هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   199   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت نجومـی پنت هاوس ها

گروه بازار ساختمان: درحاليکه خريد خانه هرچند نقلي براي برخي از شهروندان تبديل به يک رؤيا شده است، در روزنامههاي کثيرالانتشار و آگهيهاي چسبانده شده روي شيشه دفاتر مشاوران املاک در شمال تهران شاهد عرضه «پنت هاوس» هايي هستيم که قيمتهاي نجومي دارند. «پنت هاوس»ها به دليل اينکه مشتريان خاص خود را دارند، همواره از قيمت بالايي برخوردارند. اين املاک جايگاه خاصي در دفاتر مشاوران املاک شمال شهر به خود اختصاص داده و نوسانات بازار مسکن تأثيري در کاهش يا افزايش تعداد متقاضيان اينگونه واحدهاي مسکوني ندارد.شواهد نشان ميدهد که فروشندگان «پنتهاوس» (سازندهها) هيچوقت براي فروش اين خانهها عجله نداشتهاند، بهطوريکه هماکنون «پنتهاوسهايي» را در بازار عرضه ميتوان مشاهده کرد که به دليل بالا بودن قيمت ، چند سال است که به فروش نرفتهاند .سازندگان «پنت هاوس» معتقدند اين املاک بههيچوجه با گذر زمان کاهش قيمت ندارند و سالبهسال بر قيمت آنها افزوده ميشود.براي بررسي بيشتر اين موضوع سري به دفاتر املاک در شمال شهر تهران زديم و پاي صحبت مشاوران املاکي که مستقيماً با اين موضوع درگير هستند،نشستيم:

ساخت برج باغها حربه جديد سازندگان

احمد شوقي، مشاور املاک در تجريش در پاسخ به اين سؤال که وضعيت خريدوفروش «پنت هاوس» در شرايط رکود بازار مسکن چگونه است ،به خبرنگار ما گفت: در شرايط کنوني مسکن، بازار خريدوفروش «پنت هاوسها» خيلي داغ است و خريدوفروش موردهاي بهاصطلاح« اکازيون» در بين مشتريان خاص انجام ميشود چون تنها مشتريان خاص و ثروتمند هستند که از فروش و يا اجاره گذاشتن اين واحدها مطلع ميشوند.

وي افزود: سازندگان آپارتمانهاي لوکس پايتخت براي اينکه سود بيشتري کسب کنند به ساخت برج باغهايي روي آوردهاند که با معماري مدرن مهندسان ايراني در ميان درختان کهنسال ساختهشدهاند و يا اينکه از فضاي سبز در بالکن و يا پشتبام (روف گاردن) استفاده ميکنند که اغلب« پنت هاوسهاي» مشهور تهران از اين مزيت بهره ميبرند بهعنوانمثال در مشخصات يکي از اين آپارتمانها نوشتهشده است: فوق مدرن، مبله کامل با برند معروف اروپا، آشپزخانه از بهترين برند، ارتفاع سقف 4.20 متر، سيستم هوشمند، 4 هزار متر لابي با ارتفاع 15 متر، دوطبقه استخر، سينما، تنيس، جاده تندرستي و غيره.

شوقي خاطرنشان کرد: قيمت اين واحدها با واحدهاي مشابه در همان منطقه و يا  با املاک ديواربهديوار، بسيار متفاوت است و گاهي به بيش از دو ميليون تومان در هر مترمربع ميرسد.

20ميليون ناقابل

يکي از مشاوران املاک به خبرنگار ما گفت: قيمت پنتهاوسها از گذشته تاکنون رو به افزايش بوده است بهگونهاي که از متري 10 تا 12 ميليون در سال 91، هماکنون به حداقل متري 20 ميليون تومان رسيده است.وي افزود: زعفرانيه، فرشته و فرمانيه مناطقي هستند که گرانترين و بيشترين « پنت هاوسها» را دارند .

خريدوفروش پنت هاوس رونق دارد

احمد مسلمي، سازنده در پاسخ به اين سؤال که آيا با رکود ساختوساز و افزايش قيمت زمين ، ساختوساز آپارتمانهاي لوکس کم شده است، به پيام ساختمان گفت:  با وجود تمامي مشکلات  اقتصادي هنوز هم ساختوساز آپارتمانهاي لوکس در تهران کاهش نيافته است و به همان اندازه که قشر متوسط با کاهش قدرت خريد مواجه شدند، ساخت آپارتمانهاي لوکس و برج باغها در تهران افزايش يافت ؛ طوري که در سالهاي گذشته آپارتمانهاي لوکس فقط در برخي از مناطق شهر تهران به چشم ميخوردند اما الآن ميتوان اين آپارتمانها را در نقاط مختلف از شمال غربي تا شمال شرقي شهر تهران ديد که با امکانات جديد و قيمتهاي نجومي خريدوفروش ميشوند.

خريدوفروش مخفيانه آپارتمانهاي  لوکس

عباس شاکري، مشاور املاک با بيان اينکه بيشتر آپارتمانهاي لوکس بهصورت مخفيانه خريدوفروش ميشوند، گفت: اکثر خريداران و فروشندگان اين نوع آپارتمانها براي فرار از پرداخت عوارض دارايي و نيز ماليات معاملات را بهصورت مخفيانه برگزار ميکنند بنابراين اطلاع دقيقي از قيمت اين آپارتمانها در دست نيست اما گاهي نرخ اين آپارتمانها به بيش از 20 ميليون تومان در هر مترمربع ميرسد که اغلب هم متراژهاي بالاي 500 متر دارند.

وي افزود: اين ساختمانها توسط شرکتهاي متمول ساخته ميشوند و گاهي براي ساخت اين آپارتمانها به بانکهاي سرشناس نيز بدهکار ميشوند. شرکتها با فروش اين آپارتمانهاي کاخ مانند در زمان کوتاهي به داراييهاي بزرگي ميرسند و باعث ايجاد شکاف طبقاتي در جامعه ميشوند .

پنت هاوس طلاکوب شده در تهران

احمد ترکي ، مشاور املاک در زعفرانيه ،به خبرنگار ما گفت: «پنت هاوسها» داراي ويژگيهاي منحصربهفردي همچون مبلمان خارجي، استخرهاي اختصاصي، حياط منحصربهفرد با آبشار، برکه و آلاچيق، سالن بيليارد يا سينماي سهبعدي با پارکينگهاي اختصاصي و ديد 360 درجه به شهر هستند و در سال 93 ويژگي جديد يعني ديوارهاي طلاکوب شده با طراحي موردنظر مشتري نيز به اين امکانات اضافهشده است .

وي افزود: لوکسترين «پنت هاوس» طلاکوب شده پايتخت در خيابان فرشته با 450 متر زيربنا و 80 متر تراس در طبقه پانزدهم يک مجتمع قرار دارد که داراي سقفي گنبدي با ارتفاع بيش از 5 متر و پنج اتاقخواب است.اين «پنت هاوس» علاوه بر سوئيت و دفتر کار داراي ديوارهاي طلاکوب شده، طراحي منحصربهفرد، استخر اختصاصي داخل واحد، دو هزار متر لابي و تالار مهماني است. از ديگر ويژگيهاي منحصربهفرد اين پنت هاوس حياط سازي ويژه آن با آبشار، برکه، آلاچيق و همچنين سالن ورزشي مخصوص بيليارد و زمين تنيس است.علاوه بر اين پنت هاوس طلاکوب شده پايتخت، داراي سينماي سهبعدي و پنج پارکينگ اختصاصي و آسانسور اختصاصي نيز هست.

قيمت پنت هاوسها در تهران

به گفته يکي از مشاوران املاک، يک پنت هاوس 800 متري در منطقه فرمانيه با متري 20 ميليون تومان ، 16 ميليارد تومان به فروش رسيد. اين مشاور املاک افزود : تعداد زيادي از اين نوع آپارتمانها در شمال تهران ساختهشده است که با رقمهايي بسيار بالا خريدوفروش ميشود اما گاهي مشاوران املاک هم از قيمت نهايي آنها مطلع نيستند.

پنت هاوسي 780 متري با 400 متر زيربنا  در خيابان فرشته، باغ فردوس متري 10 ميليون و 500 هزار تومان قيمتگذاري شده است و در منطقه زعفرانيه نيز واحدي 325 متري هر مترمربع 11 ميليون تومان به فروش ميرسد. همچنين در سعادتآباد بلوار 24 متري،يک واحد آپارتمان 260 متري با 4 خواب و دو پارکينگ متري 14 ميليون تومان فروخته ميشود و در خيابان فرشته واحدي 264 متري با 4 خواب، متري 11 ميليون تومان قيمتگذاري شده است. آپارتماني 275 متري با 3 خواب و دو پارکينگ در فرشته متري 15.5 ميليون تومان به فروش گذاشتهشده است و آپارتماني ديگر در خيابان فرشته با متراژ 240 مترمربع، متري 10 ميليون و 800 هزار تومان به فروش ميرسد.