هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   200   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نکات اساسی برای خرید لوازم چوبی

مبلمان جزو وسايلي است که معمولاً در اولويت قرار ميگيرد مخصوصاً وقتيکه نقلمکان ميکنيد ممکن است نياز به سرويس خواب جمع و جورتر و همچنين مبلمان کوچکتر داشته باشيد. نکات ظريفي براي خريد مبلمان وجود دارد که خوب است در هنگام خريد به آن توجه کنيد:

1) اولين چيزي که هميشه در خريد مبلمان بايد در نظر بگيريم جنس و کيفيت چوب بهکاررفته است. مبلماني که چوبهاي محکمتري دارند قيمت بيشتري هم خواهند داشت اما بايد توجه کرد که چوب داراي خوردگي و يا فرورفتگي نباشد. چوبها ممکن است داراي چندلايه روکش از جنس خود چوب باشند اين چوبها کيفيت بالاتري دارند، اما برخي لايههاي پوششي معمولاً بيکيفيت هستند بنابراين هنگام خريد دقت کنيد. نئوپان و کامپوزيتها معمولاً مخلوطي از خمير چوب، پلاستيک و صمغ هستند که اين نوع از چوبها معمولاً نسبت به ديگر انواع آن ارزانتر هستند اما دوام کمتري دارند.

2)براي خريد دراورها و کابينت حتماً بايد پوشش داخلي و جنس چوب بهکاررفته را بررسي کنيد. مثلاً کشو دراورها بايد به نرمي باز و بسته شوند و دستگيره محکم داشته باشند. کشوها نبايد پسازاينکه باز ميشوند خودبهخود بسته شوند. ضمن اينکه بايد هنگام بسته شدن کاملاً جا بيفتند و محکم باشند.

3)براي بررسي کيفيت چوب از زخمي کردن آن با ناخن اجتناب کنيد. در کارگاههاي چوب قطعات کوچکتر که نياز به ظريفکاري دارند با زحمت زيادي شکل داده ميشوند بنابراين شما با زخمي کردن آن شکل چوب را از بين خواهيد برد. تنها کاري که بايد براي بررسي چوب انجام دهيد علاوه بر مشاهده مشاوره با سازندگان وسايل چوبي است.

4) هميشه براي خريد مبلمان دکوراسيون منزل خود را در نظر بگيريد. در انتخاب رنگ و جنس پارچه بايد حتماً رنگ پردهها و فرش منزلتان را در نظر بگيريد. اگر زياد علاقهمند به تميز کردن وسايل خانه نيستيد يا وقتش را نداريد نبايد پارچههاي روشن انتخاب کنيد مخصوصاً تا زماني که کودکانتان بزرگتر نشدند بايد از رنگهاي تيره استفاده کنيد.

5) در مورد رنگها بايد هميشه علاوه بر رنگ موردعلاقه به زيبايي کلي دکوراسيون منزل هم توجه کنيد مثلاً ممکن است رنگهاي سرد را بيشتر ترجيح دهيد يا رنگهاي گرم، اما بايد بدانيد که رنگهاي فانتزي معمولاً زود خستهکننده ميشوند بنابراين بيشتر رنگهاي گرم براي مبلمان پيشنهاد ميشود. مثلاً ممکن است گاهي اوقات برخي از رنگها را در فروشگاهها ببينيم و آنها را بپسنديم اما پسازآنکه آن رنگ را براي مبلمان منزل استفاده ميکنيم جلوه زيبايي به خانهمان ندهد.

6) به پايههاي مبل توجه کنيد. پايهها بايد داراي استحکام کافي بوده و تحمل وزن بالا را داشته باشند. پايهها بايد کاملاً متصل به مبل باشد و هرگز نبايد جداي از آن ساختهشده و به بدنه مبل متصل شود. پايهها هنگام نشستن نبايد بلغزد يا انحنا داشته باشد. ضمنا همجنس چوبي که براي بدنه بهکاررفته شده، باشند.

7) فنرهاي مبل بايد داراي انعطاف کافي باشند. به اين معنا که زياد از حد فرو نروند و درعينحال نرم باشند. حتماً قبل از خريد به فنرهاي مبل دقت کنيد  بهترين کار اين است که روي مبل بنشينيد و راحتي آن را بررسي کنيد. فنرها خاصيت ارتجاعي دارند بنابراين بهمحض اينکه از روي مبل بلند ميشويد بايد به حالت اوليه خود برگردند.

8) در مورد کوسنها بايد بيشتر به موادي که براي پر کردن داخل آن بهکاررفته دقت کنيد. روکش کوسنها هم بايد مثل پاره مبلمان قابل شستوشو باشند همچنين ابر و اسفنج داخل کوسنها هم بايد قابل شستوشو باشند بنابراين هنگام خريد به کيفيت موادي که داخل کوسن بهکاررفته توجه کنيد.

9) مبلمــــان را نزديک عيد نخريد بهترين زمان خريد مبل تابستان و فصول گرم است.