هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   198   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمي‌توان با كالاهاي وارداتي رقابت كرد

  گروه تأسيسات: استفاده از محصولات روشنايي كه براي فضاي باز مانند باغچه، باغ، حياط و طراحي شدهاند، محيط خارجي منزل، ويلا و فضاي سبز را به زيبايي نوراني ميکند. اين محصولات بايد استانداردهاي لازم براي کار کردن در شرايط آب و هوايي گوناگون مانند هواي باراني و برفي را نيز داشته باشند. در حال حاضر بعضي توليدکنندگان داخلي از سنتي كه معمولا شركتهاي ايراني با آن دست در گريبان هستند خارج شده و نوآوريهايي در اين زمينه از خود به نمايش گذاشتهاست به گونهاي كه چراغهاي محوطه خورشيدي را هم به ليست فروش خود افزودهاند. با استفاده از اين محصولات ميتوان به راحتي و بدون هزينههايي مانند سيم کشي و نصب و همچنين بدون خطر برق گرفتگي و حتي بدون پرداخت هزينه برق، محيط خارجي منزل، ويلا و فضاي سبز خود را به زيبايي نوراني كرد. اين محصولات داراي سنسوري هستند كه به ميزان نور محيط حساس بوده و چراغ را به صورت اتوماتيك روشن و خاموش ميکنند. با محمدعلي دروديان مدير شركت پارس پارك در مورد مشكلات فراروي اين صنعت گفتگوي كوتاهي داشتيم:

پيام ساختمان: در مورد زمينه فعاليت شرکت توضيحاتي بيان کنيد؟

ما توليدکننده چراغهاي محوطه و چمني هستيم و در 5 سال گذشته كوشيدهايم در زمينه توليد خودمان را به خودكفايي برسانيم ولي هزينههاي زيادي در زمينه قالب گيري و طراحي داشتهايم. هم اكنون قطعات اصلي در ايران و برخي از قطعات فرعي در خارج از كشور توليد و به صورت CKD واردشده و در اينجا مونتاژ ميشود، به گونهاي كه 60درصد محصولات را خودمان توليد ميكنيم.

پيام ساختمان: تكنولوژي به کاررفته در اين محصولات داخلي است يا وارداتي؟

در اصل اين تكنولوژي وارداتي است ولي ازآنجاکه كيفيت در اين صنعت بسيار اهميت دارد و محصولات كشورهايي مانند چين و هنگ کنگ كه بسياري از محصولات از آنجا وارد ميشود از كيفيت لازم برخوردار نبوده و کم دوام هستند، بازنگري در توليد مخصوصا در بخش قالب گيري و طراحي داشتهايم. همچنين ازآنجاکه کشورمان ازنظر شرايط اقليمي و سليقه عمومي با ديگر كشورها متفاوت است با بازنگريها و هزينههايي كه داشتيم، توانستيم نگراني در مورد كيفيت چراغهاي آلومينيومي را برطرف كنيم و همچنين طراحيهاي مدرن و زيبايي داشته باشيم.

پيام ساختمان: مشكلات فراروي حوزه كاري شما چيست و ارزيابي شما از اين بازار چگونهاست؟

پيشرفت چينيها در اين صنعت به اين دليل است كه در زمينه قالب گيري خوب عمل ميكنند، متأسفانه ما در همين حوزه مشكل داريم و اين كار هزينه زيادي برمي دارد. قيمت تمام شده محصولات در همه فعاليتهاي توليدي در ايران بالا است و نميتوان با كالاهاي وارداتي رقابت كرد. مشتريان ما هم هميشه دقيق نيستند و بيشتر به ظاهر و قيمت توجه دارند و سعي ميكنند كالاهاي ارزان خريداري كنند. دليل ديگر اين است كه ما صنعت مادر نداريم. مثلا ماده اصلي توليد حباب كه پلي كربنات است را بايد وارد كنيم درحالي که همه فكر ميكنند چون در ايران نفت داريم پس در موارد اوليه مشكلي نداريم. به دليل نبود صنعت مادر مالكيت هيچ چيز در اختيار ما نيست و هر ماده و كالايي را كه ميخواهيم وارد كنيم با تعرفههاي نجومي برخورد ميكنيم. شرايط سخت ترخيص كالا را هم بر آن بيفزاييد كه در برخي موارد ماهها بايد منتظر آن باشيم.

نوسان قيمت دلار هم مشكل ديگري است و بر اثر مشكلات تحريم قيمت دلار از هزار تومان به 3 هزار تومان رسيدهاست يعني همه مواد اوليه وارداتي را به سه برابر قيمت بايد وارد كنيم اما قيمت كالاها و محصولات به همين ميزان افزايش نيافتهاست. مشكل ديگر اينكه در زمينه قالب واقعا مشكل داريم چراكه قالب به آهن خشكه نياز دارد كه قيمت آن نسبت به 3 سال پيش دو تا سه برابر شدهاست نيروي انساني هم حرفهاي نيست و خوب كار نميكند. تكنولوژي ضعيف، نبود مواد اوليه و نيروي كار ناكارآمد مشكلات اصلي توليدكنندگان است كه باعث شده بسياري از پيشكسوتان كه صاحب برندهاي خوب بودند ترجيح دهند از توليد كنار بروند.