هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   200   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جايگاه سيمان ايران در جهان

نمايشگاه بينالمللي تهران 24 تا 27 دي ماه سال جاري ميزبان فعالان و مسئولان عرصه ساخت وساز در «هفتمين نمايشگاه بينالمللي صنعت سيمان، بتن، تکنولوژيهاي ساخت و ماشين آلات وابسته» خواهد بود. اهميت برگزاري چنين رويدادي با اين موضوع شايد پررنگتر شود که سال گذشته ايران به عنوان اولين صادرکننده سيمان از نظر حجم سيمان صادراتي و چهارمين توليدکننده بزرگ اين محصول در جهان معرفي شد. سيد زين العابدين هاشمي، مجري برگزاري اين نمايشگاه و مديرعامل شرکت مشکات تجارت ياس، دراين باره به خبرنگار پيام ساختمان گفت: تلاش ميکنيم با برگزاري اين نمايشگاه بينالمللي نه تنها ظرفيت بالاي توليد سيمان و بتن کشور را به همگان معرفي کنيم، بلکه براي رسيدن به رتبه برتر جهاني گامهاي بلندتري براي حمايت از فعالان کشورمان برداريم. سخنان وي حکايت از توانايي بالاي صنعت سيمان در رشد، توليد و صادرات اين محصول در کشور دارد به گونهاي که معتقد است ايران ميتواند در اين عرصه تبديل به« هاب» منطقه شود.

ابتدا در رابطه با برگزاري نمايشگاه توضيحاتي ارايه بفرماييد؟

هفتمين دوره نمايشگاه بينالمللي سيمان، بتن و تکنولوژيهاي ساخت همچون دورههاي گذشته با حضور برخي مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسئولان انجمنها و اتحاديههاي مربوطه برگزار ميشود و واحدهاي تحقيقاتي، دانشگاهي و پژوهشي، همچنين شرکتها و واحدهاي صنعتي و اقتصادي، جديدترين تکنولوژيهاي ساخت و توليد بتن، پيشرفتهاي صورت گرفته اين حوزه و نوينترين تجهيزات صنعت سيمان و صنايع وابسته را ارائه خواهند کرد. ضمن اينکه انواع تجهيزات و قطعات مربوط به کارخانه آسفالت، متعلقات عمليات بتن ريزي فونداسيونها، ديوارهاي برشي و سقفها، دستگاه معدن، جک بتن شکن، جک ملات شکن، اره برش مغزه بتن، انواع قالب بتن، عملآوري بتن، تجهيزات آزمايشگاه مجهز بتن، تجهيزات کامل آزمايش برش، تجهيزات کامل آزمايش هيدرومتري، تجهيزات کامل آزمايش تراکم، انواع تجهيزات توليد اوليه موادمعدني، طراحي و اتوماسيون، انواع تجهيزات و ابزار عايقها و ساير صنايع مرتبط در معرض ديد علاقه مندان قرار ميگيرد.

مخاطبان اين نمايشگاه چه کساني هستند؟

متخصصان صنعت بتن، توليدکنندگان و تأمين کنندگان صنعت سيمان و بتن، شرکتهاي انبوهسازي، مهندسان حوزههاي ساختماني و به طور کلي تمامي کساني که در صنعت ساخت وساز فعاليت ميکنند جامعه هدف اين رويداد هستند. ازآنجاکه سيمان محصولي پايه براي ساخت وسازهاي کشور است و نقش بسيار کليدي و حساسي در عمران و توسعه کشور ايفا ميکند، طبيعتا تمامي دست اندرکاران صنعت ساخت وساز به نوعي با اين صنعت پايه مرتبط هستند، بنابراين، اين نمايشگاه علاوه بر جايگاه مناسبي که براي توليدکنندگان، تأمين کنندگان و متخصصان و انبوهسازان دارد، ميتواند به نوعي مردم را هم از آخرين دستاوردهاي صنعت سيمان آگاه سازد.

حضور و مشارکت شرکتهاي داخلي و خارجي در نمايشگاه امسال نسبت به سال گذشته را چگونه ارزيابي ميکنيد؟

بيش از 120 شرکت داخلي و خارجي از ايران و کشورهاي خارجي در اين نمايشگاه حضور دارند. خوشبختانه رشد مشارکت کشورهاي خارجي امسال نسبت به سال گذشته 4 برابر شده و شرکتهاي بسياري از کشورهاي خارجي شامل چين، آلمان، ترکيه، هند، روسيه، امارات و ايتاليا در نمايشگاه امسال حضور دارند.

در خصوص اهميت برگزاري اين نمايشگاه تخصصي توضيحاتي بفرماييد.

کشورمان در سالهاي 2012 و 2013 ميلادي به عنوان اولين صادرکننده سيمان از نظر حجم سيمان صادراتي معرفي شدهاست. همچنين ما چهارمين توليدکننده سيمان در دنيا هستيم. واقعيت اين است که نمايشگاه صنعت سيمان و بتن فرصت مناسبي است که بتوانيم آخرين دستاوردهاي کشور را در چنين رويدادي عرضه و به نمايش بگذاريم و از طرفي بتوانيم خودمان را در منطقه به عنوان بزرگترين کشور صادرکننده اين محصول به توليدکنندگان و خريداران سيمان در دنيا معرفي کنيم. بزرگترين هدف ما اين است که با پرپايي اين نمايشگاه سالانه و ايجاد محل معاملات خريدوفروش سيمان و بتن در منطقه به نوعي تبديل به« هاب» منطقه در اين حوزه شويم.

با توجه به اهميت ارتقاي کمي و کيفي سيمان­ توليدي کشور از سوي مسئولان، آيا اين موضوعات در قالب نشستهاي علمي تخصصي نيز در اين نمايشگاه پيش بيني شدهاست؟

همزمان با برگزاري نمايشگاه، ما همايش بينالمللي صنعت سيمان و بتن را نيز تحت عنوان «همايش مديران صنعت سيمان» برپا ميکنيم و بسياري از متخصصان اين حوزه در کنار برگزاري نمايشگاه به مدت دو روز در تاريخهاي 24 و 25 دي ماه گرد هم ميآيند و در خصوص مباحث اساسي کيفيت، افزايش صادرات، افزايش راندمان توليد داخلي، ارائه راهکارهاي کاهش آلايندگي هوا در کارخانههاي توليد سيمان، آشنايي با فناوريهاي توليد بتن و به تبادل اطلاعات و تجربيات ميپردازند، همچنين در اين همايش مهمانان خارجي از کشورهاي عراق، افغانستان، آذربايجان، ترکيه، کشورهاي آسياي ميانه حضور خواهند يافت و هيئتهاي تجاري و بازرگاني اين کشورها مذاکراتي نيز انجام خواهند داد.

انتظار شما از متوليان اين صنعت در راستاي ارتقاي رتبه جهاني کشورمان چيست؟

من فکر ميکنم وقتي به عنوان اولين کشور صادرکننده سيمان در دنيا هستيم حتما کيفيت محصولات در سطحي بوده که امروز توانستيم با اين رتبه در دنيا مطرح شويم، بنابراين ضروري است تا هر سال قدمي براي توسعه و پيشرفت صنعت سيمان و بتن کشور و همچنين يافتن بازارهاي جديد صادراتي برداريم. براي برگزاري اين نمايشگاه که با همکاري نهادهايي چون؛ سازمان توسعه تجارت ايران، نمايشگاه بينالمللي، انجمن سيمان و بتن انجام ميشود، کمک و حمايتهاي زيادي شدهاست. باور من اين است که در اين مسير با کمک انجمنهاي مرتبط به ويژه انجمن سيمان و بتن، گامهاي رو به جلويي برمي داريم. ضمن اينکه موفقيت در اين عرصه باعث ميشود تا سازمانهاي دولتي در دنيا به جايگاه بهتري دست يابند.

بايد خاطرنشان کنم که نقش همه سازمانها، انجمنها به ويژه رسانهها در برپايي بهتر اين نمايشگاه بسيار مهم است. با توجه به اينکه اين صنعت در تمام زمينهها با رشد قابل ملاحظهاي رو به رو بودهاست، اميدواريم بتوانيم پتانسيلها و دستاوردهاي مهم ايران را در قالب اين نمايشگاه به نحو مطلوبي به مخاطبانمان در سراسر دنيا عرضه و معرفي کنيم، به ويژه آنکه برگزاري اين رويداد در سطح بينالمللي ميتواند هم افزايي را بين توليدکنندگان داخلي کشور ايجاد کند و منجر به تدوين استراتژي و ظرفيتهاي جديد توليد و صادرات در سطح ملي، منطقهاي و بينالمللي شود. بنابراين بازديد فعالان و انبوهسازاني که در اين مسير فعاليت ميکنند مخصوصا در صنعت ساخت وساز ميتواند فرصت خوبي براي آشنايي آنان با آخرين دستاوردهاي اين صنعت باشد همچنين، تأمين کنندگان و توليدکنندگان اين عرصه هم ميتوانند در راستاي بهبود کيفيت کاري خودشان از اين نمايشگاه بهره کافي را ببرند.

سخن پاياني؟

جا دارد، تشکر ويژهاي از انجمن صنفي کارفرمايان صنعت سيمان داشته باشم، آقاي مهندس سيد محمد اتابک رئيس هيئت مديره و آقاي مهندس عبدالرضا شيخان دبير انجمن، همچنين ساير اعضاي هيئت مديره اين انجمن که با همراهي و اظهار نظرات تخصصي خود براي برگزاري هر چه بهتر اين نمايشگاه تلاش بسياري کردند.