هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بی‌سیم هوشمند تقسیم‌ آب


گروه تاسيسات: مديريت مصرف آب در آپارتمان‌ها و مجتمع‌هاي مسكوني همواره يكي از دغدغه‌هاي مردم و مسئولين بوده و در فصول گرم سال بيشتر به اين مسئله پرداخته مي‌شود. در سال‌هاي اخير راهكارهاي مختلفي براي اين كار پيشنهاد شده است؛ ابداع شيرهاي هوشمند چشمي و همچنين جایگزینی شيرهاي اهرمي به جاي پيچي مهم‌ترین مواردي بود كه در كنار هشدارهاي صرفه‌جويي، جريمه و حتي جيره بندي آب در برخي از شهرها در دستور كار قرار گرفت، اما هيچ كدام از اين موارد جايگزين هوشمند سازی شيرها نمي‌شود زيرا احتمال بروز اشتباهات انساني را كاهش مي‌دهد و در همه شرايط كارايي دارد و اطمينان بخش هر خانواده است. با علم به اين مسئله، محققان ايراني دست به كار شدند و براي کاهش آب مصرفی آپارتمان‌ها، سیستم بی‌سیم هوشمند تقسیم‌کننده آب را ابداع کردند.

عقیلی؛ مخترع طرح الکترونیک هوشمند بی‌سیم تقسیم‌کننده آب مصرفی مي‌گويد: این طرح که برای نخستین بار در کشور ارائه شده ، راهکاری مناسب برای برنامه‌ریزی و درست مصرف کردن آب به شمار می‌رود زيرا تقسیم آب بها یکی از مشکلات اصلی در آپارتمان‌هاست. در این طرح دو دستگاه تعبیه شده است که یک دستگاه بر سر راه آب ورودی هر آپارتمان نصب می‌شود؛ به عنوان مثال اگر 5 واحد آپارتمان باشد باید مقابل ورودی آب هر واحد یک دستگاه نصب شود، این دستگاه به صورت دیجیتالی میزان مصرف آب آن واحد را اندازه‌گیری می‌کند. در ادامه اطلاعات به دست آمده از طریق بی‌سیم به دستگاه مرکزی ارسال شده و دستگاه مرکزی به طور مرتب دستگاه را چک می‌کند تا مشکلی به وجود نیاید و میزان مصرف هر واحد آپارتمان به طور دقیق نمایش داده شود.

مزيت‌هاي بي‌نظير

عقیلی با بیان اینکه دستگاه فوق قابلیت نصب در تمام واحدهای مسکونی، آپارتمان‌ها و برج‌ها را دارد، تصريح مي‌كند: در این سیستم، دستگاه مرکزی این امکان را دارد که در زمان صدور قبض، اطلاعات آب مصرفی هر واحد را به طور جداگانه نشان دهد. بنابراين در صورتی که مبلغ و تاریخ قبض به سیستم وارد شود اطلاعات مربوط به مصرف هر یک از واحدها به طور جداگانه از طریق سیستم ارائه می‌شود و به دلیل اینکه اطلاعات آب مصرفی هر واحد مشخص است، افراد ترغیب به کنترل و مصرف بهینه آب می‌شوند.مخترع سامانه کاهش آب مصرفی آپارتمان‌ مي‌گويد:این دستگاه امکان دسترسی به میزان آب مصرفی برای هر واحد مسکونی به صورت روزانه با دقت یک لیتر را دارد. ضمن اينكه نصب آسان و کم هزینه بدون نیاز به لوله‌کشی مجدد ساختمان، عدم بروز اختلال در عملکرد کنتور اصلی مجتمع، امکان ذخیره‌سازی و نمایش اطلاعات آب مصرفی برای هر واحد مسکونی تا حدود یک سال، وجود سیستم نشت یاب هوشمند، امکان پشتیانی زبان فارسی و انگلیسی برای کار با دستگاه مرکزی، قابلیت در نظر گرفتن رمز ورود به سیستم برای افزایش امنیت اطلاعات و تنظیمات،سیستم هوشمند تشخیص عیب خودکار برای جلوگیری از دستکاری‌های غیر مجاز و اطلاع دادن به مدیریت ساختمان از مزایای فراوان این دستگاه مي‌باشد.