جایی شبیه رویا

شمار نشریه : 159

گروه معماری و دکوراسیون: «سو» در زبان ترکی به معنای آب و « باتان »هم به معنی فرو رفتن است. چون بافت خاک در این منطقه طوری است که آب به راحتی در آن نفوذ می‌کند، نام منطقه را« سوباتان » گذاشته‌اند. روستای سوباتان جزو ییلاق‌های لیسار است و در 30 کیلومتری شهرستان تالش قرارگرفته است. این منطقه به دلیل آب و هوای مناسب و مناطق دیدنی و زیبایی که دارد، مورد توجه بیشتر گردشگران است. روستایی با یک دره وسیع که از چهار طرف توسط کوه‌های بلند محاصره شده است. نزدیک غروب هم معمولاً هوای مه آلود میهمان مردم روستاست که باعث شده تا گردشگران این منطقه را به عنوان آلپ ایران معرفی کنند.کریم رحمانی، مسئول حقوقی اداره محیط‌زیست شهرستان تالش دراین‌باره می‌گوید: «زندگی در این روستا در 6 ماه اول سال جریان دارد و با آمدن فصل پاییز و شروع سرما، مردم به قشلاق می روند. در واقع فقط 8 خانوار هستندکه همیشه در این روستا ساکن هستند و بقیه بعد از سرد شدن هوا به ارتفاعات پایین تر می روند.»

یکی از دیدنی‌های این روستا آبشار 50 متری ورازان است که آب آن همیشه و حتی در فصل تابستان هم بسیار سرد است. البته یک غار طبیعی هم در این روستا ایجادشده که مردم می‌گویند؛ داخل آن گنج می‌توان پیدا کرد. به همین دلیل نام آن را «غار گنج خانه» گذاشته‌اند اما رحمانی اعتقاد دارد ؛ اینها شایعاتی است که خود مردم درست کرده‌اند و تا الآن هیچ گنجی از این غار بیرون نیامده است.ورودی غار به اندازه یک انسان است اما وقتی به پنج تا شش متری غار می رسید مسیر هر لحظه تنگ تر می شود، به طوری که در ادامه راه باید چهار دست و پا تا انتهای غارحرکت کنید. این غار بسیار تاریک و نمور است، به همین دلیل تا الان کسی موفق نشده تا انتهای غار را طی کند.

یکی دیگر از جاذبه‌های روستا دره سقوط آزاد است. در یکی از مناطق سوباتان زمینی صاف و هموار وجود دارد که پشت آن یک دیوار 90 درجه به شکل طبیعی قرارگرفته است. فکر کنید در حال قدم زدن روی چمن‌های صاف و نرم روستا هستید که یک دفعه زیر پایتان خالی می‌شود. ارتفاع این دره در حدود یک کیلومتر است و به همین دلیل به آن جهنم‌دره هم می‌گویند: «در اواخر فصل بهار شقایق های وحشی در این منطقه می روید که به منطقه زیبایی خاصی می دهد و باعث معطر شدن هوای روستا می شود.»به گفته رحمانی در این روستا بازارچه سنتی هم وجود دارد که شما خیلی راحت می‌توانید کالاهای محلی مورد نیازتان را از آنجا خریداری کنید، از محصولات دامداری و کشاورزی گرفته تا صنایع‌دستی. در سوباتان خانه ها را با استفاده از چوب می ساختند اما چند سالی است که بافت خانه ها تغییر کرده و سنگ و بلوک جای چوب را گرفته اند.»

جالب است بدانید که سوباتانی ها هنوز هم عروسی‌هایشان را به شکل سنتی اجرا می‌کنند، یعنی آقا داماد به خانه همسرش می‌رود و بعد از یک جشن ساده راهی خانه بخت می‌شوند: «داماد دهنه اسب عروس خانم را می گیرد و به سمت خانه خودشان حرکت می کنند. مردم هم با دست زدن و نقاره زنی آنها را همراهی می کنند تا زندگی مشترک شان را شروع کنند.»

اگر برای تعطیلات به این روستا بروید، شاید شانس با شما یار باشد و بتوانید شاهد یکی از این عروسی‌های سنتی و محلی باشید و کلی عکس یادگاری از دیدنی‌های این مراسم و خود روستا بگیرید.