هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   202   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خرید خانه با کمترین پس انداز

گروه بازار مسکن‌: اگر جزو کارمندان و کارگران جامعه هستيد‌، که پس‌انداز اندکی دارید،  حتي اگر پس انداز شما به اندازه خريد يک ماشين ايراني است مي‌توانيد به جاي خودرو‌، اقدام به خريد خانه کنيد‌. براي اينکه با پس انداز 30 يا 50 ميليوني اقدام به خريد خانه کنيد‌، راه‌هاي متعددي وجود دارد‌. در متن زير چند نفر از شهرونداني که با اجراي راهکار‌هاي گوناگون صاحب خانه شده‌اند‌، تجربيات خود را با پيام ساختمان در ميان گذاشته اند‌:
فقط 30ميليون داشتم
مريم بهبهاني که به تازگي با 30ميليون تومان توانسته‌است واحد 40متري در ميدان محمديه تهران بخرد در اين مورد به پيام ساختمان گفت‌: وقتي با اطرافيانم در مورد خريد خانه تنها با 30ميليون صحبت کردم همه معتقد بودند اين کار شدني نيست‌، درصورتي که بنده بعد از 4ماه توانستم يک 40متري نقلي و خوش ساخت پيدا کنم‌. وي در مورد نحوه خريد آپارتمانش گفت‌: با 30ميليون به اضافه 20ميليون وام مسکن که همراه خانه به بنده تحويل داده شد و با اخذ وجه 25 ميليوني براي رهن توانستم يک خانه 40متري در ميدان محمديه خريداري کنم‌.
اين شهروند ادامه داد‌: حالا تصميم دارم يک خانه بزرگ‌تر در خيابان وليعصر بخرم و قدم به قدم به شمال شهر نزديك‌تر شوم‌. وي با بيان اين مطلب که خريد يک خانه نقلي اعتماد به نفس زيادي در من ايجاد کرده‌است‌، گفت‌: اگرچه اقساط بانکي سنگيني دارم اما باورم از آن هم سنگين‌تر است‌.
با فروشنده صحبت کنيد
قاسم محمدي که در منطقه نامجو جديدا يک آپارتمان خريداري کرده به خبرنگار ما گفت‌: کافي است در مناطق مرکزي‌، شرق‌، جنوب تهران مثلا خيابان نامجو در منطقه 7 منزلي را با قيمت 150 يا 170 ميليون پيدا کنيد‌. با پولي که به عنوان پس انداز در دست داريد‌، ملک را خريداري کنيد و از فروشنده بخواهيد شما را به بانک مسکن معرفي کند‌. اين بانک روي سند ملک خريداري شده از سوي شما 80 ميليون تومان وام با سود بانکي 14 درصد پرداخت مي‌کند‌. وي افزود‌: هنگام معامله با فروشنده صحبت کنيد و از او بخواهيد شما را در اين مسير همراهي کند‌. همزمان با پيگيري وام از مشاور املاک بخواهيد براي ملک شما مستأجري با شرايط رهن کامل پيدا کند‌. اين ملک را به راحتي مي‌توانيد به ميزان باقي مانده مبلغ خانه رهن کامل دهيد و با تمام شدن اقساط وام پس از چند سال شما صاحب خانه شده‌ايد‌.
واحد‌هاي کاملا مصرفي
شاپور ولي پور‌، مشاور املاک در شرق تهران در پاسخ به اين سؤال که آيا مي‌توان با پول نقد‌، وام و رهن خانه دار شد‌، به پيام ساختمان گفت‌: در چند سال اخير خريد خانه‌ها با متراژ کم رواج پيداکرده‌است‌، ضمن اينکه بيشتر اين واحد‌ها داراي 18 ميليون وام مسکن هستند‌. وي ادامه داد‌: بسياري از زوج‌هاي جوان که نمي‌خواهند مستأجر باشند با خريد اين خانه‌ها و پرداخت اقساط آن در کوتاه مدت خانه دار مي‌شوند‌.
اين مشاور املاک در مورد وام اين نوع آپارتمان‌ها اظهار داشت‌: بسياري از واحد‌ها با خودش وام مسکن دارد و اگر هم نداشته باشد، مي‌توان وام‌هاي سبک را از بانک تهيه کرد‌.
با کمترين پول خانه دار شويد
شواهد نشان مي‌دهد که قدرت خريد مردم به شدت کاهش يافته‌است‌. خيلي‌ها ديگر توان خريد يک اتومبيل ۲0ميليون توماني را نيز ندارند چه برسد به خانه‌اي که خريدنش حداقل ۱۵۰ميليون تومان پول لازم دارد‌، اما هنوز هم مي‌توان در لابه لاي آگهي‌هاي مسکن و در ميان فايل‌هاي فروش مشاوران املاک‌، خانه‌هايي را پيدا کرد که ۵۰ تا ۱۰۰ميليون تومان پول نقد از مشتري بخواهند‌. گرچه اين خانه‌ها همگي متراژ پاييني دارند يا در جنوب شهر واقع شده اند.