هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

يو.پي.وي.سي انحصاري نيست

گروه تاسيسات: هدفمند كردن یارانه‌ها و افزایش قیمت آب، برق و گاز بهانه‌اي شد تا شهروندان به فكر تمهیداتی برای كاهش مصرف انرژی باشند. از آنجا كه پنجره‌ها بزرگترين منافذ عبور و مرور هوا در ساختمان محسوب مي‌شوند بنابراين استفاده از شيشه‌هاي دوجداره و پروفيل «یو.پی.وی.سی» به‌عنوان یكی از مطمئن‌ترین و پر‌مصرف‌ترین مواد اولیه در و پنجره‌ ساختمان در اولويت قرار گرفت. در حال حاضر هزاران صنعتگر براي توسعه در و پنجره‌هاي یو.پی.وی.سی در ساختمان‌هاي كشور تلاش مي‌كنند. با تمام اين اوصاف به نظر مي‌رسد؛ هنوز تا فراگيري كامل اين صنعت، مسيري طولاني در پيش داريم. اين در حالي است كه ساخت و ساز در كشور همچنان رشد فزاينده‌اي را تجربه مي‌كند. مهندس حسين طوسي، رئيس اتحاديه در و پنجره يو.پي.وي.سي، پيرامون چالش‌ها و راهكارهاي اين صنعت با پيام ساختمان گفتگو كرده است.

پیام ساختمان:با عنايت به جايگاه فعلي شما در انجمن، ارزيابي كلي از صنعت يو.پي.وي.سي ايران مي‌تواند شروع خوبي باشد.

صنعتگران در و پنجره يو.پي.وي.سي، در حدود يك دهه است كه با توليد انبوه و تكيه بر تكنولوژي روز دنيا در ايران فعاليت دارند.هم‌اكنون كيفيت محصولات يو.پي.وي.سي، در حد استانداردهاي جهاني است. اگر برخي موارد را مستثني كنيم مي‌توان گفت؛ حال و روز صنعت يو.پي.وي.سي مطلوب و رو به رشد است.

پیام ساختمان:بازخورد كارهاي انجمن در بين فعالان در و پنجره چگونه است؟

فعالان اين صنعت از ابتدا در جريان فعاليت‌هاي انجمن بوده و به خوبي از فعاليت‌هاي ساختاري آن آگاه هستند. اصولاً بدون مشاركت فعال در انجمن‌ها و تشكل‌هاي گروهي نمي‌توان در اين خصوص اظهار نظر كرد.

پیام ساختمان:احداث مسكن مهر و انبوه‌سازي چه تاثيري در توسعه صنعت يو.پي.وي.سي داشته است؟

وجود كالاهاي بي‌كيفيت در بازار نتيجه افزايش تقاضا براي ‌اين نوع كالاهاست. در خصوص پروژه‌هاي مسكن مهر و انبوه‌سازي هم اين موضوع صدق مي‌كند، تلاش براي ارزان‌سازي اين پروژه‌ها موجب شد استفاده از مصالح ساختماني بي‌كيفيت در كشور رايج شود. يكي از اين موارد پنجره‌هاي يو.پي.وي.سي بود.

پیام ساختمان:نصب غير اصولي پروفيل‌ها همواره مشكلاتي را براي مالكان ساختمان‌ها ايجاد كرده است؟ براي شناسايي نصاب‌هاي غير مجاز و آموزش آنها چه برنامه‌اي داريد؟

نصب پروفيل‌ها تابع ضوابط مشخص مي‌باشد، مركز تحقيقات ساختمان و مسكن و انجمن يو.پي.وي.سي، طي جلسات متعدد اين ضوابط را تبيين كرده‌اند. البته آموزش نكات فني و رعايت استاندارد‌هاي نصب پنجره كار پيچيده‌اي نيست و از طريق برگزاري دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت مي‌توان به مهارت لازم دست يافت.

پیام ساختمان:انحصارطلبي برخي از شركت‌هاي يو.پي.وي.سي باعث نارضايتي شركت‌هاي كوچك‌تر شده است، چگونه مي‌توان بين توليدات فعالان اين بخش توازن و هماهنگي ايجاد كرد؟

به نظر من انحصارطلبي در باراز يو.پي.وي.سي وجود ندارد، و شركت‌ها در حال رقابت هست. در يك رقابت سالم و آزاد هر توليدكننده‌اي مي‌تواند با توجه به ظرفيت، كيفيت و توانائي سهم خود را از بازار دريافت كند. البته رقابت ناسالم و استفاده از روش‌هاي غيرمعمول مورد پذيرش نيست. توسل به چنين شيوه‌هايي غيرمنطقي و غيرقانوني است. در صورتيكه مواردي با ذكر دلائل هستند به انجمن اعلام شود تا در شوراي رقابت و از طريق قانوني بررسي شود. دستگاه‌هاي نظارتي قانوناً حق تعيين و توصيه يك كالاي خاص يا برند خاص را به مصرف‌كنندگان ندارند. وظيفه آنها تعيين و تشخيص و توصيه مشخصات و رعايت استانداردهاي لازم در انتخاب پروفيل‌هاي يو.پي.وي.سي، باكيفيت است نه توصيه استفاده از يك برند يا محصول خاص. به هرحال چنين كارهايي مغاير با اصل رقابت سالم و آزاد و غيرقانوني بوده و قابل پي‌گيري است.

پیام ساختمان: نظارت بر بازار خريد و فروش يو.پي.وي.سي چگونه انجام مي‌شود؟

نظارت بر بازار خريد و فروش محصولات يو.پي.وي.سي، وظيفه انجمن نيست و در صورت لزوم و در شرايط خاص وظيفه دستگاه‌هاي نظارتي است.

پیام ساختمان:آيا استقلال صنعت در و پنجره از صنعت يو.پي.وي.سي يك ضرورت است؟ چه توضيحي در اين خصوص داريد؟

به اعتقاد من صنعت توليد پروفيل و در و پنجره كاملاً وابسته به يكديگرند. ممكن است برخي تشكل‌ها سليقه‌هاي خاصي در اين خصوص داشته باشند ولي الزامي نيست. اين دو صنعت با قرار گرفتن در كنار يكديگر مي‌توانند رشد بهتري داشته و از همكاري و هم‌افزايي يكديگر سود ببرند. شما در نظر بگيريد؛ توليدكنندگان پروفيل نمي‌توانند همه محصولشان را به پنجره و در تبديل بكنند. از طرف ديگر؛ صنعت در و پنجره نيز به نحوي وابسته به صنعت پروفيل و يو.پي.وي.سي است، به خصوص در شرايط فعلي كه تحريم و افزايش نرخ ارز باعث ورود پروفيل‌هاي بدون كيفيت به كشور شده است. به نظر من همكاري بين دو صنعت به منظور تامين مواد اوليه و تكنولوژي پيشرفته، بسيار كارگشاست. اميدواريم با يك تعامل دوطرفه اين همكاري‌ها گسترش يابد.

پیام ساختمان:براي استفاده از ديدگاه‌ها و تجربيات پيشكسوتان صنعت يو.پي.وي.سي چه برنامه‌اي داريد؟

پيشكسوتان هر صنعت ذخاير ارزشمندي هستند كه بايد از تجربيات آنها به شيوه مناسب استفاده شود. ما در انجمن از نظرات پيشكسوتان اين صنعت بهره مي‌بريم و همكاري صميمانه‌‌اي با آنها داريم. حتي تصميم گرفتيم در فرصت مناسب از آنها تجليل و قدرداني كنيم.