احداث پالایشگاه های کوچک نفت

شمار نشریه : 159

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از صدور مجوز احداث پالایشگاه‌های کوچک برای تولیدات میعانات و نفت کوره توسط وزیر نفت خبر داد.

علیرضا ضیغمی گفت: ایجاد پالایشگاه‌هایی با سرمایه‌گذاری ۳۰ یا ۴۰ میلیون دلاری به گونه‌ای است که اگر ماهیت نفت خام ورودی پالایشگاه ترش باشد، محصولات پالایشگاه نظیر نفتا و نفت گاز تولیدی، ترش خواهد بود. بنابراين باید محصولات ترش را به واحدهای شیرین‌سازی انتقال دهیم. در غیر این صورت کیفیت محصولات بسیار پایین خواهد بود.

معاون وزیر نفت، با تاکید بر اینکه اگر شیرین‌سازی روی محصولات پالایشگاه‌های کوچک انجام نشود، استاندارد محصولات آن مشابه استانداردی است که اکنون در افغانستان وجود دارد، گفت: در افغانستان محصولات ترش را با محصولات شیرین قاچاق شده به این کشور مخلوط کرده و محصول غیراستانداردی را در قالب محصول با کیفیت عرضه می‌کنند.ضیغمی تصریح کرد: وزیر نفت مجوز احداث پالایشگاه‌های کوچک را برای محصولات میعانات و نفت کوره صادر کرده است اما محصولات این پالایشگاه‌ها را باید در طرحی جامع، به پالایشگاه‌های موجود انتقال داده و شیرین‌سازی کنیم وگرنه محصولات تولیدی قابل استفاده نخواهند بود.