هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   202   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عمارت موسی خانی

عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه است که در شهر بابک از شهرهای استان کرمان واقع‌شده و تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است.
پس از حاج محمدعلی ملقب به «حاج آقا» فرزندش در شهربابک به حکومت رسید. دوران حکومت او همزمان با سلطنت محمدشاه و ناصرالدین‌شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. بنای زیبای موسی‌خانی تزیینات آن به صورت گچبری و سیم در بخش های مختلف نمای ساختمان اجرا شده‌اند. مصالح به کار رفته در بنا خشت خام و گل رس، کاه، آهک، گچ، سنگ، چوب و شیشه است. نوع چوب‌های به‌کاررفته در درها و پنجره‌ها و ارسی‌ها از چوب گردو است و تمامی ستون‌ها و حایل‌ها از چوب درخت توت.بنا در دوطبقه و در سه ضلع اصلی ساخته‌شده است:
ضلع شمالی: (زمستانی) که به‌صورت دوبلکس ساخته‌شده، دارای یک بادگیر دوقلو بوده که برای استفاده در بهار کاربرد داشته است، بادگیرها در زمان فرج‌الله خان (نوه موسی خان) به برج نگهبانی تبدیل گردیده‌اند و این قسمت در حال حاضر به‌عنوان موزه مردم‌شناسی استفاده می‌شود.
ضلع غربی: (تابستانی) کاربرد این ضلع در تابستان بوده است.در این ضلع یک بادگیر بزرگ و بلند قرار دارد که تاج آن در سیل سال ۱۳۶۵ خورشیدی تخریب‌شده است.
ضلع جنوبی: (بهار نشین) تمامی اتاق‌ها و ایوان اصلی آن به باغ بزرگ عمارت و حیات داخلی آن مشرف می‌باشد.طرف جنوبی ضلع بهارنشین که رو به باغ عمارت است از دو ایوان دوطبقه به‌صورت متقارن و یک ایوان اصلی در وسط تشکیل‌شده است.