دارد و از بیست وات برق استفاده می‌کند. گفتني است؛ ایجاد دفتر کاری دوست‌دار محیط زیست که مصرف انرژی در آن صرفه‌جویی شود، در دستور کار گروهی است که این خانه را معرفی کرده‌اند.