هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   201   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هود آشپزخانه

هود، بهعنوان يک کالاي ساختماني در بيشتر واحدهاي مسکوني کاربرد دارد، چرا كه ايجاد كانال و منفذي براي خروج دود و گرد و غبار از محل سكونت همواره بهعنوان يك ضرورت انكارناپذير مدنظر قرارگرفته است. امروزه با توجه به رشد و توسعه علوم، فنون و تکنيکهاي ساختوساز مسكن و ساختمان، تکنيکهاي توليد و ساخت انواع هواكش نيز رشد كرده و به تكامل رسيده است. وضعيت بازار معاملات هود نيز بهگونهاي است كه بهرغم وجود ركود نسبي در بازار خريدوفروش مسكن و ساختمان كشور، با توجه به آغاز سال جديد و شروع فصل ساختوساز، بازار هود و هواكش از خواب زمستاني بيدار شده و توليدكنندگان و فروشندگان اين كالا، انواع مدلهاي جديد هود و هواكش را روانه بازار کردهاند.

پيام ساختمان در ادامه سلسله گزارشهاي خود تحت عنوان کالاي برتر، در اين شماره به سراغ توليدکنندگان و فعالان بازار هود رفته تا اطلاعاتي در خصوص اين محصول ساختماني براي مخاطبان تهيه کند. لازم به ذکر است اظهارات مصاحبهشوندگان الزاماً نظر نشريه نيست و ما همواره از چاپ اظهارات مخالفان و موافقان استقبال ميکنيم:

رقيب محصولات خارجي

ضيايي ، نمايندگي فروش درسا هود به پيام ساختمان گفت: انواع هود و هواكش را ميتوان به دو دسته؛ هودهاي خانگي و صنعتي تقسيمبندي كرد. وي با اشاره به نمونههاي مختلف هود افزود: بهطورکلي در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است؛ هودهاي تصفيهکننده و هودهاي داراي خروجي هوا. هودهاي تصفيهکننده، گردوغبار و بو را به داخل خود ميکشد، ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا ميگيرد و هواي تصفيهشده را به آشپزخانه باز ميگرداند.همچنين هود داراي خروجي هوا به يک کانال متصل شده که گردوغبار، چربي و بوي نامطبوع از طريق آن به بيرون فرستاده ميشود.

ضيايي ادامه داد: اين هودها به دو شکل هودهاي معمولي و شومينهاي در بازار موجود است. هودهاي معمولي که نسل قديمي هودها بهحساب ميآيد، بالاي اجاقگاز و روي ديوار نصب ميشود، کمي کوچکتر از ابعاد اجاقگاز است، ، اغلب زير يک کابينت ديواري قرار دارد و بهوسيله يک دريچه و کانال که در داخل ديوار تعبيهشده است، هوا را به داخل دريچه و از آنجا به پشتبام و خارج هدايت ميکند. عيب اين نوع هودها اين است که بهمرور زمان روي عايقبندي و رنگ سقف تأثير ميگذارد.

وي افزود: هودهاي شومينهاي بلندتر، بزرگتر و به شکل قيف برعکس است. جنس اين هودها از مس، فلزهاي اکسيد نشدني يا ديگر فلزاتي است که در مقابل گرما بادوام هستند و بهراحتي تميز ميشود. هواکش اين هودها گاهي به ديوار و گاهي به سقف وصل ميشود که نوع سقفي آن به هودهاي جزيرهاي معروف است و اطراف آن شيشهاي است.

اين فعال بازار هود گفت: در حال حاضر در بازار معاملات هود تهران، انواع هود ايراني، ايتاليايي، آمريكايي و چيني موجود است كه مدلهاي ايراني متنوعتر بوده و از نظر كيفيت نيز با هودهاي ايتاليايي و آمريكايي برابري ميکند. وي در مورد رنج قيمت هود نيز گفت: هودهاي درسا نسبت به مدل و ساختار و رنگشان از 170هزار تا 700هزار تومان قيمت دارند . بهعنوانمثال ؛ هود مدل نگين ترکيبي از فلز، رنگ پودري الکترواستاتيک و شيشه حدود 669 هزار تومان ،مدل هود خلوت تركيبي از فلز و رنگ پودري الكترواستاتيک فيلتر کربني حدود 162هزار تومان ،مدل سايه الکترواستاتيک فيلتر سه لايه حدود 255 هزار تومان ،هود مدل دريا ترکيبي از استيل ضدخش دار و شيشه سکوريت سه فيلتر 483 هزار تومان ميباشد . ضيايي خاطرنشان کرد: تمام محصولات اين برند علاوه بر اينکه داراي کيفيت قابلرقابت با نمونه خارجي هستند، قيمت پاييني نيز دارند .

هودهاي بدون صدا( Super Silent)

کمالي از شرکت آرمان سرويس به خبرنگار ما گفت : هود اين شرکت با نام آرما توليد ميشود و رنج قيمت آن از 630 هزار تومان به بالا است . وي در  پاسخ به اين سؤال که چرا قيمت اين محصول نسبت به برندهاي ديگر بالاتر است ،گفت: : اين هودها بههيچعنوان قابلمقايسه با محصولات شرکتهاي ديگر نيست و بزرگترين حسن و تفاوت آن« Super Silent » بودن است يعني بههيچعنوان صدا ندارد. وي خاطرنشان کرد: اين برند ميتواند تمام سليقههاي يک خانواده ايراني را پاسخ دهد .

محصولي براي تمام سليقهها

ابراهيم، فروشنده برند هود بيمکث نيز به پيام ساختمان گفت: محصولات بيمکث علاوه بر تنوع رنگ و شکل ، داراي کيفيت بالايي است.  وي با اشاره به اينکه تمام محصولات اين شرکت کمصدا و برخي بدون صدا هستند در مورد رنج قيمت اين محصولات گفت: محصولات اين برند از 150هزار تومان تا يکميليون تومان قيمت دارند و اين برند بهنوعي براي تمام سليقهها  با هر نوع سطح درآمد ،محصولي خاص ارائه ميکند.

هودهاي تزييني

احمد، طراح و عرضهکننده هودهاي تزييني در اين مورد گفت: انواع مختلف هود و هواکش موجود در بازار عبارتند از هودهاي استيل، هودهاي ديواري و کابينتي. استفاده از هودهاي تزئيني به شما اين فرصت را ميدهد تا بر زيبايي دکوراسيون آشپزخانه خود بيفزاييد و فضايي متفاوتتر را در آشپزخانه خود داشته باشيد.

وي افزود:براي هماهنگ کردن طرح هود با کابينت آشپزخانه، بدون آنکه مجبور به انتخاب هود زير کابينتي باشيد، ميتوانيد از هود تزئيني چوبي،سنگي ،فلزي و هود کاشيکاري شده استفاده کنيد.