نسل جدید سیستم تصفیه آب استخرها

شمار نشریه : 198

امروزه ورزشهاي آبي؛ آب درماني و شنا از اهميت و جايگاه ويژهاي در حفظ سلامتي و بهبود بسياري از امراض برخورداراست اما متأسفانه مضرات و معايب استفاده از کلر باعث شده افراد زيادي نتوانند از اين امکانات استفاده کنند. نسل جديد سيستم تصفيه آب استخرها که اخيرا توسط يک شرکت اتريشي طراحي و ارائه شده داراي قابليتهاي بيشماري ازجمله: امکان کنترل سيستم از راه دور با موبايل و تلفن، اندازه گيري ميزان يونهاي مس و نقره به صورت خودکار و است که در آينده نزديک به بازار عرضه ميشود. در خصوص اهميت تصفيه و کاهش کلر در آب استخرها پاي صحبتهاي حميدرضا عطايي، مديرعامل شرکت بازرگاني آرابريس نشستيم که در زمينه سيستم نوين تصفيه آب استخر فعال ميباشد:

زمينه فعاليت شما چيست و تاکنون چه نوآوريهايي داشتهايد؟

اينجانب به دليل چندين سال سابقه کار و فعاليت در زمينه دستگاهها و سيستمهاي تصفيه آب آشاميدني و استخرهاي شنا و لمس و مشاهده مشکلات فراواني که عموم مشتريان و استفاده کنندگان مجموعههاي ورزشي در رابطه با کلر موجود در استخرها با آن روبه رو هستند، اقدام به بررسي و رصد سيستمهاي نوين تصفيه آب در اروپا و آمريکا جهت جايگزين نمودن با روش کلرزني و حذف آن از چرخه تصفيه آب استخرها نمودم.

جديدترين محصولي که عرضه کردهايد، کدام است و امتياز آن نسبت به محصولات مشابه چيست؟

اواسط دهه 80 شمسي؛ دستگاهي با نام Clearwater که اصالتا آمريکايي و ايده آن برگرفته از نقش مؤثر و اثبات شده يونهاي مس و بعضا" نقره در گـندزدايـي و ضدعفوني آب بود (يـونـيزاسيون به روش مس و نقره) وارد بازار شد که به نظر ايده جالب و کارآمدي بود اما ايـن دستـگـاههاي وارداتـي به دليل مسائـل گوناگون ازجمله تـحريمها فاقد کيـفيت لازم بود که بعد از مـدتي دچــار مـشکـل ميشد. همچنين به دليل قيمت بالاي نقره؛ اين دستگاهها فاقد الکتروسل نقره بود و تنها از فلز مس استفاده ميکردندکه اين کار باعث عدم کارايي مناسب سيستم بود زيرا ضرورت وجود هر دو نوع الکتروسل (از جنس مس و نقره با درجه خلوص بالا) نقش بسيار مهمي در ضدعفوني آب دارد و خواص آن از ديرباز مورد تأييد کارشناسان قرار گرفتهاست. لازم به ذکر است که معمولا خزهها و جلبکها توسط يونهاي مس و باکتريها و ويروسها توسط يونهاي نقره از بين ميروند. عدم امکان تنظيم دقيق ميزان يونهاي آزاد شده (مس و نقره) با حفظ تناسب در جريان آب بود. تنظيم دقيق مقدار PH آب در اين سيستم بايد به صورت دستي و توسط اپراتور و با تست کيتهاي رايج اندازه گيري ميشد که چندان هم دقيق و قابل اعتماد نيست. مجموعه موارد ذکرشده؛ باعث شد که به دنبال سيستمي با کارايي بهتر و کيفيت بالاتر از نمونه فعلي باشم که بعد از صرف زمان بسيار و تحقيق در مورد شرکتهاي سازنده؛ سرانجام موفق به يافتن سيستم نوين يونيزاسيون سفير شدم.

ويژگيهاي منحصربه فرد سيستم جديد چيست؟

مزايايي مانند: بينياز از نگهداري، دقت بسيار بالا و عملکرد آسان، عدم استفاده از کلر، مناسب جهت انواع استخر اعم از سرپوشيده، روباز، خصوصي و عمومي، قدرت تأثير و زمان ماندگاري طولاني، سلامت و کيفيت بينظير آب به دليل حذف کامل کلر در فرآيند تصفيه آب، بسيار مقرون به صرفه به دليل حذف هزينه خريد کلر؛ کاهش استهلاک و هزينههاي نگهداري، سنسور سنجش جريان آب، کنترل و اندازه گيري اتوماتيک مقدار PH و دماي آب، تايمر اتوماتيک جهت سيستم تصفيه (سيرکولاسيون)، 4 خروجي رله دار و حرارت سنج، سيستم تزريقکننده اکسيژن فعال، کنترل و اندازه گيري بسيار دقيق جريان الکتروسلهاي مس و نقره به صورت مجزا و با بالاترين درجه خلوص از ويژگيهاي منحصربه فرد اين دستگاه ميباشد.

آيا خدمات پس از فروش هم ارائه ميدهيد؟ چگونه و چه مدتي؟

اين دستگاه داراي 2 سال وارانتي و 10 سال خدمات پس از فروش ميباشد.

در زمينه فعاليتهاي خود با چه موانع و مشکلاتي مواجه هستيد؟

با توجه به اينکه قطعات اين دستگاه از اروپا وارد ميشود، مشکلات ناشي از تحريمها بر روي قيمت اين قطعات تأثيرگذار است. همچنين نوسانات نرخ ارز نيز از ديگر مشکلات ما در زمينه تأمين قطعات موردنياز ما ميباشد.

اهداف و برنامههاي آتي شرکت براي رشد و پيشرفت چيست؟

يکي از اهداف اينجانب جلب نظر مساعد و اخذ کمک از سازمان حفاظت از محيط زيست جهت همگاني کردن اين سيستم در مجموعههاي ورزشي و عمومي و همچنين پايين آوردن قيمت آن و امکان اخذ وام جهت جايگزين نمودن آن با سيستمهاي قديمي است که اميدوارم در آينده نزديک به اين مهم نائل شده و بتوانم سهمي در حفظ سلامت هم وطنان عزيزم داشته باشم.