هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كنتورهاي آب از دور كنترل مي‌شوند

گروه تأسیسات: تكنيك‌هاي قرائت كنتور در حال تغيير است و ديگر نيازي نيست مأموران آبفا براي مشخص شدن ميزان مصرف مشتركان، زنگ درب منازل را به صدا درآورند. اجراي اين كار جز از طريق تعويض كنتورهاي قديمي امكان‌پذير نيست. هم اكنون كنتورهاي هوشمند و داراي قابليت قرائت از راه دور در حال فراگيري هستند و در شهرك‌هاي جدیدالتأسیس، به خصوص در پروژه مسكن مهر اجراي اين كار در اولويت قرار گرفته است. البته در مجتمع‌هاي ساختماني، به شرط تقاضاي مشتركان قابليت نصب دارد.

مهندس شاهين جباري، كارشناس دفتر نظارت بر امور مشتركين آبفاي تهران و رئيس گروه تأمین و نظارت بر امور كنتور در گفتگو با پيام ساختمان مي‌گويد: هدف ما در حال حاضر بالا نگه‌داشتن دقت كنتورهاي آب و افزايش عمر مفيد آنهاست. به مرور زمان قرائت از راه دور كنتورهاي آب مشتركان را اجرايي خواهيم كرد. اگر چه اين كار در مجتمع‌هاي بزرگ و ساختمان‌هاي مسكن مهر كه تفكيك انشعاب در آنجا اهميت بالايي دارد، در دست اجراست. همچنين مي‌خواهيم قطع و وصل كنتورهاي آب را از راه دور انجام دهيم که هشدار براي پرداخت مطالبات يكي از این موارد است؛ ضمن اينكه حفاظت از ساختمان در هنگام وقوع حوادث بسيار حياتي است. در بخش مديريت بحران ما مي‌توانيم در مواقع بروز حوادث مختلف از جمله وقوع زلزله به سرعت وارد عمل شويم. در كنار اين مسئله توسعه كنتورهاي پیش‌پرداخت يا شارژي را در دستور كار قراردادیم. اين موضوع اكنون در حوزه‌هاي بنايي انجام مي‌شود و كساني كه براي كارهاي ساخت‌وساز و تفكيك انشعاب مراجعه مي‌كنند لزوماً بايد از اين كنتورها استفاده نمايند.

جباري تاكيد مي‌كند: ما مدرن‌ترين كنتورهاي موجود در بازار را تهيه مي‌كنيم. در اين كنتورها علاوه بر اينكه تمام وسايل اندازه‌گيري قبلي وجود دارد، يك سري امكانات جديد هم اضافه شده كه تجهيزات قرائت از راه دور يكي از آنهاست و امكانات نويني در كنتورهاي هوشمند دیده شده است. البته تعويض كنتورهاي آب دو حالت دارد؛ يا خراب‌شده و يا اينكه عمر مفيد آن به پايان رسيده است. در هر صورت حالت اجبار ندارد و بنا به تقاضاي مشتركان انجام خواهد شد.

پروسه واگذاري انشعاب

اين كارشناس آبفا ادامه مي‌دهد: متقاضيان توجه داشته باشند: انشعاب جديد و تفكيك كنتور هزينه دارد كه با توجه به مناطق آبفا و شهرداري متفاوت است. به طور طبيعي اين هزينه در جنوب شهر و شمال شهر يكسان نيست. البته پيمانكاران از جانب آبفا معرفي مي‌شوند كه در مناطق 10 گانه آبفاي تهران پراكنده هستند و آبفا بر كار آنها نظارت دارد.

جباري مي‌گويد: بسياري از اوقات مشتركين غفلت مي‌كنند و پروسه صدور مجوز شهرداري براي حفاري طولاني مي‌شود. به هر حال دريافت مجوز بر عهده مشترك است. ادارات آبفا تنها بعد از دريافت مجوز شهرداري اقدام خواهند كرد. اين در حالي است كه نوسانات قيمت ارز و تحريم، همه پروژه‌هاي ما را تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان مثال؛ كار نصب ماژول‌های كنتورهاي پيشرفته و قرائت از راه دور در حال حاضر با كندي مواجه شده است.

رئيس گروه تأمین و نظارت بر امور كنتور آبفاي تهران در خصوص چگونگي واگذاري انشعاب تصريح مي‌كند: مشترك مي‌تواند يك انشعاب داشته باشد ولي به تعداد واحدهاي آن ثبت مي‌شود. ما متوسط مصرف براي هر واحد را در نظر مي‌گيريم و بر اساس آن انشعاب مي‌دهيم و براي بيشتر از آن جريمه در نظر گرفته مي‌شود. البته ما براي تعرفه‌هاي آب فهرست مشخص داريم كه با توجه به كد كاربري كه مشترك بر اساس جواز ارائه مي‌دهد و همچنين كد مسكوني و كد بنايي متفاوت است. در بحث كد بنايي تعرفه‌هاي ما متفاوت است و كد آزاد محسوب مي‌شود.

مديريت مصرف مشتركان با كنتورهاي جديد

جباري تاكيد مي‌كند: شايد بعد از تعويض كنتور اين شائبه ايجاد شود كه قيمت آب افزايش پيدا كرده است درحالی‌که این‌طور نيست بلكه دقت كنتور بالا رفته است. شايد در كنتورهاي قديمي مصرف آب به دقت محاسبه نمي‌شد. هدف آبفا از ارائه كنتورهاي جديد نشان دادن مصرف واقعي مشتركان است. البته ما هيچ تغييری در تعرفه‌هاي آب واحدهای مسكوني نداريم و تنها تكنولوژي جديد به كنتورها اضافه كرده ايم و افزايش تعرفه‌هاي آب توسط هیئت‌وزیران مصوب مي‌شود. به عبارت ديگر؛ وظيفه ما خدمتگذاری به مشتركان است بنابراین نصب كنتور جديد به منظور مديريت مصرف مشتركان و تشخيص مصرف واقعي آنهاست و قصد دريافت پول اضافه را نداريم و نمي‌خواهيم هزينه مشتركان را افزايش دهيم.

كارشناس دفتر نظارت بر امور مشتركين آبفاي تهران در پايان خاطرنشان مي‌كند: ما 10 شركت زیرمجموعه داريم كه هر كدام به نواحي مختلف تقسيم شده‌اند. هدف ما تأمین بهترين تجهيزات انتقال و توزيع آب است زيرا به دنبال واقعي كردن مصرف مشتركان هستيم. تقاضاي ما از شهروندان رعايت الگوي مصرف است.