هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   200   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخرین قیمت مصالح ساختمانی

گروه بازار ساختمان : کاهش قیمت مصالح ساختمانی باعث شده تعدادی از تولیدکنندگان مصالح ساختمانی در شهرهایی غیر از تهران، تولید را به حالت نیمه تعطیل درآورند تا قیمت‌ برخی از مصالح مشخص شود. بدون تردید کاهش تولید می‌تواند هشداری برای افزایش قیمت‌ها باشد که لازم است مسئولین برای آن راهکاری بیندیشند زیرا کاهش تولید برابر با کاهش عرضه و افزایش تقاضا می‌باشد . البته بسیاری از تولیدکنندگان نیز  به دنبال ثبات بیشتر قیمت‌ها هستند تا دوباره فعالیت خود را از سر گیرند.در آستانه فصل زمستان برای اطلاع از وضعیت حاکم بر بازار مصالح ساختمانی کشور و آخرین قیمت مصالح و ابزارآلات ساختمانی، بازار چند نوع مصالح  را بررسی کرده‌ایم:

کاهش هزارتومانی سیمان و گچ

قیمت سیمان در نیمه اول دی‌ماه در برخی از محصولات با کاهش 500تا 1000تومانی همراه بوده است به‌عنوان‌مثال قیمت سیمان تهران در نیمه دوم آبان ماه حدود 7هزار و 150تومان بوده که این رقم  در نیمه اول دی‌ماه به 6 هزار و 800تومان رسیده است . بر این اساس قیمت سیمان ساوه 50کیلویی در آبان ماه حدود 7 هزار و 250 تومان بوده که این رقم  در هفته اول دی‌ماه به 7 هزار و 130تومان رسید . بیشترین کاهش  قیمت مربوط به سیمان سفید است که با کاهش 1000تومانی در هر کیسه 40کیلویی همراه است.

در بین گروه گچ نیز بیشترین کاهش مربوط به گچ ساوه طلایی است که با کاهش بیشتر از هزار تومان همراه بوده  است. به نظر می‌رسد بیشترین کاهش قیمت‌ها مربوط به قیمت مصالح پایه باشد و این نشانگر اوج رکود در ساخت‌وساز است . 

بتن

قیمت بتن نیز از ابتدای زمستان 93 با کاهش همراه بوده است زیرا قیمت مصالح پایه مانند سیمان رابطه مستقیمی با بتن دارد و با کاهش قیمت سیمان ، کاهش خوبی در قیمت بتن نیز اتفاق افتاد. در حال حاضر قیمت هر تن بتن با رده مقاومت 210 و 220 تومان حدود 41 هزار و 500تومان است که با کاهش 500تومانی همراه بوده است .بتن  240نیز با کاهش 300 تومانی به مرز 44 هزار تومان در هر تن رسید که این قیمت نیز در حال حاضر جای چانه‌زنی دارد .

جدول و بلوک

در حال حاضر کمترین تغییر قیمت در بین مصالح پایه مربوط به بلوک‌های سبک است . هم‌اکنون  هر عدد بلوک سبک با فاق و زبانه  حدود 800 تومان در کارخانه عرضه می‌شود که این کالا در بازار با قیمت 830تومان به دست مشتری می‌رسد . هر عدد بلوک سبک سه جداره نیز حدود هزار و 100تومان است . قیمت یک عدد جدول نیز حدود 6 هزار و 100تومان و قیمت آجر سبک نیز هر عدد 300تومان است .

پروفیل کشویی سه حفره

پروفیل‌ها جزو مصالحی هستند که در ساخت‌وسازهای صنعتی به‌صورت پرکاربرد مورداستفاده قرار می‌گیرند . در حال حاضر فرم کشویی بدون لاستیک با وزن 1215 گرم 10هزار تومان است که این قیمت از ابتدای پاییز 93 بدون تغییر است . 

لوله فاضلاب

قیمت لوله‌های فاضلاب بستگی به‌اندازه و مشخصات فنی  متفاوت است. در حال حاضر قیمت یک لوله 3 × 40 «یو پی‌وی‌سی» حدود 16 هزار و 570تومان است که این رقم در ابتدای پاییز رقمی در حدود 17 هزار تومان بود. در حال حاضر قیمت یک شاخه لوله فاضلاب 6 متری  3×90 حدود 37 هزار تومان است که با کاهش 10درصدی قیمت نسبت به ماه‌های قبل روبه‌رو شده است :

 

 چسب کاشی و سرامیک

چسب‌های ساختمانی نسبت به ماه‌های قبل اندکی کاهش  قیمت داشته‌اند .در حال حاضر هر گالن چسب کاشی ساروج 76500تومان  است که با کاهش 5 تا 10درصدی  قیمت روبه‌رو شده است . از ابتدای دی‌ماه 93 هر گالن چسب چوب چاپ قرمز حدود 142 هزار و 500تومان عرضه می‌شود که این کالا نیز نسبت به ماه‌های اخیر با کاهش 5 درصدی روبه‌رو شده است .

در بین مصالح ساختمانی قیمت کف‌پوش تغییرات  زیادی نداشته است . در حال حاضر یک مترمربع کف‌پوش 2 میلی‌متری حدود 25 هزار تومان قیمت دارد که با هزینه اجرا این رقم به حدود 33 هزار تومان می‌رسد .  کف‌پوش 3 میلی‌متری نیز هر متر حدود 34 هزار تومان به فروش می‌رسد که قیمت آن با هزینه اجرا به 39 هزار تومان می‌رسد .هر متر پارکت 12 میلی‌متری که هم ضخامت بسیار بالا و هم کیفیت خوبی دارد همراه با هزینه نصب آن حدود 70هزار تومان است.

کمد دیواری

در حال حاضر بیشتر خانه‌ها متراژ کوچک هستند و این امر باعث شده تا طراحان به فکر کمدهای دیواری باشند. این کمدها عمدتاً« ام دی اف » یا روکش« ام دی اف» هستند و نسبتاً قیمت‌های بالایی دارند .در حال حاضر قیمت هر متر کمد دیواری «ام دی اف» با در «های گلاس» براق ترک با پایه استیل 10 سانتی‌متری و  ریل ساچمه‌ای و لولای آرام‌بند حدود 620 هزار تومان است  نمونه ایرانی این کالا نیز حدود 520 هزار تومان و نمونه اتریشی آن حدود 500هزار تومان قیمت دارد. اگرچه در بازار می‌توان کالاهای ارزان‌تر نیز یافت اما این محصولات دارای گارانتی و کیفیت 10ساله هستند و در صورت استفاده درست و اصولی عمر طولانی دارند . کمد دیواری لترون ملامینه با درِ لترون نیز متری حدود 380هزار تومان قیمت دارد که این کالا در بین کمدهای دیواری ارزان‌ترین نوع محسوب می‌شود .

 

 

درها

اگرچه بازار درها ، از انواع برندهای ایرانی و خارجی پر شده است اما در حالت کلی هر لنگه درِ اتاق‌خواب و سرویس بهداشتی « اچ دی اف »حدود 38هزار تومان است که این درها  با روکش ملامینه حدود 100هزار تومان به فروش می‌رسد. در  حال حاضر قیمت هر مترمربع  درِ ورودی تمام چوب حدود 70هزار تومان است . البته این درها بدون قفل و کلید عرضه می‌شوند و قیمت کلید و قفل نیز به این قیمت‌ها اضافه می‌شود .

 

پکیج‌های چگالشی دیواری و زمینی

پکیچ ها جزو لوازمی هستند که علاوه بر کارایی بالا قیمت‌های بالایی نیز دارند در حال حاضر یک پکیج شوفاژ دیواری کندانسینگ کلاس پرمیوم حدود 4 میلیون و 300هزار تومان و مدل  CLAS PERMIUM 30FFحدود 4 میلیون و 500هزار تومان و مدل 35 این کالا حدود 4 میلیون و 800تومان به فروش می‌رسد . اما گران‌ترین نوع این پکیچ ها مدل پکیج شوفاژ زمینی کندانسینگ جنوس پرمیوم FS حدود 10میلیون تومان عرضه می‌شود .

 

آبگرمکن برقی دیواری

آبگرمکن های برقی 50 لیتری حدود 990هزار تومان و مدل   80 لیتری آن حدود 1 میلیون و 500هزار تومان قیمت دارد. در حال حاضر آبگرمکن شمعک دائم حدود 271 هزار تومان و مدل 3118 این آبگرمکن حدود 378 هزار تومان به فروش می‌رسد. کمترین قیمت مربوط به آبگرمکن شمعک دائم مدل 4108 است که این رقم حدود 277 هزار تومان است. 

 

 

چشم‌انداز آینده فلزات

بازار فلزات پايه كه نيمه اول سال گذشته را با نوسان قیمت‌ها و رکود بازار پشت سر گذاشته بود، با شروع فصل پاييز به تبعیت از بازارهای جهانی با ریزش قیمت‌ها مواجه شد. درواقع کاهش بیش‌ازحد نرخ اين محصولات در بازارهای جهانی متأثر از اخبار انتشاریافته از وضعیت تولیدات چین موجب افت قیمت این محصولات در بازار داخلی شد.از ابتدای دی‌ماه 93  نرخ فلزات اساسی در بازارهای جهانی کاهش قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرد و نگرانی از در پیش بودن رکودی دیگر به‌ویژه در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات اساسی جهان یعنی کشور چین و از سویی پایین بودن قیمت نفت و شرایط سخت تولید در بازار مواد معدنی و بالا بودن ذخایر بسیاری از کالاها، مواد اولیه و مصنوعات نیز به این طرز فکر که در آینده قیمت‌ها باز هم با افت روبه‌رو خواهد شد بیش‌ازپیش دامن زد.به‌این‌ترتیب بازار داخلی اين محصولات در حالی با ركود معاملات و افت قیمت‌ها از هفته دوم مهرماه اوج گرفت که به نظر می‌رسد بازارهای داخلی فلزات پايه، بيش از گذشته شاهد تأثیرپذیری قیمت‌ها از واقعيت‌های جهانی و چرخش بهای فلزات حول محور ارز بود. البته پيش‌بينی‌های زيادی درباره آينده بازار فلزات پایه داخلی از سوی مراجع مختلف ارائه می‌شود، به‌طوری‌که برخی حرف از افزايش تقاضا می‌زنند و برخی كاهش تقاضا را پيش‌بينی می‌کنند.

با توجه به‌تمامی این موارد به نظر می‌رسد روزهای ضعیف فعلی با نوسانات محدود و حتی نزول قیمت‌ها بازهم ادامه یابد تا جایی که بتوان یک‌فاز تثبیت و بازگشت مجدد خریداران یا داده‌های مثبت اقتصادی را تجربه کرد. این موارد می‌تواند بازار را از حالت انفعالی فعلی به یک‌فاز تثبیت و صعود قدرتمند وارد کند که تجربه سال‌های قبل برای روزهای سرد سال این مهم را تقویت می‌کند، زیرا به‌صورت سنتی فصل زمستان همچنین نزدیکی به تعطیلات سال نو میلادی و نیز سال نو چینی فاکتورهای مهمی را به‌عنوان بهبود حجم تولید و تقاضای محصولات نهایی و مواد اولیه پدید می‌آورند.

در ادامه نگاهی داریم به بازار آلومینیوم ، مس و سرب

نا‌پایداری روند مثبت آلومینیوم

بااینکه قیمت آلومینیوم سال گذشته حدود 15 درصد افت کرده است اما این کاهش قیمت رو به افزایش خواهد بود زیرا چینی‌ها از ابتدای سال میلادی کماکان ذخایر آلومینیوم و مواد اولیه آن را با سرعت زیادی نسبت به میانگین سال گذشته افزایش داده‌اند، اما این مسئله با توجه به تضعیف تقاضای داخلی چین احتمالاً منجر به افزایش صادرات در ماه‌های آینده و رشد مازاد عرضه این فلز در بازارهای جهانی خواهد شد. از سویی موجودی انبارهای آلومینیوم در اقصی نقاط جهان مدت‌هاست که رو به کاهش بوده و به نظر می‌رسد این روند کاهشی ادامه یابد. این روند که نشان‌دهنده پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه است دورنمای مثبتی را پیش روی آلومینیوم در بازارهای جهانی می‌گذارد که البته در میان‌مدت تا درازمدت خودنمایی می‌کند.

مس در انتظار رشد تقاضا

قیمت مس با ریزش بیش از 10 درصدی  در یک ماه گذشته همراه بوده است.  بازار مس هم در برابر یک دو راهی مهم قرار گرفته است. از سویی موجودی انبارهای این فلز پس از یک روند صعودی، وارد یک فاز ثبات شده ولی هنوز برای تعیین یک جهت‌گیری مردد است. این مطلب نشان می‌دهد که به‌صورت کلی شرایط عرضه و تقاضا به یک ثبات نسبی رسیده که در ضعف نسبی تولید شاهد عقب‌نشینی خریداران هستیم.

 

روند آرام روی

چشم‌انداز میان‌مدت قیمت‌ها برای فلز روی بهتر از سایر فلزات اساسی است؛ زیرا روی تنها فلزی است که به‌ندرت تحت تأثیر پارامترها قرار می‌گیرد. اکثر تحلیلگران در مورد این فلز از بسته شدن معادن فرسوده، افت عیار معادن در سراسر جهان و تأخیر در بهره‌برداری از کارخانه‌های جدید به‌عنوان عواملی یاد می‌کنند که کاهش عرضه این فلز در آینده را رقم خواهد زد. به همین دلیل، قیمت روی برای سال‌های آینده در اکثر پیش‌بینی‌ها افزایش معناداری را نشان می‌دهد.

بازار جهانی سرب برای مدتی دچار نوسان شده

 قیمت این فلز خاکستری نیز بعد از مس در هفته‌های اخیر بیشترین دامنه نوسان را داشته است. البته دورنمای قیمت این فلز را می‌توان روشن‌تر از روی دانست چون تولید این فلز مشکلات به‌مراتب بیشتری نسبت به روی دارد. همچنین در خصوص چشم‌انداز قیمت این فلزات پایه می‌توان گفت هرچند سرمایه‌گذاران نسبت به شرایط اقتصاد چین در کوتاه‌مدت نگران هستند، اما اکثر تحلیل گران پیش‌بینی تداوم افت معنادار قیمت فلزات اساسی به‌ویژه پس از تصحیح اخیر نرخ‌ها را ندارند. با آنکه برخی گزارش‌های جدید از شاخص‌های اقتصادی چین امیدوارکننده هستند، اما معامله‌گران سرب هنوز بسیار با احتیاط عمل می‌کنند.