هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   198   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پروفيل گالوانيزه

گروه بازار ساختمان: شايد تا چند سال قبل بهجز فلز، پروفيل ديگري براي ساخت در و پنجره وجود نداشت اما اكنون کافي است به ساختمانهاي نوسازي كه در اطراف شما هستند، نگاه كنيد. بدون شك در تمام ساختمانهاي جديد پنجرههاي «يو پيويسي» خودنمايي ميکنند چراکه سليقه و ذائقه مردم حداقل در شهرها، زندگي در ساختمانهايي است كه در و پنجرههاي آن از« يو پيويسي» ساختهشده باشد و آن را هم ازنظر زيبايي و هم به لحاظ صرفهجويي انرژي براي خانههاي خود مفيد ميدانند. ازاينرو فعالان ساختوساز نيز با علم به اين نوع تقاضا نسبت به توليد اين نوع در و پنجرهها اقدام کردهاند، اما اين محصولات برخلاف در و پنجرههاي آهني به قطعات زيادي نياز دارند که يکي از اين قطعات پروفيلهاي گالوانيزه ميباشد.

طبق روال گذشته در مطلب« کالاي برتر» اين شماره پيام ساختمان ،پروفيلهاي گالوانيزه را در گفتگو با فعالان اين بازار بررسي کردهايم. البته مطالب عنوانشده صرفاً نظرات فعالان بازار پروفيل گالوانيزه بوده و الزاماً نظر پيام ساختمان نيست:

کاربرد پروفيل گالوانيزه

مهرداد مهربان، کارشناس صنايع در مورد کاربرد پروفيل گالوانيزه به پيام ساختمان گفت: براي بالا بردن مقاومت در و پنجرههاي دوجداره « يو پيويسي»  و همچنين براي جلوگيري از افتادگي بازشوي اين پنجرهها از پروفيل گالوانيزه با ضخامت کافي در داخل پروفيل« يو پيويسي»  استفاده ميشود.

وي افزود: فشارهايي به در و پنجرهها وارد ميشود که مهمترين آنها فشار باد و همچنين فشار از طرف ساختمان به پنجره است و استفاده از پروفيل گالوانيزه در داخل پروفيلهاي « يو پيويسي»  باعث ميشود که استقامت پنجره « يو پيويسي»  در مقابل اين فشارها افزايش يابد.

مهربان ادامه داد: در برجهاي بلندمرتبه و در طبقات بالا نيروي باد چند برابر افزايش مييابد و در طبقات پايين نيز اين فشارها در صورت نشست ساختمان به پنجره وارد ميشود  که هر چه فشار وارده به پنجره بيشتر بوده و سطح پنجره بزرگتر باشد ضخامت پروفيل « يو پيويسي»  گالوانيزه نيز افزايش مييابد. ضخامت ورق بين 1 تا 2 ميليمتر است که نوع معمول آن 1.25 ميليمتر ميباشد.

جلوگيري از هرز شدن پيچها و افتادگي بازشوي پنجرهها

ناصرالدين هدايتي، بهکارگيري پروفيل گالوانيزه در داخل در و پنجرههاي «يو پيويسي» را با مسئله مهم ديگري هم مرتبط ميداند كه همانا پيچ شدن يراقآلات روي قطعات تقويتشده ميباشد.

اين كارشناس صنعت توضيح داد: استفاده از اين تقويتکنندهها ضمن جلوگيري از هرز شدن پيچها و افتادگي بازشوي پنجرهها ، مقاومت در و پنجرههاي ساختهشده را نيز افزايش ميدهد. مازيار سبحاني فرد، كارشناس ديگري است كه تأکيد كرد: هر چه فشارهاي وارده به پنجره بيشتر و سطح پنجره بزرگتر باشد ضخامت پروفيلهاي گالوانيزه نيز بايد بيشتر شود .وي افزود: اين ضخامت از ورق 6 /. ميليمتري شروعشده و بر اساس نياز تا ضخامت 2 ميليمتر نيز ميرسد و نوع معمول آن ضخامت 1.25 ميليمتر است که در بيشتر درها و پنجرههاي خانگي بهصورت فلز تقويتکننده به کار ميرود.

پروفيل گالوانيزه مرغوب داخلي

هشيار عاقبتانديش، از فعالان اين صنعت به خبرنگار ما گفت: اين محصولات در ابتدا تنها از طريق واردات تأمين ميشد اما اکنون انواع مرغوبي از اين محصول را در بازار داخلي نيز ميتوان يافت. وي افزود: پروفيلهاي گالوانيزه توسط ماشينآلات تمام اتوماتيک توليد ميشوند و انواع آن شامل: پروفيل گالوانيزه F47، پروفيلهاي گالوانيزه L25، پروفيل گالوانيزه UH36، پروفيل گالوانيزه U48، پروفيلهاي گالوانيزه U70، پروفيلهاي گالوانيزه U100، پروفيلهاي گالوانيزه C50 ، پروفيلهاي گالوانيزه C70 ، پروفيلهاي گالوانيزه C100 ميباشد.

توليد با دستگاههاي تمام اتوماتيک

محسن زايري پور،مدير توليد جاويد فلز در مورد محصولات توليدي خود و رنج قيمت آن به پيام ساختمان گفت: شرکت ما اولين و تنها توليدکننده پروفيل گالوانيزه در جنوب کشور است که در زمينه توليد پروفيلهاي تقويتي در و پنجره «يو پيويسي» فعاليت دارد.

وي افزود:  محصولات ما با مقطع 5/2 تا 5/5 در لبهها متغير است و اين محصولات تمام مزيتهاي يک پروفيل گالوانيزه با کيفيت را دارد. ضمن اينکه تمام اين محصولات با دستگاههاي تمام اتوماتيک ساخته ميشود . زايري پور رنج قيمت پروفيلهاي گالوانيزه را از 1500 تومان تا 3300 تومان در هر متر عنوان کرد .

پروفيلي با ضخامت ،شکل و سايز متفاوت

  علي صابونچي، مدير شرکت آريا نوين در مورد محصولات اين شرکت گفت: شرکت ما توليد کننده و عرضهکننده انواع پروفيل گالوانيزه و تسمه لولا در سايزهاي مختلف ميباشد وي افزود: بهمنظور مقاومسازي و تقويت در و پنجرههاي «يو پيويسي»  از پروفيلهاي گالوانيزه با ضخامت و شکل و سايز متفاوت در داخل پروفيلها استفاده ميشود.

صابونچي ادامه داد:ضخامت ورق گالوانيزه 1 ميليمتر شروعشده و بر اساس نياز تا ضخامت 2 ميليمتر نيز ميرسد . نوع معمول آن ضخامت 1.25 ميليمتر است که در بيشتر درها و پنجرهها به کارمي رود.وي رنج قيمت هر متر گالوانيزه پنجره را 2000تومان عنوان کرد.

شش نوع ورق گالوانيزه در ايران

احمدي، فعال ساختماني در مورد برند گروه صنعتي کاروين گفت: اين شرکت توليدکننده انواع پنجرههاي مدرن «يو پيويسي» با استفاده از مرغوبترين پروفيلهاي ايراني، ترک و آلماني و بهکارگيري پروفيل چهار کاناله و پنج کاناله با مارک ويستابست(VISTA BEST) آورتا (AVERTA) پرولاين(Proline) و تاروس(Taurus) ترک ميباشد .

وي کيفيت محصولات اين برند را عالي ارزيابي کرد و گفت: اين برند داراي عمر طولاني با قيمت بسيار مناسب است .احمدي ادامه داد: در اصل کاربرد  اين تقويتکنندهها چيزي نيست غير از ورود ورق گالوانيزه به داخل دستگاه موردنظر و تغيير فرم آن مثلاً به شكل U اما براي تبديل پروفيل گالوانيزه كه بهعنوان تقويتکننده در داخل در و پنجرههاي «يو پيويسي» استفاده ميشود ، بيشتر از شش نوع ورق گالوانيزه در ايران وجود ندارد كه شامل ورقهاي گالوانيزه فولاد مباركه، شهرکرد، قزوين و كرمان از توليدات داخلي و محصولات ازبك و چيني از بازار واردات است.

قيمت کمتر براي سفارشهاي بالا

يكي از توليدکنندگان پروفيل گالوانيزه شرکت تجهيز صنعت دايان است . بابك بني عامريان كارشناس فروش اين شركت به خبرنگار پيام ساختمان گفت: علاوه بر استاندارد بودن تمام توليدات شركت ، تحويل محصولاتي مانند چهاروجهي چاکدار ، قوطي گالوانيزه ، L گالوانيزه يا همان نبشي ، U گالوانيزه وG گالوانيزه بسيار سريع و براي مقادير بالا كمتر از سه روز انجام ميشود. وي افزود:  البته سفارشهاي بالاي ده تن قيمت پايه كمتري نيز دارد.