عمارت موسی خانی

شمار نشریه : 202

عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه است که در شهر بابک از شهرهای استان کرمان واقع‌شده و تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است.
پس از حاج محمدعلی ملقب به «حاج آقا» فرزندش در شهربابک به حکومت رسید. دوران حکومت او همزمان با سلطنت محمدشاه و ناصرالدین‌شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. بنای زیبای موسی‌خانی تزیینات آن به صورت گچبری و سیم در بخش های مختلف نمای ساختمان اجرا شده‌اند. مصالح به کار رفته در بنا خشت خام و گل رس، کاه، آهک، گچ، سنگ، چوب و شیشه است. نوع چوب‌های به‌کاررفته در درها و پنجره‌ها و ارسی‌ها از چوب گردو است و تمامی ستون‌ها و حایل‌ها از چوب درخت توت.بنا در دوطبقه و در سه ضلع اصلی ساخته‌شده است:
ضلع شمالی: (زمستانی) که به‌صورت دوبلکس ساخته‌شده، دارای یک بادگیر دوقلو بوده که برای استفاده در بهار کاربرد داشته است، بادگیرها در زمان فرج‌الله خان (نوه موسی خان) به برج نگهبانی تبدیل گردیده‌اند و این قسمت در حال حاضر به‌عنوان موزه مردم‌شناسی استفاده می‌شود.
ضلع غربی: (تابستانی) کاربرد این ضلع در تابستان بوده است.در این ضلع یک بادگیر بزرگ و بلند قرار دارد که تاج آن در سیل سال ۱۳۶۵ خورشیدی تخریب‌شده است.
ضلع جنوبی: (بهار نشین) تمامی اتاق‌ها و ایوان اصلی آن به باغ بزرگ عمارت و حیات داخلی آن مشرف می‌باشد.طرف جنوبی ضلع بهارنشین که رو به باغ عمارت است از دو ایوان دوطبقه به‌صورت متقارن و یک ایوان اصلی در وسط تشکیل‌شده است.