هجوم کارگران فصلی به گراند هتل

شمار نشریه : 159


هنوز داغ به مزایده گذاشتن خانه دایی جان ناپلئون در خیابان لاله‌زار کهنه نشده بود که خبر ‌رسید، چند کارگر فصلی برای تخریب گراند هتل به بهانه مرمت و ساماندهی آن استخدام شده اند. سرانجام متولیان پاساژ گراند، حضور این هتل خاطره ساز را تاب نیاورده و از بی‌توجهی مسئولان سازمان میراث فرهنگی استفاده کردند و به جان این بنای تاریخی افتادند. دوستداران میراث فرهنگی هشدار می‌دهند، تخریب گراند هتل به مثابه از دست رفتن یکی از عزیزترین فرزندان لاله‌زار است.

شهرام شهریار،دوستدار میراث فرهنگی و تورلیدر شهر تهران که از نزدیک شاهد تخریب این بنای ارزشمند، طی چند سال گذشته بوده و حالا شاهد فرود آمدن آخرین ضربه‌ها بر این اثر است، به خبرنگار ما می‌گوید:«پس از مرگ خانه اتحادیه در خیابان لاله زار، گراند هتل که اولین هتل نوین ایران است، به بهانه مرمت از سوی کارگران فصلی در حال تخریب است!» او بار دیگر بر اهمیت این هتل تاکید کرده و می‌گوید:« نباید تاریخ و اهمیت این هتل را از یاد برد و این بنا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.»

به گفته شهریار، زمین گراند هتل ابتدا در اختیار سیف الدوله بود که بعدها قسمتی از باغ سیف‌الدوله توسط مهاجری قفقازی به نام «باقر خان قفقازی» خریداری گردید و در 1300متر آن، قدیمی‌ترین هتل با الگوپذیری از هتل‌های اروپایی بنا شد.قبل از احداث گراند هتل تهران ، دیپلمات‌ها و اتباع خارجی در سفارت‌خانه‌های کشور متبوع خود اسکان داشتند.

گراند هتل را می‌توان از آثار معماری اواخر دوره قاجاریه و قدیمی‌ترین هتل ایران به حساب آورد. این هتل تا پایان دوره پهلوی اول اعتبار خود را حفظ کرد، تا اواسط حکومت پهلوی دوم به کار خود ادامه داده و بعد از رونق آن کاسته و تعطیل شده است. علی حاتمی مدل این هتل را چند کیلومتر دور تر از تهران ساخت و دوباره نامش را بر سر زبان‌ها انداخت اما دیگر کسی از خود گراند هتل سراغی نگرفت.

شهریار می‌گوید:« امروز این عمارت تاریخی در قبضه فروشندگان لوازم الکتریکی است که چند سالی است جانشین خیاطان و تریکو بافان در این ساختمان شده‌اند. آجرکاری‌های ظریف هتل زیر سیمان رفته و بالکن‌هایش از لوازم برقی ساختمان انباشته شده است. فروشندگان میان کف و سقف بلند اتاق‌ها، تاق زده و مغازه را دوبلکس کرده‌اند. این دوستدار میراث فرهنگی همچنین از برداشتن دیوارهای رو به راهرو می گوید و اینکه به جای آن دیوارها درهای قدی شیشه‌ای گذاشته‌اند. حیاط داخلی گراند هتل که یک زمان برای خودش باغچه مصفایی بود، اینک بارانداز کالاست و متأسفانه سقف گراند هتل هم در حال ریزش است. این وضعیت در حالی است که زمانی در باغ گراند هتل نمایش اجرا می‌شد. گراند هتل در سال 1381 به شماره 6528 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته است.