هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   198   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سودهای میلیونی، حساب های میلیاردی!

راويان اخبار و ناقلان آثار و طوطيان شکرشکن شيرين گفتار چنين روايت کرده اند که در حد و حدود 11 سال پيش در يکي از روزهاي واپسين ماه فصل تابستان، اولين شماره از نشريه پيام ساختمان دکه هاي روزنامه فروشي کشور را به وجود و حضور خود منور کرد. البته انتشار اولين شماره پيام ساختمان خود حکايتي دارد جداگانه و پر طول و تفصيل که اگر علاقه مند به دانستن آن هستيد بايد شرح مشروح آن را در شماره 200 پيام ساختمان مطالعه و ملاحظه کنيد؛ علي الحساب مستحضر باشيد که شمارش معکوس براي انتشار شماره 200 به حرکت در آمده و عنقريب است که شيپورها به صدا درآمده و خنياگران بنوازند و ... حيف که بربري گران شده و ما نان نخورده ايم و قوت نداريم که اين مطلب را ادامه دهيم والا همين طور يک بند از برنامه هاي ويژه شماره 200 برايتان مي گفتيم. راستي سلام!      

دست پيش گرفته اند تا پس نيافتند!

لاقربتا! آمده اند قرارداد پيش خريدي براي مسکن مهر تنظيم کرده اند که همه مبالغي که گرفته اند و مي گيرند و قرار است بگيرند عليالحساب است و هميشه امکان و احتمال افزايش مبالغ وجود دارد، موعد تحويل قطعي مشخص نيست، مرجعي براي رسيدگي و شکايت وجود ندارد و خودشان ناظر کار خودشان هستند! تا همين امروز هم دو سال تاخير دارند در تکميل و تحويل واحدها، بعد به جاي اينكه بخاطر دير آماده شدن خانه ها به متقاضيان جريمه بپردازند، آمده اند و 12 ميليون تومان هم اضافه كرده اند! احتمالا دست پيش را گرفته اند تا پس نيافتند! حالا استنادشان به چيست؟ به يکي از مصوبه هاي دولت قبل! خُب پدرآمرزيده، شما که کلي از بخشنامه ها و مصوبه هاي دولت قبل را يک شبه لغو کردي، اين يکي را چرا لغو نکردي؟ که بگويي افزايش قيمت مسکن مهر تقصير دولت قبل است و شما نه تنها بي تقصير که مظلومي؟ اينجاست که مي گويند لاقربتا!

پول زور وَده!

بر خلاف واحد پول که در کشورهاي دنيا متفاوت است، خوشبختانه «پول زور» فقط يک نوع است و از قرار، در همه جاي دنيا هم به خوبي رواج دارد. پس اگر شما از کساني هستيد که فکر مي کنيد در کشور ما چنين نقدي رواج ندارد بايد خدمتتان گفت: زهي خيال باطل! چون اينجا هم هستند کساني که پول زور مي گيرند، منتها نکته مهم اين است که شناخت پول زور از پول غير زور چيزي است که فراست و تيزهوشي خاصي مي طلبد و کار هر کسي نيست. مثلا شما به اين فرموده مهندس اکبر ترکان دقت کنيد: «هم اکنون آنچه که تامين اجتماعي تحت عنوان بيمه از ساخت و سازها مي گيرد، بيشتر شبيه پول زور است تا حق بيمه براي اين کارگران». مي بينيد؟ اين مثال خيلي خوبي است که نشان مي دهد پولي که کارفرما در جريان ساخت و ساز براي بيمه کارگران مي پردازد به نوعي پول زور است؛ ولي اين طوري نيست که هر پولي در فرايند ساخت و ساز پرداخت شود از اين نوع باشد. مثلا عوارض شهرداري براي ساخت و ساز و از آن مهمتر هزينه «نظارت صوري» مهندسان به هيچ وجه «پول زوري» محسوب نمي شود؛ هر چند اولي در سال 93 حدود 25 درصد و دومي حدود 30 درصد افزايش يافته باشند! حالا اين که صحبتهاي آقاي ترکان با وعده هاي رئيس جمهور مبني بر بيمه تمامي ايرانيان چه ارتباطي دارد مبحثي جداگانه مي طلبد که نه اين جا مجالش هست و نه بعضي ها ! فرصتش را دارد بررسي کنند يا پاسخگو باشند.

پيچش سرگردان سرخود!

آقايان محترم، ما خودمان همين طور «سرگردان سرخود» هستيم و راه به راه گيج مي زنيم، پس مشکلتان چيست که هي ما را مي پيچانيد؟ الان کسي هست که دقيق به ما بگويد طرح ارجاع کار، بعد از نزديک به دو سال اجرا، خوب است يا بد؟ اگر خوب است چرا در همه استان ها اجرا نمي شود؟ اگر بد است چرا در تهران و برخي استان ها اجرا مي شود و اين همه مخالف و منتقد و معترض دارد؟ اگر کاري قانوني است به استناد کدام ماده و بند و تبصره قانون؟ اگر نظام مهندسي هزينه خدمات نظارت را از مالک مي گيرد تا رابطه مالي بين ناظر و مالک را قطع کند چرا پول ناظران را اين قدر دير مي دهد؟ چرا ميزان پول انباشته شده در حساب هاي سازمان هاي نظام مهندسي به شکل شفاف اعلام نمي شود؟ تکليف سودهاي ميليوني که به اين حساب هاي ميلياردي تعلق مي گيرد چيست و قرار است در کجا و به چه منظوري هزينه شوند؟